0:00
0:00
Kontext23. 6. 20206 minut

Trump podle průzkumů zažívá těžké okamžiky, ale možná se jeho stoupenci jen stydí

Na odepisování současného prezidenta v nadcházejících volbách je ještě brzy

Donald Trump a John Bolton, tehdy poradce, dnes nepřítel   
Autor: The Washington Post/Getty Images

Ta část Spojených států (a světa), která doufá, že rok 2020 je posledním rokem vlády Donalda Trumpa, prožívá šťastnější dny. Americkými médii právě krouží povedená fotografie prezidenta pořízená v sobotu v noci po přistání prezidentského vrtulníku ve Washingtonu. Na image vždy citlivý Trump je na ní zachycen vyčerpaný, s kravatou ledabyle přehozenou okolo krku, ikonickou čapku slibující obnovení americké slávy má zmačkanou v ruce. Kdyby Američané znali česká rčení, možná by použili popisku ve stylu „sedlák se vrací od Chlumce“.

Prezident se ve skutečnosti vracel z Tulsy ve státě Oklahoma a všichni teď mluví o tom, jak se mu tam, v epicentru trumpismu, nepovedl úvodní předvolební mítink. Namísto „miliónu zájemců“ avizovaných předem i samotným Trumpem se jich dostavilo pár tisícovek; hala s pódiem pro projev určený oněm desítkám tisíc lidí, kteří se mítink podle předpokladů ani neměli vejít, zela prázdnotou a musela být potupně před hledáčky kamer demontována. Interpretace neúspěchu se různí a sahají od záškodnické kampaně mládeže na sociální síti TikTok, jež měla zmátnout organizátory, přes chybný postup v průběhu propagace mítinku či strach prezidentových stoupenců z nákazy koronavirem až jednoduše po upadající zájem o Trumpa.

Skutečná příčina bude zřejmě směsí všech možných faktorů. Ty vyjmenované nejdříve mohou být a také jsou důvodem ke škodolibému posměchu na adresu samolibého populisty, důvod poslední, tedy ochabující podpora úřadujícího prezidenta, nicméně stojí za pozornost. Jeden mítink v Oklahomě samozřejmě nic nedokazuje, ale pro Trumpův tábor musí být varovným signálem - dobře totiž zapadá do trendu, který je měřitelný už celé týdny.

Především jsou tu průzkumy veřejného mínění. Je to už hodně dlouho, kdy se v nějakém vyšplhal úřadující prezident před svého listopadového demokratického oponenta Joea Bidena - v seznamu průzkumů shromažďovaných serverem RealClearPolitics se tak naposledy stalo koncem února, a i to byla výjimka z dlouhé řady šetření vyznívajících v Bidenův prospěch. V červnu představuje nejlepší Trumpův výsledek šestiprocentní ztráta na protivníka naměřená analytiky z Emerson College v Bostonu, čerstvé měření protrumpovské stanice FoxNews říká, že v tuto chvíli by Biden zvítězil s náskokem 12 procent. Průměrný náskok demokratického kandidáta činí 9,5 procenta.

Jedná se o celoamerické průzkumy, jež mají ke konečnému výsledku volnější vztah, ale ani průzkumy v klíčových státech nemohou prezidentovi příliš pozvednout náladu. Wisconsin hlásí průměrný Bidenův náskok 5,4 %, Michigan 8 %, Pensylvánie 5,6 %, zatím poslední průzkum v Minnesotě (kde započaly současné protirasistické demonstrace) vyskočil na 16 %. Biden útočí v tradičně republikánské Arizoně (+ 4 %) a vede na Floridě (+ 6,2 %). Kdyby se volby konaly zítra, vypadalo by to s obhajobou prezidentské úřadu bledě.

Trumpovi se skutečně zvláštně nedaří. Bývalý a vždy kontroverzní poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton vydal zdrcující knihu, v níž svého bývalého šéfa označuje za nekompetentní hrozbu Americe. Trump neuspěl s pokusem vydání soudní cestou odložit do voleb a u soudů pohořel i v dalších záležitostech. Jím samým jmenovaný soudce Nejvyššího soudu Neil Gorsuch potvrdil, že zákon o občanských právech se vztahuje i na ochranu LGBTQ osob před diskriminací na pracovišti, tentýž soud prohlásil za neplatné vládní zrušení rozhodnutí o ochraně dětí nelegálních přistěhovalců. Trump si pak v neobvyklém záchvatu slabosti na Twitteru stěžoval: „Asi nemáte pocit, že by mě měl Nejvyšší soud v oblibě.“

Skutečnost je taková, že prezident má v tuto chvíli problém najít pro širší okruh stoupenců příběh, který by jasně opravňoval jeho setrvání v úřadu. Svou minulou kampaň postavil na nechuti k přistěhovalcům z Latinské Ameriky, jenže slibovaná „krásná zeď“ na jižní hranici nestojí. Další velké téma, tvrdý postoj k Číně, zatím také rozhodně neskončilo jasným vítězství v plné slávě obnovené Ameriky. Dlouho to vypadalo, že Trump bude mít v ruce předvolební zbraň nejtěžšího kalibru, šlapající ekonomiku, ale tuto možnost dokonale rozprášil koronavirus.

Zatím neprobádanou možností je současná vlna nepokojů spojená s bořením soch, kterou se prezident pokouší interpretovat jako důkaz nespoutaného řádění radikální levice. V tomto bodě se celá země pohybuje na tenkém ledě, až dosud se zdá, že Trump se postavil na špatnou stranu převažujícího veřejného mínění, ale to se může s pokračující únavou z nestability kdykoliv změnit. A pak je tu samozřejmě pandemie, jejíž další vývoj je nejasný, prezident ji nicméně na rozdíl od mnoha jiných světových lídrů nedokázal využít k potvrzení role úspěšného a spolehlivého vůdce v těžkých časech.

Donald Trump a Hillary Clinton při první předvolební debatě Autor: REUTERS

Nicméně i ze závěru předchozího odstavce je jasné, že na odepisování Donalda Trumpa je brzy. Ekonomika se například během léta a podzimu může odlepit ode dna. Prezident se pak bude moci prezentovat jako muž, jenž je - na rozdíl od experimentujících demokratů - zárukou ekonomické obnovy. Rozjitřené protesty skutečně mohou demokratům přerůst přes hlavu - jejich pozice vyžadující vyvažování požadavků radikálů a umírněných je v tomto bodě složitější než role současného šéfa Bílého domu. A co provede s volbami nakonec koronavirus, je ve hvězdách.

Demokraté se navíc začínají obávat, aby se nestali obětí přílišného sebevědomí. Před čtyřmi lety touto dobou bylo v táboře Hillary Clinton vlastně také docela veselo. Průzkumy se mohou navíc mýlit, běžně se mluví o tom, že Trumpovi stoupenci se dnes za svou volbu „stydí“ na veřejnosti ještě více než v roce 2016 a nechávají si své rozhodnutí pro sebe. Poslední průzkum z Michiganu tak například ukazuje, že soutěž je v tomto klíčovém státě velmi těsná a Biden vede pouze o jedno procento. Autor průzkumu Trafalgar Group přitom patřil před čtyřmi lety k těm agenturám , které Trumpův nástup dokázaly zmapovat správně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].