Největším ohrožením Česka jsou politici, kteří podléhají dezinformacím
Rusko, Čína a terorismus jsou jen hrozby. Skutečným rizikem je ten, kdo jim v Česku otevírá dveře
NATO definitivně uznalo hybridní války a kybernetický svět za plnohodnotné bezpečnostní riziko. Potvrdilo tím, že se svět bezpečnosti změnil. A že rizika dnes přicházejí zakrytě či v přestrojení: velmi často se nedají identifikovat zdroje a velmi špatně se hodnotí i ztráty. Generálové a tajné služby se snaží zjistit, kdo vlastně vede útok a proti komu zasáhnout. Pohled na válku se úplně změnil a v současné době je do ní vtahován téměř každý občan. I český.
Zbraně samozřejmě slouží k obraně. Česko jich moc nemá; a ty které má, jsou většinou zastaralé. Česká armáda má dnes dvacet dva tisíc vojáků, z nich každý třetí je schopný být nasazen někde ve válce. Do téhle armády jsme investovali v posledních dvaceti třech letech skoro bilion korun. Do schopnosti jednoho aktuálního českého vojáka bojovat a bránit zemi jsme tedy v minulých letech vložili zhruba padesát milionů korun. Hodně malá efektivita.
Je to tím, že tuzemská armáda se budovala a stále buduje bez ohledu na skutečné strategické zájmy. Vojáci, politici i úředníci podléhali často lobbistickým tlakům a kupovali to, co nebylo zapotřebí. Gripeny, Pandury. Letouny CASA (na tom nic nemění fakt, že se je naučili jakžtakž využívat). A to byly ještě doby, kdy jsme nevěděli, co je kybernetická či elektronická válka. Všichni měli luxusní a dost svobodný prostor se rozhodnout dobře. Stačilo ale pár lobbistů a bylo to jinak.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte v novém Respektu: Ubrání nás česká armáda?
V dnešní době, kdy většina těch, kdo rozhodují o bezpečnosti této země, běžně žije svůj elektronický život, se riziko špatného rozhodnutí mnohonásobně zvětšuje. A začíná být dokonce hlavním nebezpečím pro stabilitu země. Konstatují to zprávy a analýzy tajných služeb a různé povedenější i nepovedenější bezpečnostní audity. Úředníci, vojáci a hlavně politici jsou bombardováni v elektronickém světě informacemi, dezinformacemi, polopravdami, ideologiemi, konspirativními příběhy.
Je naprosto logické, že jejich příjem se promítá do profesního rozhodování odpovědných lidí. Nejde o to, že sociální demokrat propaguje sociálně demokratický pohled na svět, a tedy i na zájmy státu a jeho občanů. Naopak, jenže do zájmu politiků se začínají promítat důmyslně i hloupě složené konstrukce okupující elektronický i skutečný svět. Autor zažil minulý týden poslance, který se s vážnou tváří odvolával na konspirativní teorii známou pod identifikací chemtrails (pane redaktore, vy o tom budete něco vědět…).
Je to úlet, ale čím dál tím častější. Elektronický svět a jeho dezinformace neovlivňuje jen životy prostých občanů, ale také politiků, státních úředníků nebo bezpečnostních institucí. Jejich kompetence jsou pod nepřehlednými ataky elektronického světa a jejich rozhodnutí jsou čím dál tím víc ovlivněna naprosto nelogickými a často i nebezpečnými výstupy elektronické sítě.
Miloš Zeman nemusí být agentem Moskvy, jak se o něm zhusta a dlouho povídá. Nebo agentem Pekingu, jak se o něm povídá čerstvěji, není ani vyslancem Trumpa. Prostě jen hodnotí svět. Takových malých Milošů Zemanů, otevřených všemu, co potvrdí jejich obavy i přání, jsou plná ministerstva, státní nebo komunální úřady.
Elektronický svět jim vychází vstříc a provádí je jejich rozhodováním. Stačí mu jen otevřít dveře. Tohle je to základní riziko, o němž Moskva, Peking nebo bossové terorismu a autoritářských mocí dobře vědí a umějí s ním pracovat. Pátá kolona se dá postavit podstatně rychleji a efektivněji než kdykoli dříve.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].