0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Kontext16. 8. 20249 minut

Jak podle Anne Applebaum funguje světová síť autokratů

Známá americká novinářka v knize Autocracy Inc. ukazuje, jak si despotové pomáhají udržet se u moci

Co mají společného? (Čínský a běloruský prezident v Pekingu)
Author: ČTK / AP / Mark Schiefelbein

Je 23. květen 2021, zhruba půl hodiny po poledni. Běloruské úřady oznamují pilotům letadla irské společnosti Ryanair, které právě prolétá nad Běloruskem, že na jeho palubě je bomba, a musí proto nouzově přistát v Minsku. Je to lež. Když totiž letadlo dosedlo na ranvej minského letiště, nepřišla evakuace všech pasažérů, kterou by v případě strachu z výbuchu trhaviny zřejmě každý čekal. Že v letadle bomba není, bylo jasné v okamžiku, kdy z něj policisté odvedli dvě osoby – Ramana Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapega.

Pratasevič v té době vedl Nextu – vlivný informační kanál na sociální síti Telegram. V dobách největších demonstrací proti režimu běloruského diktátora Aljaksandra Lukašenky v roce 2020 byla Nexta jedním z hlavních zdrojů informací pro účastníky protestů. Pratasevič byl navíc velkým a hlasitým kritikem běloruského režimu, a ten ho označil za teroristu. Pratasevič sice žil stejně jako mnozí další představitelé běloruské opozice v exilu. Pro autokratický režim byl ale aktivista a novinář takovým trnem v oku, že se Lukašenka rozhodl neprávem a pod falešnou záminkou zadržet a dost možná i ohrozit evropské letadlo plné občanů Evropské unie.

↓ INZERCE

Běloruský autokrat byl tehdy ochotný kvůli zatčení Prataseviče také nenávratně narušit zbytky vztahů, které jeho země kdy vůbec navázala s demokratickou Evropou. Evropskou unii na své straně evidentně nepotřeboval – věděl, že za sebou má podporu jiných zemí. Těch, které nesdílejí ani politickou ideologii, ani historickou zkušenost, a které si dokonce často nejsou blízké ani geograficky. Spojuje je ale to, že jsou všechny autoritářské – a pochopily, že si musejí navzájem pomáhat, aby byly silné, vlivné a neotřesitelné.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc