Nebudeme před Čínou sklánět hlavu. Státnický přístup předsedy Senátu
Moje cesta na Tchaj-wan je stále reálnější a reálnější, řekl Vystrčil po schůzce se Zemanem
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se v úterý sešel s prezidentem Milošem Zemanem, aby zjistil historii výhrůžného dopisu s razítkem čínské ambasády. Dopis varoval jeho předchůdce Jaroslava Kuberu před cestou na Tchaj-wan a byl mu doručen prostřednictvím Hradu. Jaroslav Kubera zesnul na infarkt krátce poté – podle jeho rodiny následkem tlaku, který v něm dopis a čínská ambasáda vyvolali. Miloš Vystrčil po jednání uvedl, že se s prezidentem v pohledu na závažnost dopisu neshodli.
„Obsah čínského dokumentu vyřešen není. Já to ale nejsem schopen uzavřít ke spokojenosti občanů České republiky, kteří by chtěli znát pravdu. Nemám nástroje, jak se domoci dalších informací,” vyjádřil se k setkání Miloš Vystrčil na své tiskovce.
„Moje cesta na Tchaj-wan je stále reálnější a reálnější. Základní hodnota každé země je, že je demokratická a nezávislá. Pokud Čínská lidová republika chce České republice či Senátu diktovat, co mají, nebo nemají dělat, nebudeme sklánět hlavu,” sdělil. A dodal, že jistý pracovník čínského velvyslanectví upozorňoval český Senát, že jeho předseda – tedy on - nemá blahopřát nové tchajwanské prezidentce ke zvolení.
O vypracování dopisu Jaroslavu Kuberovi podle Deníku N požádal čínské velvyslanectví prezidentův kancléř Vratislav Mynář s cílem zjistit, jak bude Čína reagovat. Kancléř Mynář tvrdí, že si žádný dopis neobjednal. Dopisem se zabývaly zahraniční výbor Sněmovny i Senátu. Sněmovní výbor se usnesl, že Mynář zamlčuje některé důležité informace o dopisu. Mynář to popřel a zároveň odmítl, že by ze strany Hradu byl Kubera vystaven nepřijatelnému tlaku, aby na Tchaj-wan nejezdil.
Miloš Vystrčil žádnou vstřícnost na Hradě nenašel, ostatně Miloš Zeman už před schůzkou tvrdil, že se záležitost kolem dopisu nafukuje a zveličuje zásluhou bulvárních novinářů. Od předsedy Senátu je ale sympatické, že víceméně přislíbil cestu na Tchaj-wan a odkázal čínský tlak do patřičných mezí.
Mělo by to být samozřejmostí, ale v době kdy Hrad i do jisté míry i vláda – nebo někteří její členové - vycházejí čínským zájmům celkem podřízeně vstříc, je to krok hodný ocenění.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].