0:00
0:00
Na rovinu12. 7. 20113 minuty

Zahlceni Facebookem a cool monarchie

Astronaut
Autor: Globe Media / Reuters

Děs ze sociálních sítí, ozbrojená senátorka a další. Tentokrát si autorka dovoluje upozornit na vcelku zajímavé zprávy, na něž narazila při bloumání sítí.

↓ INZERCE

Tak kupříkladu americký časopis TIME zmiňuje studii univerzity v Oxfordu a britského telekomunikačního gigantu BT provedenou mezi Američany, Brity, Australany a Číňany. Třetina lidí se podle výzkumu cítí zahlcena moderními technologiemi, zejména těmi „sociálními“. Zároveň třetina dospělých výzkumníkům sdělila, že se pokouší svůj výskyt na sociálních sítích omezit či alespoň pečlivěji kontrolovat. Skutečné překvapení ovšem přichází až s teenagery – tvrdí to totiž i 43 procent dotazovaných mezi desíti a osmnácti, čili téměř polovina příslušníků pravé „generace Facebook“. (Jako u každé studie je nicméně i tuto třeba brát s rezervou, byť metodologie zní vcelku důvěryhodně.) Na druhou stranu – Facebook je podle žebříčku Googlu stále nejnavštěvovanější stránkou internetu. (Byť i tady je otázka, jak žebříček zamíchalo vynechání „stránek pro dospělé“…)

Zejména pro tuzemské novináře naříkající kupříkladu nad únavnými mystifikacemi Miroslava Kalouska, je pak zpráva, která se objevila na americkém Huffington Postu. Republikánská senátorka zastupující stát Arizona Lori Klein je vášnivá zastánkyně práva na držení zbraní a projevuje se to mimo jiné i tak, že nosí v kabelce nabitou růžovou pistoli. Aby zřejmě ještě důrazněji demonstrovala svoje postoje, zbraň z kabelky nedávno vytáhla a zamířila jí na reportéra listu Arizona Republic Richarda Ruelase. „Jak roztomilé,“ pronesla prý politička s pohledem na červený bod laserového zaměřovače tančícího na novinářově hrudníku. Byť se nic nestalo a senátorka se později i omluvila, vyvolalo to značné znechucení i u jiných fanoušků zbraní. Právě v Arizoně byla postřelena další tamní politička, Gabriele Giffords, a jen zázrakem to přežila.

Může jednotlivec zlepšit pověst instituce? Zdánlivě jen velmi omezeně, nakonec se obvykle musí řídit zaběhnutými pravidly atd. Nicméně britští královští novomanželé Kate a William se právě vrátili z cesty po Kanadě a USA. A ukázali, že jde možná něco provést i s tak zaprášenou, totálně nemoderní institucí jako je monarchie. Jejich přirozené chování (a bezpochyby i mládí a vysoké „estetické kvality“) jim vynesly pochvaly ze všech stran, a řada z nich hovořila právě o tom, že je díky dvojici monarchie zase o něco více „cool“.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].