0:00
0:00
6. 8. 20133 minuty

Umění takticky prohrát bez boje

Bohuslav Sobotka se přizpůsobil své ČSSD, místo aby ji formoval

Je to zvláštní svět: Jste předsedou strany a do té funkce vás vyneslo ve stranických volbách osmdesát procent hlasů, což je opravdu hodně. Jste přesvědčen o tom, že podpořit důvěrou vládu Zemanových kumpánů v čele s Jiřím Rusnokem rovná se podpořit zlo, a řeknete to do novin. Pak, na rozhodujícím stranickém jednání, si stoupnete a přečtete kolegům z papíru návrh, který jste si předtím v klidu sepsali, že nejlepší bude zemanovské vládě důvěru dát. 

Bohuslava Sobotku nejspíš na chvíli napadlo, že by mohl být bojovníkem. Než ale začal pořádně bojovat, zjistil, že by mohl prohrát, a rozhodl se, že se nenechá porazit. Přidal se k oponentům a teď se tomu začne říkat taktika.

Z průzkumů, které v krajích udělal místopředseda ČSSD Milan Chovanec, vyšlo najevo, že sociální demokraté v regionech se nezabývají pojmy jako „parlamentní demokracie“. Nechtějí hlavně kabinet pravice, takže raději ať vládne Rusnok, než aby se na chvíli vrátila zpět TOP 09 a ODS. Nevědí totiž, jak by vysvětlovali svým voličům, kteří se prolínají s voliči Zemana, že to, jak si Zeman uzurpuje moc, je nebezpečné. Nevědí, jak by vysvětlili, že nechat dovládnout toto období pravici s Miroslavou Němcovou je pro ČSSD dokonce výhodnější, protože ji může v předvolební kampaní kritizovat, což se bude se zemanovským kabinetem dělat hůř. Jsou to pro voliče Zemana, kteří volí ČSSD, příliš složité konstrukce. „Zatočíme s Kalouskem“ se chápe snáze. 

Bohuslav Sobotka zjistil, že tohle – a spolu s tím i jistou fascinaci Zemanem, která v kusu ČSSD i ve společnosti pořád nějak přetrvává - neporazí, a přestal se o to snažit. Michal Hašek se svou týdny demonstrovanou přítulností k prezidentovi teď bude působit jako vítěz, který Sobotku ve straně převálcoval. Přitom jen dřív a lépe pochopil, co u straníků a voličů ČSSD může projít a co ne.

Z vnitrostranických rozhovorů s regiony totiž podle informací z ČSSD plyne i to, že podpora zemanovské vládě nemá s oblibou Michala Haška co dělat, že jsou to mimoběžné hodnoty a že kdyby se dnes v ČSSD volilo mezi Haškem a Sobotkou, vyhrál by patrně opět Sobotka, jehož názor na současnou vládu strana nesdílí.

Bohuslav Sobotka se tedy rozhodl, že raději zmate veřejnost, když dělá něco jiného než říkal, ale nenaštve sociální demokraty. Zjistil, co se po něm chce, a udělal to. Pokud přesvědčí ostatní strany, aby mu pomohly rozpustit sněmovnu (což by se mu dělalo mnohem lépe, kdyby Rusnok důvěru zítra získal, protože pak mu TOP 09 a ODS spíše pomohou prezidentskou vládu utnout), tak z toho nakonec může vyjít vnitrostranicky posílen. 

Co bude Bohuslav Sobotka dělat, jestliže tu Rusnok kvůli prezidentským manévrům a zdržovacím taktikám zůstane bez důvěry až dokonce volebního období, na to si teprve musí v ČSSD zadat stranickou anketu. 


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].