0:00
0:00
12. 4. 20214 minuty

Co má Jan Birke společného s Antonínem Staňkem

Jak je pro post ministra kultury důležité rozumět dopravním stavbám a míti Zemana

Jak se v těchto hodinách ukazuje, k dosednutí do křesla ministra kultury je v České republice pro politika nanejvýš vhodné splňovat dvě podmínky, které nemají – i v této zemi je stále nutné říci, že dost překvapivě – s kulturou vůbec nic společného. Je třeba se angažovat v dopravních stavbách a hlavně být zadobře s Milošem Zemanem. Pokud se totiž opravdu naplní plánovaný přesun Lubomíra Zaorálka na ministerstvo zahraničí, pak jeho nástupce Jan Birke v těchto dvou ohledech na ministerstvu kultury plynule naváže na Zaorálkova předchůdce Antonína Staňka.

Staněk měl odbor dopravy na starosti jako primátor Olomouce. Ve městě zmapoval, kolik je v něm mostů (v dřívějších rozhovorech tento svůj kousek vznešeně pojmenoval jako „pasportizaci“), udržel při životě několik přechodů pro chodce a zejména protáhl místní tramvajovou trať. Birke jako starosta Náchoda řídil průtah Plhovskou ulicí, zasloužil se o nové autobusové nádraží a několik kruhových křižovatek. Díky dalším dopravním aktivitám (byl mimo jiné předsedou vyšetřovací komise pro zfušovanou dálnici D47) to Birke dokonce dotáhl až na odborného mluvčího ČSSD právě pro oblast dopravy.

↓ INZERCE

Co se dalších znalostí z praktického života týče, Antonín Staněk sice začátkem devadesátých let učil na Vojenské střední škole protivzdušné obrany v Liptovském Mikuláši, ale následně se pustil na akademickou dráhu. Pedagogickou fakultu absolvoval prací Odměňování v podmínkách přestavby hospodářského mechanismu, docentem byl na téže škole habilitován za studii Výchovné paradoxy v kontextu didaktiky společenských věd a jejich reflexe učiteli vybraných společenskovědných předmětů na úrovni sekundárního vzdělávání: teoreticko-empirická studie jako výstup jednoho tématu výzkumu pedagogických jevů v didaktice společenských věd.

To Birke šel přímočařejší cestou. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Novém Městě nad Metují a další vzdělání už nepotřeboval. V roce 1993 začal pracovat jako manažer americko-čínské společnosti „se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin v Čínské lidové republice“, kariérním vrcholem pak byla až doteď funkce prezidenta Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, kterým se stal v roce 2013.

A tím se dostáváme k druhé nezbytné podmínce k funkci ministra kultury. Totiž k přátelství s Milošem Zemanem. Přestože se Antonín Staněk nezasloužil o vstup čínských investic do země (z pozice předsedy Středomoravského svazu házené to ostatně bylo velmi obtížné), se Zemanem si padl do roka v roce 2015. Tehdy Zeman navštívil Olomouc a postěžoval si, že v ní není žádná ulice pojmenovaná po jeho příteli Jiřím Pelikánovi. Staněk mu jako primátor slíbil, že rest vyřeší ještě do konce jeho prezidentského funkčního období.

A za dva roky při další Zemanově návštěvě už hlásil: „Čekal jsem, že se zeptáte, ale váš takt nedovolil, tak jsem se vnutil. Ano, slib je splněn. Zastupitelstvo pojmenovalo nikoliv ulici, ale třídu Jiřího Pelikána." Na to mu Zeman odpověděl slovy: „Velice vám děkuji za splnění tohoto slibu." A když následující rok Zeman jmenoval Staňka ministrem kultury, přátelství obou mužů vyvrcholilo Staňkovým odvoláním letitého Zemanova kritika Jiřího Fajta z pozice šéfa Národní galerie v Praze. Navíc Zeman na oplátku Staňka držel ve funkci i dva měsíce poté, co na ni následně musel rezignovat kvůli totální neschopnosti, jíž si všimla i jeho vlastní strana.

To Jan Birke, někdejší šéf kabinetu premiéra Jiřího Paroubka a blízký spolupracovník Jaroslava Tvrdíka, se s Milošem Zemanem zná díky vstřícnému vztahu k čínskému režimu ještě z doby, kdy Zeman nebyl prezidentem. I Birke si nicméně v roce 2014 v roli starosty Náchoda vyzkoušel roli Zemanova oficiálního hostitele. Vřelým smíchem tehdy ocenil prezidentova slova, jimiž Zeman komentoval darovanou pomlázku: „Zmlátit vlastní ženu byl můj sen a tento sen se naplní pouze jednou za rok pod záminkou velikonočních svátků. Vidím, že ta pomlázka je dobře upletená a já ji velice rád využiji." Svého hostitele pak Zeman počastoval slovy: „Během celé návštěvy kraje jsem ještě nikdy neřekl, že starostu daného města pokládám za jednoho z nejschopnějších starostů, se kterým jsem se kdy setkal. Tak to říkám dnes."

Vše je nyní v rukách Lubomíra Zaorálka, který by měl Birkemu uvolnit ministerstvo kultury a přesunout se na zahraničí. Pokud se tak stane (Zaorálek své rozhodnutí oznámí v úterý dopoledne), Birke se nechal slyšet, že se cítí být tak schopným starostou, že jím zůstane i během svého ministrování.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].