Dlouhý boj o opoziční hračku. Novela o mediálních radách prošla do druhého čtení
Podle návrhu by třetinu členů do rad Českého rozhlasu a České televize měl volit Senát
Poslanci se v úterý sešli na mimořádné schůzi svolané kvůli jediné věci: změnit zákon o volbě lidí do rady České televize a Českého rozhlasu. Nakonec se jim to v prvním čtení povedlo. Vládní návrh změn zákonů o těchto dvou médiích veřejné služby byl v očekávání: o nutnosti vzít veškerou moc nad výběrem radních výhradně z rukou Sněmovny se v Česku mluví nejméně dvacet let a minulé volební období připomnělo, jak je to nutné. Rady obou médií se pasovaly do role ideologických bojovníků s novinářskou profesí, nedodržovaly roli, kterou jim dává zákon.
Menšinová vláda ANO s ČSSD, která potřebovala ve sněmovně ke schvalování i ruce KSČM a místy SPD, dala komunistům a zejména Okamurově straně rady médií na hraní: do seznamu vybraných kandidátů se dostávala jména, u nichž bylo zřejmé, že jdou do rad působit ideologicky a rozkladně - třeba říkat, že ČRo je “málo proti Bruselu” nebo v ČT napadat reportáže, které neladí s jejich viděním světa či s viděním světa politiků, kteří jim pomohli ke zvolení.
Namířená zbraň
Vláda v úterý předložila novelu, která situaci může do budoucna alespoň částečně narovnat: třetinu radních by volil Senát, takže poslanci by neměli v rukou absolutní moc, která bude podle aktuální převahy po každých volbách posílat do kontrolních orgánů médií “své” lidi. Zvyšuje se také počet členů v Radě ČT z 15 na 18 - podle ministra kultury Martina Baxy, který s poslancem Janem Lacinou (STAN) novelu předložil, je to proto, aby se početně vyrovnaly obě rady podle velikosti institucí a jejich rozpočtů.
V novele mizí i prvek, který mohl vést k odvolání celé rady. Dosud platilo, že pokud by sněmovna dvakrát po sobě neschválila výroční zprávu ČT nebo ČRo, je to důvod k odvolání celé rady. A rada volí a pak může i odvolat ředitele ČT či ČRo. V minulosti politici tento prvek ve sněmovně používali jako namířenou zbraň. Opakovaně odkládali chválení zpráv a napínali ČT, jak to dopadne, protože odvolání rady a navolení nové podle aktuálního politického složení Sněmovny a její většiny by mohlo vést k odvolání generálního ředitele. Zejména u ČT to byla hrozba, která nad televizí a veřejností visela velmi výrazně.
Úterní jednání poslanců trvalo třináct hodin. Opozice, tedy ANO a SPD, obstruovala, poslanci ANO a SPD se hlásili s dalšími dlouhými diskusními příspěvky, četli z papíru stále stejné argumenty, jeden po druhém znovu vypočítávali změny, které novela přináší, kluby si braly přestávky. Třináct hodin od devíti ráno do deseti večer byl nakonec pro koaliční poslance dobrý výsledek: ještě odpoledne to vypadalo, že se bude jednat celou noc až do středy.
Hlavním řečníkem ANO byl poslanec Aleš Juchelka, který se ve volebním výboru v minulém období zastával excesů jednotlivých radních. Což působilo dost absurdně ve světle konečného rozsudku Nejvyššího správního soudu, který označil jednání Rady ČT jako nezákonné - radní pod taktovkou bývalé členky rady Hany Lipovské odvolali v rámci “boje” s generálním ředitelem televize dozorčí komisi a teď musí členům ČT doplácet odměny zpětně. Juchelkův hlavní argument byl, že si vláda chce uzurpovat moc nad výběrem radních. Ministr kultury Baxa i poslanec Lacina opakovali, že je to naopak - že moc berou z rukou sněmovny a rozprostřou ji mezi obě komory.
Co je pravda
Ve hře je opět volba ředitele ČT: bude se měnit příští rok na podzim, kdy generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi vyprší mandát, a pokud by opozice měla sílu ponechat zákon tak, jak je, jimi navolení radní ČT z minulých dob by měli dost hlasů na to, aby zvolili třeba Janu Bobošíkovou nebo kohokoliv, kdo chce ničit nezávislost novinářů, pokud by si to opozice ve sněmovně přála. Pokud se počet radních v ČT zvýší a budou dovoleni další tři, moc “pozůstatků” v radách ČT se tím rozmělní.
Opoziční poslanci vedli debatu jako obvykle při obstrukcích. Tomio Okamura měl v dlouhých pasážích řeč jako na volebním mítinku, kritizoval vládu, mluvil o cenách energií, vnesl do tématu volby radních i válku na Ukrajině. “Ukrajina na prvním místě. Nikoliv český občan na prvním místě, ale Ukrajina na prvním místě, to je vaše priorita. Osm ministrů vlády Petra Fialy se přesunulo do Kyjeva v plné sestavě, v podstatě polovina vlády, vláda jednala v Kyjevě. Místo abyste usilovně pracovali na pomoci českým občanům s drahými energiemi, tak jste tam jednali o miliardách na obnovu Ukrajiny. A jednali jste tam také o dalších migrantech z Ukrajiny,” říkal například. Jak to souvisí s radami, se ho nikdo nezeptal - tohle už koaliční poslanci od Okamury znají a čekají.
Na to svižně navázala poslankyně Margita Balaštíková z ANO, která využila řečniště k pozoruhodným teoriím o novinářské práci - moderátoři by se neměli ptát konfrontačně, ale dávat jen otevřené otázky, a o Putinově válce na Ukrajině by se mělo referovat neutrálně. “Nesmí být zřetelné, na jaké straně redaktor a hlasatel stojí, i kdyby stál na okraji masového hrobu. Nepřijatelná jsou přídavná jména a příslovce hodnotící cokoliv a kohokoliv včetně slůvek demokratický nebo totalitní,” četla z papíru. Co je, a co není pravda, to podle ní novinář říkat nesmí, jak vyplynulo z řeči.
Poslanci mluvili o cenách vodného stočného i o Otázkách Václava Moravce, které se jim nelíbí, a poslanec Karel Sládeček z SPD si na papír sepsal i kritiku moderátora Jakuba Železného kvůli arbitráži spojené s jeho otcem Vladimírem Železným. “Je sice pravda, že syn není odpovědný za činy svého otce. Takový člověk by nám ale neměl dělat hlavního moralizátora v ČT. Nebo si dokážete si představit, že by nám tady potomek Klementa Gottwalda kázal o demokracii?” četl poslanec u mikrofonu.
Další opoziční poslanci, třeba Jana Mračková Vildumetzová, si brali slovo proto, aby řekli, že se sněmovna jednáním o mediálním zákonu zbytečně zdržuje nepodstatnostmi, že občany trápí ceny energií. A po ní to řekla spousta dalších lidí.
V 17 hodin a 11 minut Martin Kolovratník z ANO oznámil, že jednání bude trvat nejspíše celou noc. Nakonec netrvalo. Koaliční většina při hlasování postoupila zákon k dalšímu projednávání, v této fázi tedy prošel - postoupil do druhého čtení. Tomio Okamura sdělil kolegům, že až bude na pořadu sněmovny ve druhém čtení, bude to opět velmi dlouhé.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].