Alternativa pro Německo se těší na výhru
O zemské volby, které se konají v neděli v Sasku a Durynsku, se s nebývalou pozorností zajímá celá země
Podle demoskopů se v Sasku a Durynsku schyluje k debaklu vládních stran: sociální demokraté, zelení a liberálové se pohybují na hranici pěti procent, tedy politického přežití. Alternativa pro Německo, jejíž saské a durynské zemské svazy jsou podle zpravodajských služeb extremistické, míří k zisku třiceti procent hlasů. Strana tak doufá v historicky první výhru v zemských volbách. Roste nová politická síla, Spojenectví Sahry Wagenknecht, jejímž hlavním tématem je ukončení vojenské a finanční pomoci Ukrajině a mírová jednání s Ruskem. Předvolební průzkumy jí předvídaly dvouciferné výsledky a třetí místo hned za Alternativou a CDU. O naštvaném východním Německu si můžete v pondělním Respektu přečíst podrobnou reportáž, v níž se ke slovu dostanou i saští lídři pěti nejsilnějších stran. Postkomunistické části Německa se v Respektu věnujeme průběžně a zde je výběr delších textů z minulých let, které jsou pro pochopení nedělních voleb stále aktuální.
My z východu
Reportáž: Třicet let po sjednocení si o slovo říká generace východních Němců narozená do svobody. Čím se liší od svých západoněmeckých vrstevníků? Mají tito mladí lidé odlišnou, „východoněmeckou“ identitu, ačkoli už se narodili ve sjednoceném Německu?
Přijde na vás topenářská Stasi
Alternativa pro Německo chce změnit německou současnost i pohled do minulosti. Počínaje Nordhausenem, kde má na podzim roku 2023 Jörg Prophet šanci stát se vůbec prvním německým primátorem za AfD. Do místní volební kampaně proti zvolení Propheta se zapojil i vedoucí památníku koncentračního tábora, který býval na okraji Nordhausenu. S Jensem-Christianem Wagnerem jsme se setkali v Buchenwaldu a popisoval, jak nárůst krajní pravice dopadá na jeho práci.
V Drážďanech se rodí technologická nezávislost
Reportáž z „křemíkového Saska“, která se stalo evropským těžištěm výroby čipů. Zdejší polovodičový obor dnes zaměstnává přes sedmdesát tisíc lidí a spadá do něj síť asi pěti stovek firem a institucí. Od konce pandemie zažívá saský ekosystém svůj doposud největší růst.
Hory neočkovaných
Německé ohnisko odporu proti očkování a protipandemickým opatřením leží na saské straně Krušných hor. Proč právě tam?
Zrušená realita
Berlínská zeď už skoro 35 let nestojí a její otisky návštěvník v rychle srůstající metropoli na první pohled nevidí, vyjma turistických atrakcí. Pokud ale zostří pozornost, tak je najde – a to v mnoha různých podobách. Reportáž z procházky po trase, kterou zeď vedla.
Všichni lžou a my jsme lid
V Lipsku vykoukla zachmuřená tvář Německa. Její síla se teprve ukáže. Reportáž o nástupu antimuslimského hnutí Pegida.
Zpověď bývalého nácka
Christian Ernst Weißgerber byl před patnácti lety známou tváří východoněmecké neonacistické scény. Pak své kumpány opustil, vystudoval filozofii a začal o extremismu psát a přednášet. V rozhovoru přináší vhled do neonacistické scény.
Německé manželství po 25 letech
Padesát obyvatel, jejich domy a kůlny, tichý potůček – nic jiného v Mödlareuthu není. Tedy kromě devadesáti metrů bíle natřené zdi, která z údolí září do okolních pahorků. Je to zbytek hradby, jež desítky let procházela prostředkem ospalé vesnice. Při poválečném rozdělení Německa připadla východní část vsi Sovětskému svazu a žila v komunistické diktatuře, západních dvacet obyvatel se dostalo do americké správy a užívali si svobody. Ten šprým skončil, všechny zdi a ploty padly a rozdělené Německo srůstá. Ani stovky miliard eur a nejlepší úředníci světa však nesvedou zázraky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].