0:00
0:00
Zahraničí2. 10. 20125 minut

Snít se musí

Jak si Čecho-Kanaďan splnil svůj sen

Snít se musí

Andy Formanek se jednoho dne rozhodl, že opustí práci, Prahu, přátele a rodiče a splní si svůj sen a pokusí projet celé Spojené státy podél Pacifického pobřeží a dojet až na hranici s Mexikem. Z kanadského Vancouverského ostrova vyjel 8. srpna a na americko-mexickou hranici dorazil minulý týden. Za sebou měl 3 500  km jízdy na kole.

Andy Formanek (34) je Kanaďan s českými kořeny. Po sametové revoluci ho jeho otec, který do Kanady emigroval v 1968, poslal do Prahy studovat a učit se česky. Andymu se tehdy moc nechtělo, ale nakonec přijel, podlehl kouzlu střední Evropy a už zde zůstal. Dokončil školu, naučil se česky a našel si práci ve firmě DHL. Svůj pražský pobyt přerušil jen jednou  - když si na tři roky odskočil do Moskvy, kde se učil rusky. A také nyní, když se rozhodl splnit svůj sen…

↓ INZERCE

Kde jste se nechal inspirovat?

Začalo to takovým malým sněním: zkoušel jsem si představovat, jaké by to bylo, kdybych přestal pracovat třeba hned zítra. Co bych dělal a tak. Na kole jezdím hodně, po Česku i sousedním Německu, a chtěl jsem zkusit nějakou daleko delší trasu. Vybral jsem si nakonec pobřeží Pacifiku ze dvou důvodů – má to být jedna z nejkrásnějších cyklistických tras na světě a pak, pocházím z Vancouverského ostrova, takže jsem mohl začít vlastně z domova.

Podstoupil jste nějaký speciální trénink?

Ne, pouze jsem jezdil na kole, co to šlo - o víkendech a také do práce – tak dvakrát až třikrát týdně. Člověk nemusí být žádný vypracovaný atlet, aby tuto trasu zvládl. Podle mého je nejdůležitější být trpělivý a cítit se pohodlně několik hodin v sedle každý den.

Na kole po Praze i Česku jezdíte dlouho. Jak vám přijdou zdejší cyklistické stezky?

Mění se to k lepšímu. Do práce jsem jezdil ze Žižkova na Chodov, což je trasa dnes z 75 procent pokrytá cyklostezkami. Mimo Prahu vidím také zlepšení. Mám projeté Čechy i Moravu a mám pocit, že se to lepší čím dál víc. Tohle je ten správný směr, jak turisticky zatraktivnit tak malou zemi, jakou je Česko. Ještě kdyby ty cyklostezky nebyly tak drahé, jak se píše. Musím ale říci, že Česko má oproti Americe jednu velkou výhodu – hustou síť hospod. V USA jsem jel i padesát kilometrů bez toho, abych spatřil jediné obydlí, natož pak vesničku s příjemnou hospůdkou, která podává studené pivo. To se v Česku naštěstí nemůže stát.

Trvalo Vám dlouho, než jste se rozhodl, že podáte výpověď, opustíte dlouho budovanou kariéru, Prahu, kterou máte rád, přátele a rodiče?

Překvapivě to nebylo vůbec těžké rozhodování. S přítelkyní jsme se bavili na téma budoucnost a ona se mimo jiné zmínila, že má takový sen – jet do Brazílie, naučit se portugalsky a tančit sambu. Já už v té době tak trochu snil o velké cyklo-jízdě podél Pacifiku, a tak jsme se rozhodli naše malé sny splnit. Bohužel ji jízda na kole nebaví, takže jsem musel jet sám. Ale za pár hodin odlétám do Brazílie, kde se setkáme a já se budu učit portugalsky. Sambu ale asi nechám jen pro ni.

Co bylo na celé té trase nejtěžší?

Vybalancovat jízdu na kole a turismus. Ten můj výlet na kole nespočíval jen v tom, že mě kolo přemístí z jednoho místa do druhého, ale samotná jízda byla hlavní náplní cesty. Po cestě jsem narážel na překrásná místa, která jsem si ze sedla kola nemohl pořádně prohlédnout. Takže jsem si na ně musel udělat čas, což mi někdy narušilo můj přísný sedmitýdenní harmonogram. Nemohl jsem si tedy všechno vychutnat, jak bych chtěl, a to bylo těžké.

A co třeba samota? Ta vám nevadila?

Ne, naopak, na tu jsem se těšil. Stejně ale potkáte lidi na kole nebo v kempech, kde se můžete vypovídat, co hrdlo ráčí. Jízda na kole o samotě mě baví, protože si můžu zvolit vlastní tempo, dát si pauzu, kdy chci, a taky se ztratit a nepřipadat si před tím druhým jako idiot.

A co vás nejvíc překvapilo v kladném slova smyslu?

Kolo naložené na dlouhou trať je ideálním důvodem k zahájení konverzace a všichni se se mnou dávali do řeči - chtěli vědět, kam jedu, odkud jedu a co vezu. Jeden člověk se dokonce ujišťoval, zda mám zbraň, jen tak pro případ potřeby. Lidé byli velmi laskaví a štědří, nabízeli mi jídlo, vodu nebo dokonce přespání u nich doma. Jen proto, že se jim líbilo, co dělám, a chtěli trochu pomoci. Ona laskavost od lidí, kteří vás vidí poprvé v životě, mě někdy až udivovala. Stávaly se mi ale i zábavné příhody: jednou jsem požádal chlapíka, aby mě a moje kolo vyfotil. A on se na mě podezíravě podíval a pak se omluvil, že nemluví anglicky, jen řecky a rychle utekl. Došlo mi, že pohled na dva dny nemytého, zabahněného jezdce ho musel pořádně vylekat. Asi si myslel, že jsem bezdomovec, což jsem vlastně v praktickém slova smyslu byl.

Jak jste se cítil, když jste dorazil do cíle?

Cílovou stanicí byl hostel v městečku San Diego. Když jsem k němu přijížděl, došlo mi, že má cesta je u konce. Bohužel jsem ale necítil žádný pocit euforie, kterou by člověk očekával po ujetí 3 500 km. Byl jsem prostě jen rád, že cesta proběhla bez problémů a že jsem zvládl něco, o čem někteří lidé jen sní. Snít se musí.

Máte nějaké další plány podobného typu do budoucna?

Teď si budu asi protiřečit, ale rozhodně žádné velké cyklistické výlety neplánuju. Jak jsem říkal, jedu teď do Brazílie. Je mi trochu líto, že si kolo, na kterém jsem strávil dva měsíce, nemůžu vzít s sebou, ale na druhé straně, třeba by moje přítelkyně žárlila, že?

Zápisky z cyklo-jízdy Andyho Formanka - třeba o tom, jak potkal medvědy - si můžete přečíst  na jeho blogu. Najdete tam také více fotografií.

sam na silnici Autor: Respekt

Na samotu jsem se těšil.


yosemitsky park Autor: Respekt

Malá odbočka do Yosemitského národního parku

big sur Autor: Respekt

Magický Big Sur

andy s adventure3 Autor: Respekt

V cilove stanici Tijuana Autor: Respekt

V cíli - na americko-mexické hranici (Tijuana)

 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].