Online learning – studium odkudkoli, kdykoli
OLE/Online learning je nový způsob studia cizích jazyků či jiných odborných předmětů přes webovou aplikaci www.onlinelearning.cz.
OLE/Online learning je nový způsob studia cizích jazyků či jiných odborných předmětů přes webovou aplikaci www.onlinelearning.cz. Tuto platformu mohou po předchozí registraci využívat jazykové školy, základní, střední, vysoké školy, další vzdělávací instituce, lektoři pracující samostatně a samozřejmě lidé, kteří chtějí tímto způsobem studovat.
OLE je webová aplikace, která umožňuje prostřednictvím internetu uskutečnit výuku s živým lektorem v reálném čase, a to jak pro individuální studenty tak pro skupiny (2–6 studentů). Zatímco u e-learningu pracuje student s interaktivním materiálem offline a stává se tak v podstatě samoukem, online learning nabízí plnohodnotnou hodinu, které se aktivně účastní učitel i student popř. studenti.
Komunikace s učitelem je zprostředkována pomocí sluchátek, mikrofonu a webové kamery. Učitel a student/studenti, každý fyzicky na jiném místě, se v daný čas přihlásí na www.onlinelearning.cz, kde jim je po předchozí registraci umožněn přístup do virtuální třídy. Jelikož se jedná o webovou platformu, není nutné na straně studenta ani učitele cokoli instalovat.
Celý systém je vytvořen speciálně pro potřeby výuky. V prvé řadě umožňuje sdílení dokumentů na obrazovce, díky čemuž může učitel v hodině pracovat se soubory různých formátů (.ppt, .pdf, .doc, .rtf, .pptx, .jpg, .png, .jpeg, .mp3, .flv atd.). Výuka tak nabízí nejen práci s textovými materiály, ale i s audio nahrávkami a video nahrávkami. Zatím nejčastější metodou učitelů bývá vyučovací hodina strukturovaná do ppt. prezentace, v rámci níž se dá lekce velmi dobře rozfázovat.
Sdílený dokument lze dle potřeby překrýt tzv. whiteboardem, tj. průhlednou vrstvou s funkcemi barevného malování, spojování, označování symboly a vpisování do textu. Whiteboard může využívat jak učitel tak student.
Během vyučovací hodiny učitel studentům uděluje slovo, komunikace je tedy ze strany učitele řízená a probíhá vždy ve formě jeden na jednoho, hovořit smí pouze jeden student dokud mu není toto právo učitelem odebráno. O slovo se studenti mohou hlásit prostřednictvím ikonky „ručičky“ umístěné pod jejich vyobrazením zprostředkovaným webovou kamerou. Během celé hodiny se všichni studenti a učitel slyší a vidí. Pro další komunikaci mohou též používat chat, který je přístupný všem účastníkům výuky.
Součástí webové platformy www.onlinelearning.cz je též administrační systém, jehož prostřednictvím lze plánovat vyučovací hodiny, přesouvat je či rušit, k dispozici je virtuální třídní kniha pro evidenci vyučovacích hodin z hlediska obsahové i technické stránky (obsah učiva, rychlost připojení, čas přihlášení jednotlivých účastníků), karty učitelů, studentů a vzdělávacích institucí.
Z technického hlediska je pro online výuku třeba zajistit internetové připojení min. 1Mb, (nikoli však wireless), počítač s minimálně 0,5GB operační paměti (doporučuje se 1GB) se zabudovanými operačními systémy: Vista, WinXP, MacOS nebo Linux. V prohlížeči je pak třeba mít nainstalován Flash Player 9.0 nebo vyšší, neboť se jedná o flashovou platformu. Z periferního vybavení je nutné disponovat stereo sluchátky, mikrofonem eventuálně webovou kamerou.
Výhodou online laerningu je především možnost studia odkudkoli, kde je možnost připojit se i k internetu a s tím související časová flexibilita, kterou tento způsob výuky umožňuje. Studovat tak mohou i ti, kteří se do klasických kurzů nemají šanci dostat. Jde především o osoby v domácnosti (maminky na mateřské dovolené, osoby se zdravotním postižením), lidé s velkým pracovním vytížením (manažeři na služebních cestách apod.).
Více informací naleznete na www.onlinelearning.cz.
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut, o.p.s.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].