Předčasné volby jsou slepou opoziční municí
Vláda Andreje Babiše nemá důvěru, ale má Miloše Zemana
Aktualizace, 15. dubna 15:00: Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vyzvala ve čtvrtek premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal sněmovnu o vyslovení důvěry jeho vládě. Pokud to do týdne neučiní, začne koalice sbírat podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Krok je podle koalice opozičních stran nezbytný poté, co KSČM v úterý vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD.
Strany ODS, TOP 09 a KDU podepsaly o víkendu předvolební koaliční dohodu a její představitelé se nechali slyšet, že by nebylo špatné jít do předčasných voleb. Se slovy, že vláda Andreje Babiše nemá důvěru a nemůžeme jí nechat v rukou tuhle zem. I když je tahle věta lídrů Spolu do velké míry pravdivá, na předčasné volby je pozdě. Přestože vládní koalici ANO a sociálních demokratů opouští komunistická podpora a přestože by se při možném poslaneckém hlasování možná našlo pro vyhlášení nedůvěry dost hlasů. Ale nepůjde to a důvodů je několik.
Prezident Miloš Zeman po celkem nevýrazném opozičním požadavku předčasných voleb okamžitě upozornil, že by stejně nechal vládu dokončit její volební období v demisi. Formálně by se tedy nic nezměnilo, jen Andrej Babiš by byl podstatně více zavázán Zemanovi a udělal by zase pár dalších kroků v jeho režii. Andrej Babiš osobně nehoruje ani pro Čínu a už vůbec ne pro Rusko, ale pokud by se to hodilo jemu a Agrofertu, klidně vyjde prezidentovi vstříc.
Premiéra neřídí morálka, ale jeho potřeby. A prezident Zeman může dát Babišovi nůž na krk: nechám vládu v demisi, ale uděláš, co chci, jinak si najmenuji svůj úřednický kabinet. Do voleb je času málo, ale taková vláda by asi dokázala udělat dost škody – uměla by vyhovět zájmům prezidenta, Moskvy, Pekingu, Martina Nejedlého, Vratislava Mynáře. Můžeme si vybrat. A opozice jistě nechce ani prezidentovi ještě více zavázaného Babiše, ani Zemanovu úřednickou vládu.
Pak je tu třetí důvod. Zákon o volbách. Pokud projde jeho novela na konci dubna Senátem, začne platit od července. Pokud by opozice chtěla a nějak se jí podařilo vyhlásit nedůvěru ještě v dubnu či květnu, nastal by tu zmatek. Prezident (opět teoreticky) by vyhlásil volby, ale ty by se musely konat podle starého zákona, jehož část je nedávným nálezem Ústavního soudu prohlášena za neústavní. Předčasné volby by se tedy teoreticky mohly konat, ale v zákonu po zákroku Ústavního soudu chybí formule na přepočítání hlasů na mandáty. Tu řeší právě schvalovaná novela.
Těžko věřit, že tři výše popsané důvody pro nesmyslnost předčasných voleb lídři Spolu neznají. Možná chtěli jen hlasitě poukázat na fakt, že premiér Babiš a jeho kabinet rozhodují zmateně, nemá přitom podporu parlamentu - a že to může být v těžkých pandemických časech problém. Pak se to ale dalo říct elegantněji. Předčasné volby jsou slepá munice.
Karty v Poslanecké sněmovně a Senátu jsou teď rozdány tak, že pro schválení každého nového zákona se bude muset domluvit několik stran - vládní strany samy o sobě nemají sílu prosadit nic. Viděno očima opozice: domlouvat se s ANO, komunisty či SPD příliš nejde a otázka je, jak to šlo se sociálními demokraty. Pro opozici je to samozřejmě docela malý prostor k manévrování a prosazení efektivních zákonů, ale určitě neskonale využitelnější než předčasné volby.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].