07:44
Evropská ministryně zahraničí jede do GazyEvropská ministryně zahraničí Catherine Ashtonová dnes krátce navštíví pásmo Gazy. Půjde o výjimečnou návštěvu vysoce postavené evropské diplomatky na území, které ovládá hnutí Hamás. Návštěva je součastí snahy EU a baronky Ashtonové o obnovení mírových jednání mezi Izraeli a Palestinci. Obyvatelé Gazy doufají, že pomůže zmírnit izraelskou blokádu jejich území.
08:45
Facebook je v Americe populárnější než GoogleV minulém týdnu poprvé více Američanů navštívilo sociální síť Facebook než vyhledávač Google. Rozdíl v návštěvnosti obou služeb je sice minimální, trend vývoje však dokazuje zásadní změnu (viz tento graf), že uživatelé internetu stále více používají především k virtuálním setkáním a až ve druhé řadě k vyhledávání informací. Představa, že se něco tak moderního jako email už brzy stane něčím pro staromilce, tak trochu děsí. Přitom to není vyloučené. Stále více náctiletých Američanů totiž vůbec nemá emailové schránky, stačí jim profily na různých sociálních sítích, a nejvíc právě na FB alias Facebooku.
09:14
Německo a Itálie se staly přáteliNáš výtvarný a sportovní kritik předevčírem objevil, jak vypadají dějiny druhé války jazykem Facebooku. Klikněte SEM (po otevření klikněte na sloupec vlevo).
10:10
Pracovní místa podle ODS aneb česká pravice se inspiruje u německých sociálních demokratůPodle předvolebních plánů ODS je jediným způsobem, jak vytvořit stovky tisíc nových pracovních míst, omezení ochrany zaměstnanců. ODS proto chce usnadnit nabízení pracovní smlouvy na dobu určitou. "Stojíme před otázkou, která nemá dobré řešení. Buď budou z deseti lidí tři nezaměstnaní, anebo bude mít šest lidí smlouvu na dobu neurčitou a ostatní čtyři s předem daným termínem," cituje Petr Holub na serveru aktuálně.cz spoluautora reformy, ekonoma Lubomíra Lízala. Návrh ODS se podobá reformám sociálního demokrata Gerharda Schrödera, které v Německu po roce 2002 výrazně snížily nezaměstnanost - za cenu toho, že většina nových pracovních míst zajišťuje pracovníkům jen nízkou sociální ochranu. ODS by v rámci této reformy chtěla motivovat podnikatele k zaměstnávání starších lidí, nezaměstnaných a matek s dětmi. Sociální dopady zásadní reformy by mělo odlehčit dvouleté, státem placené odstupné ve výši 75 procent původního platu. Několik poznámek:– ODS tímto návrhem přiznává, že se český pracovní trh vydává stejnou cestou, na níž se západní Evropa nachází už dvě desítky let. Stálá práce a pevná pracovní doba se pomalu stávají minulostí. Více najdete v tématu aktuálního tištěného Respektu.– Zdá se, že reformy jsou správným směrem, protože reagují na zmíněný celoevropský vývoj pracovního trhu. Přesto jedna skeptická poznámka. Schröderovy reformy uspěly v době globálního ekonomického boomu, za nímž tehdy Německo zaostávalo. Osvědčí se podobné reformy i v Česku a v době, kdy ještě nenastartoval evropský hospodářský motor, na kterém jsme závislí? Ostatně v Německu se kvůli krizi počet nezaměstnaných vrací na úroveň před Schröderovými reformami. A jestli v Německu něco brání ještě vyššímu růstu nezaměstnanosti, pak to není liberální trh práce, ale státní podpora zkrácených pracovních týdnů, tzv. systém "kurzarbeit".– Z toho také vyplývá, že se konečně mění ideologický pohled na nezaměstnané. Přestávají být vnímaní v první řadě jako neschopní lenoši a příživníci, kteří si za svůj osud mohou sami a měli by se prostě jen více snažit. Díky krizi je zřejmé, že nezaměstnanost není v první řadě osobním selháním, ale strukturálním problémem celé ekonomiky a tedy i společnosti. – Uvedená citace Lubomíra Lízala je utopická - budí dojem, že stačí udělat ty správné reformy a zas tu bude dost práce pro všechny. To je ale iluzorní představa - práce pro všechny tu už nikdy nebude. Co z tohoto poznatku vyvodit, by se mělo stát klíčovou otázkou debat evropských politiků, ekonomů a sociologů.
10:41
K romštině na českých školáchVčera DJ Jarda Formánek zmínil, že ministerstvo školství chce zavést romštinu jako volitelný jazyk na českých školách. Během odpoledního oběda jsem v restauraci poslouchal vysílání rádia Frekvence 1, které z toho učinilo téma posluchačského fóra. Moderátorka vyzvala k debatě slovy - parafrázuji -, že není rasistka, ale ráda by, aby se její děti učili nějaký světový jazyk, angličtinu, francouzštinu, klidně japonštinu, ale teda romštinu ne. Se smíchem pak citovala smsku posluchače, který navrhnul začít s abecedou po D: "ďýk, dylina, dyskotéka…" Jiný posluchač v smsce napsal, že u něj v severních Čechách už je romština jazykem většinovým - moderátorka ho nazvala vtipálkem a varovala, aby se nedivil, až se to vážně stane. Kuchaři v pizzerii se pobavili a je to vlastně cenný pořad - opět ukázal míru vkusu a kultivovanosti naší země, která je skálopevně přesvědčená, že rasistická tedy rozhodně není. Ale přece - jak může dramaturg vlivné stanice dopustit, aby se jeho rozhlasový pořad stal fórem primitivní hospodské xenofobie?
12:02
Čínská pevnost na IslanduČína se začíná zajímat o Island - nová čínská ambasáda bude největší v Reykjavíku a o severský ostrov se stále více zajímají i čínští investoři, píše se v nenápadné krátké zprávě v aktuálním vydání týdeníku Newsweek. Island byl vždycky geostrategicky důležitý - na půli cesty mezi Evropou a Amerikou ho během druhé světové války preventivně před Němci obsadili Britové. Koncem války sice někdejší Dánská kolonie vyhlásila nezávislost, kterou ale doprovázel vstup do NATO, proti kterému Islanďané demonstrovali vášnivěji než během aktuální finanční krize. Američané na Islandu postavili obrovskou vojenskou základnu a zasadili se o to, aby se tehdy velice chudý ostrov během několika desítek let změnil v blahobytný stát se spokojenými, prozápadními obyvateli. Dnes se Island stává ještě důležitějším – díky globálnímu oteplování bude brzy možné po celý rok proplouvat arktickými vodami, pro Čínu to bude nejrychlejší lodní spojení do Evropy a z Islandu se může stát důležité překladiště a logistické centrum. Číňané si to dobře uvědomují a snaží se logicky Islanďany, kvůli krachu jejich ekonomiky výrazně zchudlé, spřátelit a vytvořit si na ostrově obchodní základnu. Narozdíl od Evropanů, kteří svou rybářskou politikou a aktuálním tlakem na splácení dluhů islandských bank jen posílili trochu tradiční vlastenecké, protievropské nálady Islanďanů.
12:44
Evropa to nechápe aneb rady ze Singapuru"Evropa to prostě pořád nechápe. Nechápe, jak se pro zbytek světa stává bezvýznamnou. A nechápe, jak se zbytek světa stává důležitým pro její budoucnost," píše ve svém eseji vlivný východoasijský politolog Kishore Mahbubani, děkan Lee Kuan Yew School of Public Policy na Národní univerzitě v Singapuru. Evropa se příliš zabývá sama sebou, "nepřeháním, když píšu, že se evropská posedlost s reformami svých rozhodovacích struktur podobá přestavování židlí na potápějícím se Titanicu," pokračuje v eseji Evropské chyby, který vyšel v posledním čísle týdeníku Time. Je zajímavé přečíst si asijský pohled na Evropu a shrnout si, co Mahbubani Evropě v zahraniční politice radí a kde vidí hlavní výzvy pro budoucnost stárnoucího kontinentu.1. V evropských muslimech, v severní Africe a na Blízkém východě, s tamní rychle rostoucím obyvatelstvem: evropským politikům radí otupit vztek muslimů živený západní politikou vůči Izraeli a Palestině, navrhuje, aby Evropa jasněji kritizovala americkou proizraelskou politiku, která podle Mahbubaniho škodí evropským zájmům.2. V Asii: Evropa se prý málo stará o vztahy s jiho- a východoasijskými menšími i velkými tygry, které podle autora budou v budoucnu strategicky klíčové. 3. S tím souvisí třetí bod: Evropa je podle Mahbubaniho příliš citově závislá na transatlantickém spojenectví, dlouhodobě se prý kulturní vazby mezi Evropou a Amerikou ukáží být slabší než geografické a geopolitické zájmy, které transatlantické spojenectví postupně oslabí. No, uvidíme.
12:51
Trocha energie po oběděJe čas oběda, je čas se nabít do zbytku pracovního dne - třeba TÍMHLE songem!
14:10
Trest pro lupiče z OsvětimiKrakovský soud odsoudil první tři muže za krádež kovového nápisu "Arbeit macht frei" ze vstupní brány do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Muži se k prosincové krádeži, po níž železnou ceduli rozřízli na tři části, přiznali a čeká je až dva a půl roku vězení. Uloupený nápis si objednal bývalý vůdce švédských neonacistů Anders Hogstrom, kterého soud teprve čeká, stejně jako dva další podezřelé.
14:40
Blíží se mír v Darfúru? Dnes byla podepsána smlouvaSúdánská vláda podepsala mírovou smlouvu s darfúrským "Hnutím za osvobození a spravedlnost", které sestává z deseti menších ozbrojených skupin. Minulý měsíc už vláda podepsala dohodu s "Hnutím za spravedlnost a rovnost" a zbývá se tedy jen dohodnout s jedinou větší povstaleckou organizací.Je otázkou, zda do Darfúru, kde od roku 2003 zemřelo kolem tří set tisíc lidí, skutečně přichází mír. Situace na místě je totiž podle pozorovatelů nepřehlednější než kdy dříve, súdánská vláda i vůdci povstalců nemají zdaleka všechny své bojovníky pod kontrolou, celý region je plný zbraní, a Súdán v dubnu čekají důležité volby.
16:00
Lekce diska!Jako správný DJ bych vás rád roztančil, po šesté hodině vám proto pustím disko song a vyzvu vás, abyste vstali od počítače a roztančili své kolegy v kanceláři. Abyste dobře znali kroky, tak doporučuji TUTO lekci disca!
16:15
Vystřelená raketa zastínila návštěvu evropské ministryně v Gaze - Izrael chystá trestIzraelští ministři slíbili "ráznou" odpověď na raketu, kterou dnes radikálové z pásma Gazy vystřelili do jižního Izraele. Střela byla odpálena ve chvíli, kdy od světa odříznutou Gazu navštívila evropská ministryně zahraniční Catherine Ashtonová. Jednalo se už zhruba o stý raketový útok od konce loňské izraelské operace "Lité olovo", jejímž cílem bylo oslabit Hamás a skoncovat s podobným ohrožením izraelského území. Dnešní raketa ale byla od té doby první, která zabila jednoho člověka. Zástupce izraelského ministra obrany odpovědnost za útok přisoudil Hamásu, ačkoli raketu zřejmě neodpálili její členové a pohrozil, že šlo "o překročení červené linie, které Izrael nemůže akceptovat". Více na webu izraelského deníku Haaretz ZDE.
17:00
Festival Jeden svět vyhlásil vítězeDvanáctý ročník Festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět zná sestavu vítězných filmů. Cenu za nejlepší film dnes večer na slavnostním zakončení v Lucerně obdrží kambodžsko-britský film Nepřátelé národa, který vypráví zpovědi lidí, kteří vraždili jménem Rudých Khmérů během jejich krátké hrůzovlády. Diváckou cenu VŠEM získal dokument českého řežiséra Tomáše Škrlanta Nevítaní, který mapuje dvacet let života postižených dětí, které jejich rodiče po narození předali do ústavní péče. Jeden svět přináší dokumenty o zajímavých tématech, to je známé. Ještě lepší mi na něm ale připadá magnetismus, kterým přitahuje sympatické lidi. Když člověk sedí v kavárně Lucerna po filmu, tak ví, že by se s každým z těch lidí u jiných stolů příjemně pobavil, že přesně tohle je Praha, kterou má rád.
17:20
Až příště pojedete do ThajskaJe vcelku pravděpodobné, že jste v Thajsku už byli nebo že tam jednoho dne budete. Už několik let se v novinách každých pár měsíců objeví cosi o thajských demonstracích, jednou fotografie lidí oblečených ve žlutých, jindy zas v červených tričkách. Občas články doplní profil starého krále, ale vlastně moc nerozumíme tomu, co se to v dovolenkovém ráji děje. Předevčírem, jak psala DJ Silvie Lauder, šli vůdci "červených" ve svém protestním expresionismu ještě o krok dál - od svých příznivců nabrali desítky litrů krve a vylily je před úřadem ministerského předsedy. Šanci pochopit, co se to vlastně v Thajsku děje nabízí hlavním článek aktuálního vydání týdeníku The Economist.
17:24
Vzpomínka na AkropoliA ještě jednu vzpomínku na nedávný pražský koncert pařížského projektu švýcarského jazzmana Erika Truffaze, bubeníka Philipa Garcii a zpěváka/beat boxera Sly Johnsona najdete TADY.
17:58
Němci chtějí dále usnadnit propouštění z práceV ranním příspěvku jsem popsal předvolební plán ODS usnadnit zaměstnanecké smlouvy na dobu určitou. Německá vláda si teď vytkla podobný cíl - včera o přibývání krátkodobých či částečných úvazků informoval titulní článek deníku Süddeutsche Zeitung, dnes o plánech deregulovat pracovní trh, které připravuje ministryně práce Ursula von der Leyen, píše SpiegelOnline. Necelá polovina nových úvazků uzavřených v Německu v prvním pololetí roku 2009 platí jen na dobu určitou, s čímž souvisí i snadnější propouštění zaměstnanců než u klasických stálých smluv (byl to jeden z dopadů reforem kancléře Schrödera).
18:36
Boží Arnoštek aneb disko na rozloučenouTak doufám, že jste se během odpoledne naučili taneční kroky diska, že teď vstanete od svých počítačů, vyzvete své kolegy k tanci a spustíte divoký tanec na oslavu přicházejícího jara! Takže děkuju za pozornost a předávám slovo trochu profláklému, ale prostě bezchybnému kolegovi, DJ Arnoštkovi. Zazpívá vám ZDE.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].