Chytrý tah Jourovou. Úspěch Ursuly von der Leyen a prohra Andreje Babiše
Staronová česká eurokomisařka bude mít na starosti oblast unijních hodnot a transparentnosti
Věra Jourová bude místopředsedkyní Evropské komise a na starost bude mít oblast hodnot a transparentnosti. To konkrétně znamená, že bude dohlížet na dodržování principů liberální demokracie – tedy svobody, plurality médií a nezávislosti justice, ale také na transparentnost unijní legislativy nebo odolnost evropských států vůči vnějším hrozbám, typicky ruským zásahům do jejich vnitropolitických záležitostí.
Na pozadí ruské hybridní války vůči Unii a napadání liberální demokracie i mnohými evropskými politiky nemohla česká zástupkyně dostat důležitější post, pomyslí si čtenář - a nebude se příliš mýlit. Uspět a naplnit ho skutečným obsahem však bude mnohem těžší, než když se Jourová před pěti lety ke svému překvapení stala komisařkou pro spravedlnost a ochranu spotřebitele. Na rozdíl od současného stavu nebude mít pod sebou vlastní generální ředitelství, jakousi obdobu ministerstva, ani výseč legislativy, jejíž dodržování by vymáhala nebo kterou by mohla navrhnout - a k obojímu měla přímé kompetence. Její nová role bude hlavně koordinační.
Postaví ji to do nepříjemné pozice: Jourová se typově stane tváří bruselské kritiky Poláků kvůli zásahům do tamní justice nebo maďarského premiéra za omezování nezávislého tisku v zemi. Bude otloukánkem polských a maďarských národovců, aniž budce mít v ruce přímé nástroje, jak odrážet jejich rezistenci a vynutit si změny. Dohled nad odolností vůči hybridním hrozbám z ní pak rychle udělá cíl ruských dezinformačních kampaní a útoků. Obojí bude vyžadovat odolnost a nasazení především na straně samotné Jourové.
Česká vláda chtěla pro svoji zástupkyni získat ekonomické portfolio: kvůli zdejšímu exportně orientovanému hospodářství, a pak právě proto, že v otázkách vnitřního trhu mají evropští komisaři mnohdy exkluzivní pravomoci, a mohou tedy efektivně ovlivnit chod věcí v Unii. V tomto smyslu je výsledná agenda pro Věru Jourovou diplomatickou prohrou vlády Andreje Babiše. Proč ho Jourová nezískala, není známo. Lze spekulovat, že jednoduše kvůli tomu, že ekonomická portfolia žádala řada států, a nebyl dvakrát důvod vyjít vstříc vládě, v jejíž čele stojí premiér obviněný bruselskou institucí ze střetu zájmů a podvodného čerpání evropských dotací.
Vůči Andreji Babišovi, stejně jako vůči Viktoru Orbánovi a dalším lídrům Visegrádu, panuje v Bruselu obecně velká nedůvěra, což ukázala i tisková konference po zveřejnění nového složení komisařského týmu. Hned první otázka na Ursulu von der Leyen směřovala k tomu, jaký chtěla nová předsedkyně komise vyslat vzkaz, když oblast hodnot EU bude spravovat právě Jourová, tedy vyslankyně Babiše.
Ursula von der Leyen se nejprve jasně postavila za Jourovou a potvrdila, že si Češka vydobyla v Bruselu kredit někoho, kdo je ve svém konání nezávislý na zájmech problematického českého premiéra. Pak šéfka EK dodala, že v oblasti střetu zájmů a dalších bodech bude Jourová “úzce spolupracovat” s komisařem pro spravedlnost, Belgičanem Didierem Reyndersem. Čtenář už asi tuší, co to znamená - Jourová bude pod kuratelou a Babišovy aféry ovlivnily volbu nového portfolia pro českou zástupkyni.
Z hlediska Ursuly von der Leyen jde o chytrý, až machiavelistický tah. Visegrádské čtyřce předhodila coby hlídače hodnot Unie někoho místního. Babiš a Orbán proto nebudou moci tvrdit, že region kritizuje někdo, kdo mu nerozumí a nezná ho, jak to dělali doposud. Předpokládá se přitom, že se Babiš nebude vozit po svojí vlastní komisařce, a tah Jourovou proto může narušit dosavadní jednotu Visegrádu.
A konečně, přísná na sebe zřejmě bude i Jourová, aby se coby komisařka dohlížející na hodnoty a transparentnost Unie nezapletla do českých afér, z čehož ji domácí opozice zřejmě bude podezírat. Ursula von der Leyen tím získá o to spolehlivější členku týmu - pokud úspěšně projde slyšeními před evropskými poslanci, kteří si na “Babišově vyslankyni” dozorující hodnoty EU rádi smlsnou.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].