Že Rakušan nadbíhá nadávkám? Tak jsme to ale po zvolení Zemana chtěli
Pokud něco ministrovi vnitra vytknout, tak jen to, že by měl víc ctít pravidla hospodské diskuse
Populární britský velvyslanec v Praze Matt Field dostal výborný nápad. Vyzval na síti X Češky a Čechy v rozmezí 18-26 let, aby se přihlásili do neformálního týmu jeho poradců. Chce poslouchat jejich názory, postřehy a informace k dění v Česku. „Z celé země, s různými příběhy,“ vysvětlil svoji představu a připojil přihlášku. Neměli by se Fieldem inspirovat český prezident, premiér, šéfové parlamentu a další vrcholní politici, kteří chtějí rozumět své zemi, a hlavně dynamice jejího společenského vývoje?
Na nejlepší cestě k tomuto cíli je hned po Fieldovi možná vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan, který se rozhodl vypravit mezi voliče do jejich domácího prostředí. Chvála ale zatím není jednoznačná.
Důvodem je hlavně výtka, jak nápadně si vybírá města, kde nemá jeho domovská partaj STAN žádnou nebo téměř žádnou podporu. Jakou to má logiku? Pokud chce STAN vykreslit svého předsedu jako nebojácného lídra čelícího často agresivitě, může se spolehnout, že právě na periferii země v Karviné nebo v Sokolově dorazí na debatní večer Rakušanovi místní odpůrci a s nimi vulgární slovní výlevy. Ty pak straničtí píáristé natočí, sestříhají a pověsí na sociální sítě tak, aby ministr vnitra mohl posilovat pověst obránce demokratických hodnot proti „primitivům“, kteří volí Okamuru a Babiše. „Není to fér,“ namítají kritici. „Tváří se to jako diskuse s občany, ve skutečnosti jde o natáčení vlastní politické reklamy.“ Rakušan si totiž podle nich vybírá města, kde nikoho o ničem nepřesvědčí a místní použije jako stafáž pro materiál určený váhajícím voličům ve zcela jiných částech republiky.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu