Ano, Babišovi bude zase líp (jen v Praze ne)
Komunální volby: Hnutí ANO ještě víc rozevírá náruč, sociální demokraté se s námi loučí
Suverén české politiky Andrej Babiš bude mít po letošních komunálních volbách patrně smíšené pocity. V Praze si vysloužil nemalý posměch. Krátce před volbami pohrdl vybraným kandidátem na lídra z řad svých poslanců a vsadil na čistě marketingové recepty. Odkudsi vytáhl veřejnosti zcela neznámého manažera Petra Stuchlíka. Vybavil ho poradci a balíkem peněz, podle publikovaných informací téměř padesáti miliony korun, což je víc, než měly jiné důležité strany pro celou republiku. Stuchlík nasadil instantní úsměv a naučená gesta. Zval na veřejné hostiny. Říkal, co mu poradili. Ale k úspěchu tahle strategie Babiše nepřivedla.
Tento článek je psaný v čase, kdy je v Praze sečtena asi polovina hlasů a pole je velmi vyrovnané, Stuchlík však podle všeho primátorem nebude. Prahu nemá Zeman a nebude ji mít ani jeho parťák Babiš. Naopak v ní dominují strany, které jsou vůči ANO na celostátní úrovni v opozici.
Ale stejně Babiš nemusí truchlit - vše si vynahradil ve zbytku státu. Pokud bylo ANO už teď silné, ve velkých městech ještě výrazně nabobtnalo. Kromě Ústí nad Labem (a zmíněné Prahy) posílilo ve všech deseti největších městech. Nejvíc v Ostravě, kde z minulých 21 poskočí téměř k 33 procentům. V Hradci Králové z 15 na 24 procent, v Pardubicích z 21 na 27 atd.
Babiš přitom posbíral především hlasy levice. Sociální demokracie naprosto propadla. Vypadne minimálně ze sedmi zastupitelstev velkých měst - Prahy, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Liberce, Karlových Varů, Hradce Králové a Zlína. V Olomouci se udržela o jednu setinu procenta. Všude jinde výrazně ztrácí, například v Plzni padla z 16 procent v minulých volbách na zhruba 6 procent. Nejlepší výsledek se ČSSD rýsuje v Brně - ovšem pořád méně než 7 procent.
Babišův výkonný vysavač levicových hlasů nenechal bez újmy ani komunisty, kteří ztrácejí zastoupení v Praze, Liberci, Brně i Zlíně. Jen těsně uspěli v Olomouci, Pardubicích a Varech. Celkově ve všech dvanácti velkých městech ztratili. Tomio Okamura oproti situaci před čtyřmi lety výrazně nabral hlasy, ale jestli je to na oslavu, to si budou muset v SPD ještě vyjasnit. Okamura bude mít své lidi v zastupitelstvu v Ústí, Olomouci, Ostravě, Zlíně, Brně. Jinde jim však zastoupení – byť několikrát jen velmi těsně - uteče.
Na pravici není situace tak vyhrocená, ale i tam vidíme vývoj zapadající do celkového trendu české politiky. Mezi úspěšné strany patří ODS. Posiluje ve všech velkých městech (pouze v Olomouci zůstává zhruba na svém). Nejvíc nabrala hlasy v Brně - z 8 na 18 procent. Podstatné však také je, že kromě velmi těsné situace v Praze ODS nikde nevyhrála, výrazně ji totiž poráží ANO, případně různá uskupení nezávislých kandidátů. Lídři ODS tedy zřejmě budou hýřit spokojeností, ovšem stále mají daleko k tomu, aby určovali politiku ve velkých městech.
Ve zbytku pravicových stran je ještě méně důvodů k nadšení. TOP 09 uspěla v Praze a Plzni, jinde v zastupitelstvu velkých měst na hlavní radnici nebude. Lidovci si drží pozice na Moravě, ovšem v Olomouci, Ostravě, Zlínu, Brně či Jihlavě oslabují. A v Čechách nehrají ve velkých městech prakticky žádnou viditelnou roli.
Z komunální politiky velkých měst mizí i zelení, když vypadli ze zastupitelstva v Praze a Brně, udrží se jen v Hradci Králové. Důvodem je i pozoruhodný úspěch Pirátů. Ti se dostávají do velkých zastupitelstev všech velkých měst kromě Liberce a Ústí, kde nekandidovali. V Praze sahají po vítězství. Všude kromě Zlína překračují s přehledem potřebnou hranici pro vstup do zastupitelstva - a jejich sebevědomí poroste i ve velké politice.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].