0:00
0:00
15. 5. 20134 minuty

Martinec končí, ale policie jej potřebuje

Povýšení rezignujícího šéfa protikorupční policie má svou logiku

Tomáš Martinec tak trochu paradoxně skončil kvůli tomu, za co by si vlastně zasloužil pochvalu. Jeho problém nebyl v tom, že by pracoval špatně, ale v tom, že mu tak úplně nedošlo, k jak velkým změnám ve vyšetřování korupce a defraudací dochází. Měl možnost stát se hlavní postavou boje proti korupci v Česku, ale zřejmě úplně nepochopil, že informace, které mohou odhalit, jak pracují v Česku defraudanti a korupčníci, nejsou jeho podřízení schopni zvládnout bez pomoci dalších policejních útvarů a státních zástupců.

Za co by si zasloužil tedy pochvalu? Martincovi nahrálo, že se před třemi lety probudili experti na odhalování špinavých peněz na ministerstvu financí. Finančně analytický útvar (FAÚ) pod novým šéfem Milanem Cícerem začal protikorupční jednotce předávat stovky informací a podezřelých bankovních převodech. Často šlo o miliardy korun a týkaly se toho nejpodezřelejšího tuzemského byznysu. Solárů, veřejných zakázek, stavby dálnic nebo obřích daňových úniků. Loni předal FAÚ protikorupční policii skoro pět set trestních oznámení, zhruba třetina z nich se týkala podle informací Respektu opravdu závažných věcí (zbytek mohla šetřit krajská nebo okresní policie).

↓ INZERCE

Navíc FAÚ během loňska požádal protikorupční policii o lustraci téměř tří tisícovek osob, které se na podezřelých převodech podílely. Informace o personách, které se podílejí na praní špinavých peněz, jsou pro každou policii klíčové. A mohou jí zásadně pomoci k orientaci ve zločinech bílých límečků. Martinec si zaslouží pochvalu, že dokázal nápor informací dobře zvládnout, nicméně jej nedokázal zvládnout úplně – což by dnes nedokázala žádná policejní jednotka. Přesto zpracování informací nechal na svých lidech, aniž se „podělil“ o vyšetřování třeba s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu nebo požádal o pomoc policejní prezídium. Prostě na informacích seděl a je skoro jedno, jestli ze zlého úmyslu, protože chtěl něco zamést pod koberec, nebo proto, že to jeho lidé nezvládli.

Zásluhou informací z FAÚ, vzpoury státních zástupců proti politické moci a změn na policejním prezídiu měl Martinec neskutečnou možnost rozjet zásadní vyšetřování a někdy se mu to povedlo, především v daňových zločinech. Častěji ovšem ne a jednotka začala tak trochu fungovat jako sběrna informací, které neumí nebo nechce zpracovat. Ne, že by detektivové nic nedělali, ale to, co dělali, poměrně často nikam vyšetřování neposunovalo – a to se dělo i v těch nejdůležitějších případech jako třeba při vyšetřování defraudací při stavbě dálnic.

Místo toho, aby věc řešil s vedením policie, stěžoval si Martinec na přetíženost své jednotky. Zjednodušeně řečeno, nechtěl přijít o informace, ale místo toho, aby se o ně dělil, chtěl svou jednotku posílit. Směřoval k tomu, že by jeho lidé získali nekontrolovatelnou „informační moc“. Proč ji Martinec chtěl získat nevíme. Podcenil situaci? Nebo chtěl informace nějak zneužít? Nebo je chtěli zneužít jeho podřízení?

Spor s Lenkou Bradáčovou byl vlastně zástupný problém. Na policejním prezídiu i ve vedení státních zastupitelství zvítězil už před několika měsíci pocit, že Martinec není týmový hráč – aspoň jako šéf protikorupční jednotky. Zároveň všichni vědí, že se Martinec naučil něco, co bude policie potřebovat stále více. Analyzovat informace o špinavých penězích a jejich majitelích – nikdo jiný se to v policii zásluhou monopolního nároku protikorupční jednotky na informace z FAÚ naučit nemohl.

Policejní prezident Martin Červíček a jeho náměstek Václav Kučera chtějí ve středu na kriminální ústředně založit analytický tým, který by informace o zločinech, jež přicházejí od FAÚ, Nejvyššího kontrolního úřadu nebo i whistleblowerů, zpracovával a rozděloval k vyšetřování jednotlivým policejním jednotkám. Zmizí tak monopol jednoho útvaru na informace a zároveň i prostor pro jejich větší zneužití. Tým bude úzce spolupracovat se státními zástupci, kteří budou mít distribuci trestních oznámení pod kontrolou.

Ale bez Tomáše Martince to nepůjde. Na policejním prezídiu není experta, který by rozuměl trestním oznámením o korupci, podvodech  a defraudaci více než on. Jestli chce vedení policie mít špičkový analytický tým, přes který budou efektivně distribuována trestní oznámení detektivům, bude v něm muset sedět Tomáš Martinec. Nebo by mu měl dokonce velet. Zatím.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].