0:00
0:00
16. 4. 20255 minut

Protesty – líheň nových autorit  

Ještě nedávno bych nevěřil, že jednoho dne budu v porovnání s americkou společností pyšný na tu slovenskou

„Musíme se rázněji postavit temným hrozbám americké demokracii a lidu,“ řekl začátkem dubna senátor Cory Booker. Senátor fyzicky ukázal, co touto větou myslel – postavil se za pultík a bez přestávky mluvil přes 25 hodin (překonal tím rekord v dějinách amerického parlamentu). 

Booker podle pravidel nesměl svůj projev přerušit, vypil tedy jen pár sklenic vody, aby nemusel jít na toaletu, několik dní předtím z téhož důvodu nejedl. O několik dní později už opět řečnil na veřejných protestech proti vládě Donalda Trumpa, které se konaly po celé Americe.

Američané prožívají ve zděšeném údivu to, co my důvěrně známe z našich dějin – normalizaci. Ta přináší morální výzvy, které už mají své hrdiny, jakým je senátor Booker, ale i mnoho zbabělců od amerických univerzit až po velké právnické firmy a média. 

↓ INZERCE

Kolumbijská univerzita kapitulovala a splnila Trumpovy požadavky na omezení svobody projevu studentů v naději, že jí Trump nezablokuje 400 milionů dolarů vládní podpory. Několik právnických firem, kterým Trump hrozil, že jim zablokuje přístup do federálních budov, kapitulovalo a slíbilo jeho lidem bezplatné zastupování za 600 milionů dolarů místo toho, aby Trumpa zažalovaly. List The Washington Post kapituloval, když cenzuruje komentáře. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc