0:00
0:00
24. 4. 20204 minuty

Právní stát funguje, i když mu Babiš & spol. moc nerozumí

Čtvrteční rozvolnění pravidel inspirovalo rozhodnutí soudu

Většina omezení, které vydala vláda na základě zákonů o krizovém stavu, veřejném zdraví a práva na život, skončí dříve, než kabinet navrhoval ještě před pár dny. Hranice už nejsou pro občany Česka uzavřené, kulturní akce, obchody, služby se rozjedou v průměru o čtrnáct dnů dříve, než vláda prosazovala původně, bude i větší volnost pohybu. Spousta lidí si aspoň trochu oddechla; rozjedou se běžné aktivity, ekonomika se možná začne zvedat dříve a rychleji. Radost mají také zastánci pravidel právního státu.

Ale i nadále bude život docela komplikovaný. Výjezdy do zahraničí jsou podmíněny předložením koronavirové bezinfekčnosti při návratu. Navíc, do řady zemí se nedá vycestovat jen tak, natož třeba na dovolenou. Za hranice nejezdí vlaky, autobusy, nelétají letecké spoje. Pro vysokoškolské studenty se pravidla rozvolnila, ale zatím není přesně jasné, za jakých podmínek nastoupí do škol děti do osmnácti let. Už nebudeme muset chodit maximálně po dvou, mohou se „tvořit“ až desetičlenné skupiny… ale to se stejně „ilegálně“ dělo.

↓ INZERCE

Vláda zdůvodnila své rozhodnutí velmi dobrými zprávami o průběhu nemoci Covid-19 na našem území. Ve čtvrtek přibylo rekordně málo nově nakažených, jen padesát pět, naopak po stovkách přibývají uzdravení. Zemřelých je málo, rozjela se chytrá karanténa a masivní průzkum „promořenosti“ tuzemské populace. Nemocnice musí rozjet také normální péči, protože lidé hazardují s „běžným“ zdravím a zdravotní zařízení přicházejí o peníze z pojišťoven. Čísla o škodách v ekonomice začínají být pro české hospodářství alarmující.

Přesto bylo rozhodnutí vlády bylo překvapivé a přišlo za velmi zvláštních podmínek. Vláda ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu a nezdálo se, že by přišly jakékoli změny v restriktivním přístupu. Během jednání vlády však vynesl Městský soud v Praze rozhodnutí, že čtyři vládní verdikty o omezení pohybu a maloobchodu jsou nezákonná. Vláda podle soudu chytračila a žonglovala se zákony – zřejmě aby se vyhnula vyplácení náhrady škod omezeným živnostníkům. Soud přitom nic nerozvolnil, jen vyzval vládu, aby zmíněná čtyři omezení vyhlásila podle platných zákonů.

Ani to by asi Babišův kabinet pořád ještě k „akci“ nerozhoupalo. Ale soud do rozsudku napsal zásadní odstavec. „Původně napadená (a také následně vydaná) opatření obecné povahy však zásadně omezovala především podstatu práva na svobodu pohybu a podnikání a de facto na určitý čas redukovala jejich jinak chráněný výkon. Neomezovala tedy pouze jednu z jejich částí, nýbrž jejich základ, do kterého by mělo být zasaženo ze strany orgánů veřejné moci pouze ve výjimečných a předvídaných případech. Respekt k základním právům a svobodám totiž musí platit v čase „normálním” i „mimořádném”. A vždy bude ochrana tohoto práva pod ochranou soudní moci, neboť není a nemůže být jiný orgán demokratického státu, který by omezení základních práv přezkoumal. A tato ochrana nemůže být pouze iluzorní, tj. psaná v zákonech, ale musí být též reálná.“

Renomovaní právníci i odborně zasvěcené neziskovky upozorňovaly v posledních týdnech na ústavní pochybnost řady vládních rozhodnutí či rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. A čerstvý pravomocný rozsudek jejich pochybnosti podpořil. Vláda tedy nakonec po přerušení způsobeném rozsudkem soudce Štěpána Výborného změnila ještě ve čtvrtek večer názor a režim do budoucna rozvolnila. Není pochyb, že v minulosti nejednala vždy v souladu se zákonem, případně vykládala některá možná zákonná omezení velmi represívně. A teď se rozhodla, že se to pokusí to dát do pořádku.

Resp. bylo by fajn, kdybychom si mohli říct, že vláda nezměnila podmínky jen kvůli strachu ze žalob a finančních náhrad. Že pochopila podstatu právního státu. Zřejmě to tak ovšem úplně není, premiér Andrej Babiš označil rozsudek za absurdní a vicepremiér Karel Havlíček za rozhodnutí o podružné věci. Samostatnou kapitolou je Hrad (jehož kompetence jsou naštěstí velmi omezené). Prezident Miloš Zeman obvinil soud, že bude mít na svědomí lidské životy a jeho mluvčí se podivil, že nikým nevolený soud může zvrátit vládní rozhodnutí.

Podle Ústavy může a zvrátil. Premiér a ministři možná úplně nerozumí tomu, co se to vlastně stalo, přesto je povzbudivé, že rozhodnutí soudu nakonec respektují. Rozsudek v omezení nic nezměnil - ale jeho citované ústavně-právní sdělení i reakce vlády skutečně zpevnilo základy právního státu v Česku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].