0:00
0:00
24. 4. 20133 minuty

O útoku na Bílý dům, válečnici Palinové a nové éře dezinformace

Hackeři ovládli twitterový účet agentury AP a ukázali, jak snadné je vyvolat chaos

Sedm minut po jedné hodině odpolední východoamerického času včera na mnoha místech zavládlo mocné vzrušení. Všeobecně respektovaná americká agentura Associated Press (AP) totiž vydala tweet, v němž stručně oznamovala dva výbuchy v Bílém domě, při nichž byl zraněn i prezident Barack Obama. Tweety AP odebírají bezmála dva miliony uživatelů, nicméně zpráva jako tato - zejména ve dnech po útoku na bostonský maraton - se dál šířila jako stepní požár.

Jak AP, tak mluvčí Bílého domu informaci okamžitě dementovali. A to skutečně okamžitě, za dvě minuty už letěl do světa první tweet jednoho ze zaměstnanců AP Sama Hannela: Ignorujte prosím tweet o výbuších, byli jsme napadeni hackery. Do pěti minut už upozornění AP šířila všemi kanály, které má k dispozici.

Přesto - a to je na celé věci fascinující a znepokoující zároveň - měla falešná zpráva reálný dopad. Klesly ceny ropy, propadly se klíčové americké indexy. Za pár minut se sice vše vrátilo k normálu, ale znovu jsme si připomněli, jak fungují ony bájné trhy, které hýbají vládami i našimi životy. Rozhodnutí za miliony dolarů jsou činěna ve zlomku sekundy na základě informací, které nejsou nijak dál ověřovány. A dokonce ani nejsou dělána lidmi, ale speciálním softwarem, který bleskovou rychlostí vyhodnocuje zprávy a podle toho sám prodává či nakupuje akcie.

A další zjištění, které celá pětiminutové drama přineslo a o kterém se nyní debatuje: jak snadno napadnutelné jsou twitterové účty jako ten AP. Je jedno, zda tweetuje jednotlivec či firma, pro přístup k účtu je třeba jediné heslo, nikoliv složitější ověřovací proces, který teď zavádí u svých produktů či služeb stále více firem od Applu po Facebook. Agentura oznámila, že připraví nová bezpečnostní pravidla, Twitter věc zatím nekomentoval.

A konečně třetí lekce se týká šíření informací jako takových a nové podoby novinařiny, v níž díky nástupu nepřetržitých televizních zpráv a internetu vítězí rychlost nad kvalitou i nad spravdivostí. V takovém světě je pak riziko přebrání nesmyslu či vyložené nepravdy značně zvýšené.

A nemusí jít hned o hackery, poplach může způsobit také přesvědčivě podaná politická satira. Americký portál The Daily Currant v pondělí přinesl zprávu, že neúspěšná kandidátka na viceprezidentský post a bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová vyzývá svoji vládu, aby v odvetě za útoky v Bostonu „vletěla“ do Česka, „vypálila Prahu“ a vůbec „dala těmhle lidem pořádnou lekci“. Zprávu jako seriózní převzaly některé ruské, německé, polské či slovenské weby i někteří uživatelé na sociálních sítích.

The Daily Currant, který vznikl teprve loni v červenci, má na mystifikační pažbě zářezů víc – jako seriózní byly převzaty jejich fóry, že Geogre W. Bush omylem hlasoval pro Obamu či že konzervativní senátor Todd Akin, který způsobil skandál prohlášením, že ženy při „skutečném“ znásilnění neotěhotní,  doporučuje mateřské mléko jako „lék“ na homosexualitu. Přesná a chytrá politická satira má vůbec v USA pozoruhodnou tradici: Currant na netu konkuruje slavnějšímu webu The Onion. V televizi zase nemají konkurenci Jon Stewart či Stephen Colbert.

Teď zbývá maličkost – aby lidé brali satiru tak, jak se brát má. Čili že nastavuje realitě zrcadlo, nikoliv že realitu přesně popisuje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].