Nový ministr musí mít odvahu říkat pravdu
Dokáže se Jan Blatný postavit premiérovi a přesvědčit veřejnost?
Ve čtvrtek se ujme funkce nový ministr zdravotnictví, dětský hematolog a náměstek ředitele fakultní nemocnice v Brně Jan Blatný. Má před sebou složitou misi: počty nakažených koronavirem rostou a přibývají bohužel i zemřelí. „Oceňuji kuráž pana Blatného, který akceptoval mou nabídku,“ uvedl ke svému kandidátovi premiér Andrej Babiš. Faktem je, že kuráž bude nový ministr skutečně potřebovat - a samo přijetí funkce bylo v tomhle směru možná to nejjednodušší.
Aby Blatný uspěl, musí se umět postavit právě vůči premiérovi. Ten jeho předchůdcům výrazně zasahoval do práce, kterou mělo být zkrocení epidemie. Nejznámějším případem je seknutí přes prsty Adama Vojtěcha letos v létě: Andrej Babiš se chtěl před blížícími se krajskými volbami tvářit, že v době nízkých čísel definitivně porazil nákazu, a zakázal tak přijímat restriktivní opatření zabraňující novému šíření. Nakolik bude mít Jan Blatný odvahu chodit s premiérem do střetů, je v tuhle chvíli nejasné.
Sám zatím před veřejnost nepředstoupil. Víme jen to, že tlaku, kterému bude vystaven, zatím ve své kariéře nečelil. To samo o sobě samozřejmě neznamená, že nemůže uspět. Blatný má nyní přece jen větší manévrovací prostor, protože Babiš je vystrašený. Ví, že koronavirus nezvládl. Záleží tedy jen na ministrovi, zda ho využije ve prospěch veřejnosti. Ale ještě větší kuráž musí Blatný prokázat ve schopnosti přesvědčit ji, že další restrikce, které po lidech vláda chce, mají dodržovat. Že mají smysl, i když drasticky omezují podnikání a život.
Zkrátka musí být srozumitelný a hlavně důvěryhodný. To jeho předchůdce Roman Prymula zcela nebyl ani před tím, než se zdiskreditoval schůzkou v restauraci na Vyšehradě. Nastupoval s tím, že zlepší komunikaci směrem k veřejnosti, ale slib nesplnil. Když například vláda zavírala školy, tvrdil: „Opakovaně jsme říkali, že první stupeň se skutečně vrací 2. listopadu do škol. Může nastat situace, že tady vybuchne jaderná elektrárna, a pak se asi nevrátí, ale já pevně věřím, že za všech normálních situací se vrátí.“
Temelín i Dukovany stojí, zatímco děti dál zůstávají doma. Problém je, že vláda a šéf zdravotnictví dlouhodobě dávkují lidem informace a stále vytvářejí pocit, že epidemie brzy přejde. I když je vždy nutné vidět i světlo naděje, nemá cenu si něco nalhávat. Pak lidé přestávají politice vlády rozumět, mají menší ochotu dodržovat to, co po nich chce. Jan Blatný měl kuráž nelehkou funkci vzít, teď musí projevit kuráž začít říkat pravdu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].