Džamila jede
Džamila Stehlíková poslední dobou přináší do veřejné debaty témata, která se tam třeba neziskovky marně snaží protlačit.
Návrhy jsou to nenápadné nebo naopak nápadné tak, že se propírají i v hospodách, ale důležité. Ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (SZ) poslední dobou přináší do veřejné debaty témata, která se tam třeba neziskovky marně snaží protlačit – zákaz bít děti či naposled stalking, neboli pronásledování, či regulace prostituce.
Ještě před několika měsíci krčila ministryně Stehlíková bezmocně rameny, prý to “nemá žádné schůdné řešení”. To když se jí novináři ptali, co má dělat mladý muž pronásledovaný na každém kroku svojí obdivovatelkou a její matkou. Příběh objevila a popsala MFD – čtyřiadvacetiletý Tomáš Kočí z Mostu takto – a bez možnosti bránit se - žije už pět let. Obětmi stalkingu (z anglického výrazu původně označujícího stopování zvěře při lovu) jsou často také lidé (nejčastěji ženy), kterým se sice podařilo vymanit se ze soužití s násilníkem, ale on jim dál telefonuje, píše výhružné či vulgární esemesky nebo e-maily, čeká na ně před domem i prací, ničí jim majetek. Bílý kruh bezpečí a další organizace upozorňují, že případů přibývá a některé končí tragicky. Jako příběh Michaely Maličké, již bývalý kolega po dvou letech pronásledování nakonec zavraždil a jde za to podle (v pondělní odvolacím soudem potvrzeného) rozsudku na patnáct let za mříže.
Proto bylo skvělou zprávou, že dva měsíce poté, co Stehlíková krčila bezmocně rameny, si vyslechla odborníky a vládě za Radu vlády pro rovné příležitosti žen a mužů doporučila uzákonit stalking jako trestný čin. V trestních řádech mají pronásledování třeba v Německu či Velké Británii. Ministryně Stehlíková dokonce slíbila, že se pokusí pronásledování dostat do novely trestního zákoníku, který se právě projednává ve sněmovně. Kdyby se to povedlo, začala by novinka platit už od příštího roku a Stehlíková by si pak zasloužila pochvalu ještě větší – stačí si totiž jen připomenout, že na zvláštní zákon o domácím násilí jsme čekali asi osm let.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].