0:00
0:00
24. 11. 20203 minuty

Svět se pohnul. Piráti řekli, že chtějí vládnout

Piráti a STAN začnou jednat o koalici a Babišovi roste vážný soupeř

Jak se v pondělí v noci spalo Andreji Babišovi? Možná ne úplně dobře, protože se předtím dozvěděl, že příští volby neproběhnou tak klidně, jak si zřejmě představoval. Snadno může i prohrát - a s ním i trendy populistická politika podepřená nekonečně velkými penězi, které si Babiš na českou politickou scénu přinesl.

Znamenalo by to konec vítězné šňůry zdánlivě neporazitelného hegemona, který chtěl  být českým Orbánem a proměnit zemi ke svému obrazu. Na druhou stranu nic faktického se zatím nestalo, pouze se otevřela skutečně reálná možnost Babišovy prohry. Ale i to je v nehybné české politice velká věc.

↓ INZERCE

Podstatný krok k této možnosti v pondělí učinili Piráti, kteří ve svém pověstném vnitrostranickém referendu bezmála sedmi sty hlasy z tisícovky zúčastněných schválili svému vedení mandát jednat s hnutím STAN o koaliční smlouvě. Stává se tak v době, kdy popularita Pirátů i STAN stoupá vzhůru a dá se čekat, že pokud se pro účel voleb opravdu spojí, budou to oni, kdo se přinejmenším psychologicky stane největším Babišovým soupeřem.

A to může být velmi důležité, protože všichni nevyhranění voliči, kteří na další čtyři roky odmítají Babiše jako premiéra, budou mít tendenci hlasovat pro jeho nejsilnějšího rivala, tedy Ivana Bartoše nebo Víta Rakušana - záleží, jak se mezi sebou dohodnou. Možná až třetí vzadu zůstane Petr Fiala se svojí ODS a případnými koaličními partnery.

Najednou se tedy zdá, že se v Česku začne dělat politika. Po letech beze změn, kdy náskok ANO byl příliš velký na to, aby měla opozice vážný důvod snažit se něčím zaujmout, přichází doba skutečného politického soupeření. Šanci na vítězství bude mít nikoliv jedna strana, jak jsme si zvykli v posledních třech letech, ani dvě strany, jak jsme znali z předchozích let, ale hned tři politická uskupení. To samo o sobě politice pomůže.

Koaliční vyjednávání mezi Piráty a STAN prý začnou už v dalších dnech a mohou přinést řadu programových neshod. Ty se v politice vždy hledají snadno. Zároveň se ale z vnějšku - a tedy snad ani zevnitř obou stran - nedá přehlédnout, že Piráti i STAN mají překvapivě hodně společného. Obě uskupení vznikla jako platformy pro ideologicky nevyhraněné, ovšem zřetelně prodemokraticky smýšlející lidi, kteří chtěli dělat politiku jinak, než se dělala do roku 2013, kdy padla Nečasova vláda - jakkoliv v ní Starostové se spojení s TOP 09 figurovali.

Další podobnost je patrná v současném politickém provozu. Pokud se v poslední době objevovala výrazná opoziční aktivita, obvykle vycházela právě z těchto dvou uskupení, která Babiš nemohl tak snadno mistrovat jako reprezentanty nultých let v čele s legendárním Kalouskem.

Stručně řečeno, stalo se tedy to, co se podle politické logiky mělo stát: dvě programově podobná uskupení dala najevo, že chtějí vyhrát volby. Netvrdíme, že to k příštímu vládnutí stačí, ještě nedávno si však našinec nebyl jistý, že právě tohle zdejší prodemokratičtí opoziční politici opravdu chtějí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].