0:00
0:00
5. 8. 20213 minuty

Operace „Afghánští tlumočníci“ je tak tajná, že o ní nevědí ani ti, kterým má pomoci

Samozřejmě se nedá vyloučit, že záchranná akce české vlády už se nějak rozběhla

Vláda před šesti dny schválila pomoc Afgháncům, kteří spolupracovali s českou armádou na její tamní misi. Podrobnosti operace jsou tajné, což je samozřejmě pochopitelné. Akci ale sleduje v Česku několik médií i vojenští veteráni z mise - a všichni v posledních hodinách konstatovali, že žádný ze spolupracovníků, se kterými jsou na dálku v kontaktu, zatím nedostal nabídku, aby se do programu zapojil. Potvrzují to i sami tlumočníci, s nimiž je ve spojení Respekt.

Možná hlavním problémem, proč nebyl zatím nikdo osloven, jsou bezpečnostní prověrky Afghánců, kteří projevují zájem o přemístění do České republiky. Pro spolupráci s českou armádou prověřovala podle informací z tuzemských bezpečnostních institucí důvěryhodnost tlumočníků i dalších pomocníků armády v posledních pěti letech soukromá americká firma, která má pro tyto účely smlouvu s US Army. Překotný odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu však údajně komunikaci české armády a vojenských zpravodajců s touto firmou zkomplikoval. Zjednodušeně řečeno, není prý možné prověřit podle obvyklých měřítek spolehlivost zájemců o český azyl. Ale to vláda nevěděla, když pomoc schvalovala?

Podle informací Respektu také počítá program pouze s lidmi, kteří spolupracovali s armádou do poslední chvíle – a jejich důvěryhodnost vyplývá z jejich loajálnosti i v době, kdy začalo být zřejmé, že po odchodu vojsk ovládne zemi (nebo aspoň její velkou část) Tálibán. Co bude s lidmi, kterým smlouva skončila třeba před rokem, nebo kteří měli být přesunuti v rámci programu, fungujícího v letech 2011–2017, se zřejmě neví. Zájemci o přesun z této kategorie nemají přístup na českou ambasádu v Kábulu a nikdo s nimi dosud nemluvil. Ambasáda navíc zastavila 2. srpna na tři týdny i vydávání turistických víz do České republiky; což je další problém.

Někteří veteráni tak chtěli svým někdejším blízkým spolupracovníkům pomoci k přiznání aspoň turistických víz formou pozvání. To ale nebude možné uskutečnit. Navíc, Afghánistán nepatří na „covidové“ mapě mezi země, ze kterých by bylo možné do Česka cestovat. Dobrovolníci se snaží pomoci i na dálku, pokouší se zorganizovat přesun spolupracovníků do zemí sousedících s Afghánistánem. Ale je to zřejmě slepá cesta: většinu, možná už všechny přechody, kontroluje podle zpráv Talibán a pokus o emigraci touto cestou přináší riziko smrti.

Samozřejmě se nedá vyloučit, že se záchranná operace české vlády už nějak velmi tajně rozběhla, že bylo už osloveno několik afghánských spolupracovníků, aby se připravili na přesun s tím, aby o věci nikde nemluvili. A že jejich prověrky už – opět ve velmi přísném utajení – probíhají. Nicméně neexistuje o tom jediná dosažitelná informace ani z Afghánistánu.

Z toho vyplývá téměř stoprocentní jistota, že na řadu lidí, kteří by měli i s rodinami na přesun zásluhou loajální a dlouhodobé spolupráce s českou armádou nárok, se nakonec nedostane. Co všechno tohle konstatování skrývá, to si umí každý v Česku představit. Pro Afghánce, o nichž píšeme, je to zatím drsná a temná realita.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].