0:00
0:00
Nenechte si ujít29. 3. 20122 minuty

Proč vojáci zabíjejí nesprávné lidi?

Společnost zbavuje vojáky v určitých situacích odpovědnosti za činy, které jsou v běžně zapovězeny a tvrdě trestány.

Ilustrační foto
Autor: Globe Media /  Reuters

Odmala jsme vychováváni k tomu, že zabít jiného člověka je jeden z nejtěžších zločinů. Jsou ale situace, kdy toto neplatí. Jednou z nich je válka. Ve válce je povoleno zabíjet. Lidé, normálně respektující právo ostatních na život, jsou vrženi do situace, ve které je po nich vyžadována schopnost toto pravidlo porušovat.

Jistě, většina vojáků západních armád jsou v dnešní době profesionálové. Svou práci si zvolili dobrovolně a mají k ní mít předpoklady. Fyzické, ale hlavně psychické. Jsou vzděláváni v konvencích, které řídí vedení války - kdy a za jakých okolností smí použít sílu. Že ji musí používat v nejmenší možné míře. Na nižší úrovni existují takzvané ROE - Rules Of Engagement. Ta se často mění podle konkrétní situace a většina moderních armád má týmy právníků, kteří zajišťují to, aby ROE co nejvíce odpovídaly situaci na bojišti a  zároveň neporušovaly obecně platné konvence. U konvenčních válek s jasně definovanými znepřátelenými stranami, s uniformovanými vojáky na obou stranách a s frontovými liniemi je to relativně jednoduché.

↓ INZERCE

Jenže takové války dnes prakticky neexistují. Bojujeme v konfliktech asymetrických (povahou hrozeb, silou nepřátel nebo deklarovanými cíli), používáme pravidla vytvořená před desítkami let pro zcela jiné situace a  jiné konflikty.

Celý příspěvek na blogu Jana Vurbse.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].