Kam sahají dlouhé prsty Jaroslava Faltýnka
A jak se budeme dívat na éru premiéra Babiše
V roce 2012 byl Jaroslav Faltýnek poměrně bezvýznamným politikem a jeho známý Pavel Hubáček celkem neznámým olomouckým podnikatelem. Ten první se během uplynulých šesti let stal šedou eminencí tuzemské politiky s množstvím vztahů do ekonomické sféry, ten druhý nepřehlédnutelným tuzemským miliardářem a vlastníkem banky Creditas. A jak vyplývá ze zjištění médií, ti dva si evidentně v kariéře pomáhali.
Jak odhalil deník Právo a poté zdokumentoval pořad Reportéři České televize, bydlí Jaroslav Faltýnek v luxusním bytě za 23 milionů korun, který je od loňska napsaný na manažera banky Creditas Jiřího Salajku. Už nějakou dobu se píše o prodeji významného podílu ve většinově státní firmě ČD Telematika – druhém největším vlastníkovi sítě optických datových kabelů - do rukou Hubáčkovy společnosti. A nově se také píše o pozemcích v centru Brna, které se podařilo Hubáčkovu právníkovi nakoupit s pomocí lidí spojených opět s Jaroslavem Faltýnkem.
Jaroslav Faltýnek ani Pavel Hubáček ostatně nevyvracejí, že se léta znají; ale neupřesňují, jak moc. Podle Davida Ondračky z Transparency International však jejich přátelství přesáhlo hranici pouhé známosti a za současných okolností jde o zásadní střet zájmu. O Hubáčkovi se píše jako o „nejméně známém tuzemském velkopodnikateli s majetkem odhadovaným na deset miliard korun“. A k tomuto majetku se dostal v posledních pěti letech. Sám ostatně v rozhovorech mluví o podnikání do roku 2013 docela mlhavě. „Začal jsem obchodovat s různým spotřebním zbožím. Postupně jsem se specializoval hlavně na obchod s nemovitostmi a pohledávkami. V roce 2013 jsem založil investiční skupinu Unicapital a o dva roky později vstoupil do dnes už Banky Creditas,“ říká v jednom z nedávných interview.
Přečtěte si více k tématu
Respekt 14/2019: Schůzky Petra Rafaje
Založení společnosti Unicapital v roce 2013 prošlo bez většího ohlasu hledáčkem médií. Teprve když Pavel Hubáček nakoupil o rok později většinový podíl v kampeličce Creditas, vzbudilo to zájem - stejně jako jím ohlášené plány vstupu do zemědělství, IT technologií a energetiky. Překvapení pak vyvolalo, když kampelička Creditas získala v roce 2015 bankovní licenci; odborníci spíše očekávali, že zanikne. Krátce poté koupil Pavel Hubáček velkou kancelářskou budovu v pražském centru, kam se s firmou nastěhoval. Následně pak přišla zmíněná koupě ČD Telematika a řada dalších investic. Celkově se jedná o poměrně neuvěřitelný boom společností, kdy během oněch pěti let narostl Hubáčkův majetek na pětinásobek, tedy zmíněných deset miliard.
V budově Na Florenci sídlí spolu s bankou Creditas i společnost Czechoslovak Group; ta patřila Jaroslavu Strnadovi, který ji loni převedl na svého pětadvacetiletého syna. I tato firma měla od roku 2013 podobně raketový růst jako Hubáčkovy společnosti, jen možná ještě o řád výše. Strnad je především obchodník se zbraněmi (tím byl v devadesátých letech i Pavel Hubáček) - dnes ovládá přes padesát firem a patří mezi klíčové dodavatele české armády. Strnad byl rovněž v roce 2012 poměrně neznámým podnikatelem spojovaným hlavně se vstupem do podniku Tatra. Byl sponzorem prezidentské kampaně Miloše Zemana - a klientem banky Creditas.
Každá politická garnitura přinesla spojení s velkými firmami, které v daný čas ovládly ekonomický prostor Česka nebo v tu dobu odstartovaly cestu mezi největší tuzemské společnosti. Éra premiéra Václava Klause přinesla nástup PPF, kralování společnosti Chemapol či banky IPB. Za premiéra Zemana nastoupil oslnivou podnikatelskou kariéru Andrej Babiš o rok později Martin Roman, začala i doba ČEZ a jeho spojenců. Za Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka nebo Mirka Topolánka to byly společnosti jako Penta; za toho posledního hlavně J&T. A zdá se, že éra Andreje Babiše má rovněž své nové hvězdy – samozřejmě s přispěním hradního pána Miloše Zemana.
Jaroslav Faltýnek – nejen kvůli angažmá v soutěži o mýtné - dostává Andreje Babiše do toho nejhoršího světla. Voliči ANO se poměrně často řídí tezí, že jeho šéf Andrej Babiš jako boháč nebude v politice krást. Systém dotací, který schválily vlády od roku 2014, nahrává velkým firmám, tedy i Agrofertu; je minimálně nefér, ale pro veřejnost je to obtížně uchopitelná věc. Spojení Jaroslava Faltýnka s Pavlem Hubáčkem však celkem naplno ukazuje jasnější věc: že Babiš neumí to, co sliboval. Zrušit propojení politiky s lobbisty a zájmy dravých podnikatelů. Neumí zbavit politiku podezření, že lidé do ní chodí hlavně proto, aby si nakradli.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].