Německo se před kritikou Nord Streamu schovává za znechucení Trumpem
Redakční menu: Výběr textů ze světových médií
Berlín využívá znechucení Donaldem Trumpem jako ochrannou mlhu před zásadními otázkami kolem německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským mořem. Ale je to naivní taktika, píše aktuální Politico. Nad málokterou věcí je v dnešní jinak ostře rozdělené Americe taková nadstranická shoda jako na tom, že projekt zvyšující závislost Evropanů na strategické surovině z Ruska a vydávající pod tlak Kremlu země východní Evropy je z gruntu špatný a měl by být opuštěn.
Minulý týden poslali tři američtí senátoři z trumpovského tábora šéfům přístavu v německém městě Sassnitz písemné varování před „tvrdými ekonomickými a právními sankcemi“, které jim hrozí, pokud nepřestanou se servisní podporou ruským lodím, jež pokládající roury plynovodu Nord Stream 2. Německou politickou elitu dopis okamžitě rozčílil doběla. „Je to vydírání!“ volala premiérka spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko za sociální demokraty Manuela Schwesig a vůdčí představitel Zelených Jürgen Trittin psaní rovnou prohlásil za „vyhlášení ekonomické války“. Další politici v Bundestagu pak obvinili Washington z „neo-imperialismu“.
„Incident ukázal, že nic dnes nespojuje Němce víc než nenávist k současnému americkému prezidentovi. Problém ale je, že kvůli ní přicházejí o soudnost,“ píše Politico. I když Trumpův podivně provokativní a vyšinutý politický styl svádí k pohrdavému mávnutí rukou nad vším, co udělá nebo řekne, v odporu proti Nord Stream 2 není v žádném případě osamocen. Široká fronta kritiků od počátku upozorňuje, že projekt druhé podmořské roury přivádějící plyn z ruských nalezišť přímo do Německa prohloubí evropskou závislost na ruské surovině a posílí ruské možnosti tlaku na celou oblast.
Pobaltské státy, Polsko, Slovensko i Ukrajina žádají Němce o zrušení projektu už léta. A v Americe sdílejí Trumpův odmítavý postoj ve vzácné shodě republikáni s demokraty. Už jen tím by zmíněná senátorská pohrůžka neměla v Německu nikoho překvapit. Navíc poté, co Kongres nedávno rozhodl o rozšíření sankcí, muselo být každému jasné, že něco podobného nevyhnutelně přijde. Tak proč to německou politickou elitu tak zaskočilo a šokovalo? ptá se Politico a odpovídá si: „Protože Berlín si zvykl soustředit se v odpovědích kritikům Nord Stream 2 na formu místo na obsah.“
Kancléřka Angel Merkel vytrvale odmítá s kritiky projektu vůbec jednat s vysvětlením, že jde „prostě o byznys“, do něhož by se politika nijak neměla míchat. I přes letité americké námitky tahle taktika fungovala - ale pak se objevil Trump a neúnavně od svého nástupu do funkce odhaluje zásadní protimluvy německé pozice. Jeden z hlavních je: Jak mohou Němci od USA očekávat vojenskou ochranu své země před Ruskem, když současně s tou samou zemí, před kterou je má Amerika chránit, uzavírají lukrativní plynařské dohody?
Berlín zatím na tenhle rébus odpovídá napadáním možných amerických motivů a taktiky. „Američany vůbec nezajímá nějaké Rusko, jim jde jenom o to prodat nám svůj vlastní plyn,“ cituje Politico nejčastější argument, s jehož pomocí se německým podporovatelům projektu – tedy široké nadstranické koalici politických a podnikatelských sil – zatím daří vyhýbat odpovědi na fundamentální otázku, zda projekt opravdu stojí za ohrožení německých vztahů se Spojenými státy a dalšími klíčovými spojenci. Stručně řečeno, podařilo se jim přetočit debatu o Nord Stream 2 do debaty o Trumpovi. Ale i když člověk přijme argument, že v základech Trumpova odmítání nového plynovodu z Ruska je jeho touha prodávat do Evropy americký plyn, sotva to co změní na hlubokých pochybnostech o smyslu německo-ruské dohody.
Berlín, zcela pohlcený nechutí k současnému americkému prezidentovi, ztratil zřejmě povědomí, jak tento plynařský deal berou klíčové osobnosti amerického politického života. Většina německých představitelů jako by propadla dojmu, že stačí počkat, až se trumpovská bouře přežene, a po vítězství nového kandidáta se příští rok věci vrátí do starých kolejí. Ale - dokládá Politico - to je téměř s jistotou naivní pohled. Nord Stream 2 odmítal až do své smrti v roce 2018 Trumpův zásadní stranický oponent, legendární senátor John McCain, který americkou administrativu nepřestával vyzývat k použití „všech dostupných nástrojů“ ke zmaření projektu. Stejně se na věc dívá i McCainův dlouholetý senátní kolega a důvěrník - Joe Biden.
Pro tuto chvíli tedy nordstreamová lobby přesvědčila Německo, že potyčky s Washingtonem mají svůj původ v Trumpově protiněmeckém tažení. V listopadu zřejmě přijde čas na hledání další výmluvy.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].