0:00
0:00
Zahraničí17. 12. 20103 minuty

Nenápadný půvab postkolonií /foto/

Astronaut

Západní turista často v zemích, které byly kdysi pod koloniální nadvládou, hledá stopy po evropské minulosti v podobě dobové architektury. Nezřídka ho však čeká překvapení, když místo koloniálních staveb určených pro jeho nenasytný fotoaparát najde ruiny, které leckdy sotva drží pohromadě.

Pro zanedbávání historických domů v postkoloniálních zemích (ne ve všech) se nabízí dva hlavní důvody: nedostatek financí a chybějící vztah k dané architektuře či historii. Což spolu často souvisí. Peníze se nenajdou, protože k tomu nemáme vztah. A je na západním turistovi, aby vlažný vztah místních ke koloniální historii pochopil.

↓ INZERCE

Chytřejší vlády si ze své koloniální architektury udělaly turistické lákadlo a kasírují za to ročně nemalé příspěvky do svých státních pokladen. Jako například v Ekvádoru. Střed hlavního města Quito, posetý ukázkově opravenými španělskými stavbami kostelů a měšťanských domů, obdivují nadšení turisté z celého světa a dokonce se dostal na seznam chráněných oblastí Unesco.

Barmská města Rangún a Moulmein mají v tomhle ohledu smůlu. Nejen že vládnoucí junta velmi hlasitě dává najevo své opovržení k britské nadvládě, která skončila v roce 1948. Staré domy ji zkrátka nezajímají. Nechá je raději ležet ladem, tak že v nich už ani squatteři nechtějí bydlet. Místo toho se snaží sem tam postavit nové, které vedle těch rozpadlých, humiditou poznamenaných domů vypadají jako pěst na oko.

Podobně je na tom i filipínská Manila. Bývalé bohaté banky a vyhlášená secesní kina ve čtvrti Binondo, která koncem 19. století patřila k nejlepším adresám ve městě, jsou dnes zhusta obývané bezdomovci. Nebo prázdné a jejich vybitá okna bezútěšně zpívají své smutné blues.

Autor: Naďa Straková

Rozpadlé domy uprostřed Rangúnu mají své kouzlo…

Autor: Naďa Straková
Autor: Naďa Straková

Jeden z úřadů britské koloniální správy

Autor: Naďa Straková

V dálce rozpadající se bývalý Generální sekretariát, kde dříve sídlila britská koloniální vláda, poté barmská. Nyní je neobývaný.

(foceno přes sklo)

Autor: Naďa Straková

Zašlá sláva rangúnského Grand Hotelu

Autor: Naďa Straková

Detail z moulmeinského domu postaveného Brity, který pamatuje George Orwella, jenž tu kdysi sloužil.

Autor: Naďa Straková

Bývalá banka v manilském Binondu

Autor: Naďa Straková

Nefunkční manilské kino ve stylu art nouveau, dnes obývané squattery.

Autor: Naďa Straková

Dnes již nevyužívaná bývalá banka z 20. let minulého století

Autor: Naďa Straková

Binondo je z velké části obýváno bezdomovci, kteří nemají kde hlavu složit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].