0:00
0:00
Periferie26. 10. 20113 minuty

Tvrdili, že bůh není

Zpráva z příletu do země, kterou známe jen kvůli válce /poznámky z Libérie - část I)

Astronaut

Hluk generátoru utichá, zhasínají zářivky a bez elektřiny se zastavuje i pás vydávající cestujícím zavazadla. Nikdo se tomu na mezinárodním letišti Robertsfield nezasměje. Nikdo se nerozčiluje. Nikoho to nepřekvapuje. Všichni v poklidu čekají. Po několika minutách se zářivky rozsvěcují a pás se zavazadly se dává do pohybu. A tím pádem také cestující, kteří se s kufry vydávají k autům a taxíkům směřujícím do Monrovie, hlavního města Libérie.

„Pro koho tu pracujete?,“ ptá se ještě policistka u pasové kontroly. „Pro nikoho,“ odpovídám. „A za kým jedete?“ pokračuje. „Za nikým,“ pokračuji. Policistka je překvapena. „Přijel jsem jen tak, podívat se, jako turista. Nic víc,“ říkám.

Autor: Tomáš Lindner

To je v Libérii nezvyklé. Do této třímilionové přímořské země, kde v letech 1989 až 2003 zuřila jedna z nejkrutějších afrických občanských válek, nejezdí prakticky žádní turisté. Neexistuje ani turistický průvodce z edic Lonely Planet, Rough Guide nebo Bradt, který by je sem dovedl (kromě velmi povrchně zpracovaných několika desítek stran v průvodci pro celou západní Afriku). Přitom tato nakladatelství pro cestovatele z privilegovaných částí světa zmapovala skoro všechna místa planety. Liberijská krajina, města a pláže jsou ale ve vědomí pozemšťanů překryté obrazy rozzuřených dětských vojáků, kteří tu před několika lety bojovali o vládu nad ulicemi a džunglí.

Autor: Tomáš Lindner

Stejně jako ona policistka při pasové kontrole se proto během cesty diví hodně lidí. „Jste misionáři? Jste tu s Lékaři bez hranic? Zkoumáte zásoby zlata v kopcích na severu? Co je vaše mise?“ ptají se. Nevěří, že žádný jasný úkol nemáme. Neznají cizince, kteří by k nim jezdili jen tak, znají jen ty, kteří přicházejí bez skrupulí vydělat velké peníze, šířit svou představu Boha nebo stavět školy a studně. Nakonec ale reagují podobně vřele jako ta zmíněná policistka u pasové kontroly, která několikrát nahlas popřeje skvělou cestou po Libérii.

Autor: Tomáš Lindner

Nasedáme do taxíku. Nad Monrovií zrovna zapadá slunce. To v Africe není procesem postupné proměny dne v noc, ale prudkým, radikálním zlomem. Revolucí, v níž neprůhledná tma během hodiny vystřídá ostré denní světlo. Je to tma, kterou narušují jen slabá světla v barech podél silnice. Je období dešťů a podobně neohlášeně jako tma přichází i déšť. Auto jedoucí před chvilkou po suché silnici náhle překonává hluboké kaluže. Stěrače nestíhají čistit přední sklo a po silnici se místy valí proud vody.

Autor: Tomáš Lindner

„Ježíši, zachraň mě! Ježíši, zachraň mě,“ ozývá se z místního rádia, které řidič naladil. Melodie jako z MTV, text jako z kostela. A to i v dalších písních. Než hudbu přeruší hlasatel zpráv, jeho novinky z liberijské předvolební kampaně a zahraniční zprávy o dění v Nigérii a eurozóně. Pak zas slovo dostává Bůh, respektive baptistický farář, který do tiché, nevýrazné melodie pronáší své temperamentní kázání. Promlouvá až do chvíle, kdy dojíždíme k pozemku luteránské církve ve čtvrti Sinkor, kde leží náš hotel.

Autor: Tomáš Lindner

„Potkal jsem tam dvě holky. Tvrdily, že bůh není,“ zaslechnu před ulehnutím do postele mladého Liberijce, který před vraty hotelu kamarádům vypráví o pobytu v Americe. „To si tam myslí víc lidí,“ dodá. Kamarádi žasnou.

Další příběhy a fotografie z Libérie se na blogu „Periferie“ objeví v příštích týdnech.

Cesta byla částečně financována evropským projektem „Football for development“, viz. www.fotbalprorozvoj.org nebo www.footballfordevelopment.net


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].