0:00
0:00
13. 11. 20203 minuty

Andrej Babiš nevlastní Agrofert. Zatím

Obstrukce kolem evidence skutečných vlastníků nahrávají zločincům

Poslanci měli v pátek ráno projednat ve třetím čtení zákon o evidenci skutečných majitelů (firem, korporací, společností), jehož znění má velký význam pro premiéra Andreje Babiše. Pokud by prošel ve své stávající, vládou navržené podobě, nebyl by považován za vlastníka Agrofertu. Což by mu pomohlo v argumentaci s českými i evropskými úředníky, jestli je, nebo není ve střetu zájmu. Vlastně by mu to zachránilo svým způsobem reputaci - pokud je něco takového možné.

Podobu zákona prosadilo ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou. Zjednodušeně řečeno, výklad by udělal z Andreje Babiše sice „majitele“ svěřenského fondu, v němž jsou Agrofert a další firmy zaparkované, ale nebyl by už dle navrženého zákona majitelem oněch firem. Takže by nebyl ani ve střetu zájmu. Tohle mlžení v zákonu se nelíbilo ani opozičním poslancům, ani ve věci velmi aktivním neziskovkám jako je Rekonstrukce státu, a dokonce ani koaliční sociální demokracii – a v pátek  se měly projednat dva pozměňovací návrhy, které by Babišovi znemožnily fintou zastřít gigantický střet zájmů. Nic se ale neprojednalo, Marie Benešová se z jednání omluvila.

↓ INZERCE

To pořád ještě umožňovalo věc projednat. SPD Tomia Okamury však navrhla věc odložit – protože ministryně prý nemá možnost svůj návrh obhájit. SPD v odkladu samozřejmě podpořili poslanci za ANO, přidali se komunisté i někteří sociální demokraté. S tím, že pokud přijde ministryně do 14 hodin, poslanci věc ještě proberou. Marie Benešová nepřišla. Andrej Babiš má tedy stále šanci „nevlastnit“ Agrofert a fíglem se vyhnout střetu zájmů.

Evidence skutečných majitelů není výmyslem českých nepřátel premiéra, je to norma, která by měla platit v zemích EU jako důležitá pojistka proti praní špinavých peněz. Špinavé peníze jsou ty, které pocházejí ze zločinu. Z pašování a prodeje drog, nelegálního obchodu se sexem, ale také z bankovních podvodů, zmanipulovaných státních nebo komunálních zakázek nebo z podvodně udělených a přijatých dotací. Andrej Babiš je vyšetřován z možného podvodu - a peníze, které pocházejí z podvodu,  jsou špinavé. To jen na vysvětlenou.

Tady však nejde o Čapí hnízdo, jde o boj proti praním špinavých peněz obecně, celoevropsky. Andrej Babiš je z něčeho vyšetřován, nicméně v Česku jsou skrytí majitelé stovek firem, které skutečně perou špinavé peníze, jsou napojeny na organizovaný zločin ze zahraničí, extremisty, možná i teroristy. Hlavně proti nim je zákon namířen. Majitelé takových firem by měli být pro „ruku zákona“ dohledatelní. Fakt, že se prosazení zákona zdržuje kvůli dotacím a jednomu fíglu, který možná pomůže premiérovi, je tak docela ostudný.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].