0:00
0:00
Agenda18. 1. 20094 minuty

Už se na to neumírá

V debatě nad tím, kdo bude nový šéf zdravotnictví a jaký tým si s sebou na ministerstvo přivede, to skoro zaniklo. Ale je to důležitá zvěst. V Česku se zmenšil počet špičkových lékařských center, kde se mají léčit nejtěžší formy obávané civilizační nemoci zvané rakovina. Jako všechny škrty ve zdravotnickém rezortu i tenhle vyvolává emoce.

Astronaut
Autor: Respekt

V debatě nad tím, kdo bude nový šéf zdravotnictví a jaký tým si s sebou na ministerstvo přivede, to skoro zaniklo. Ale je to důležitá zvěst. V Česku se zmenšil počet špičkových lékařských center, kde se mají léčit nejtěžší formy obávané civilizační nemoci zvané rakovina.

Jako všechny škrty ve zdravotnickém rezortu i tenhle vyvolává emoce. Podle odborníků se ale koncentrace drahé a vysoce expertní lékařské péče do několika málo center osvědčila a prospěje především pacientům. Už teď je patrné, že se Česko v léčbě rakoviny posunulo za poslední léta mílovými kroky kupředu. Úspěch přitom nespočívá jenom v přístrojích za desítky milionů korun, ale také v psychologické podpoře pacientů.

Všechno je jinak

Oči lidí usazených na polstrovaných sedačkách jsou přilepené na velkoplošnou plazmovou obrazovku, na které právě běží televizní seriál o neúplatné soudkyni Amy. A ty, které nebaví televize, si prohlížejí informační panely společnosti Greenpeace rozvěšené podél stěn. Že jsme v čekárně onkologické ambulance v Pardubicích, kam většina lidí přišla podstoupit ozařování zhoubných nádorů, tu připomínají jenom nápisy na dveřích, které varují před nebezpečnými dávkami paprsků gama. A také panel s fotografiemi členů lékařského týmu.

Jeho šéf Jaroslav Vaňásek nás hrdě provází po jednotlivých místnostech s přístroji kosmického vzhledu a pro laika poněkud záhadných názvů. Radioterapie s modifikovanou intenzitou, radioterapie řízená obrazem, respiratory gating, brachyterapie – to všechno jsou onkologické hity posledních let, které posunuly léčbu rakoviny zásadním způsobem dopředu.

V podstatě dnes děláme úplně jinou onkologii než před nějakými deseti lety,“ říká doktor Vaňásek. Všechny vyjmenované metody mají společné to, že pomocí přesného zobrazování nádoru a dávkovaného záření zacíleného s milimetrovou přesností šetří zdravé tkáně lidského těla a zároveň efektivně ničí rakovinotvorné bujení. „Okolo devadesáti procent nádorů, na které se před deseti lety umíralo, dnes dovedeme vyléčit,“ říká Vaňásek. Stále úspěšnější léčba je ale také stále dražší.

Přístroje, které ji umožňují, stály pardubické onkologické pracoviště půl miliardy korun. A cenu úspěšných zásahů proti nádorům v posledním roce také zvedla takzvaná biologická léčba, která umožňuje léčit nejkomplikovanější případy rakoviny. Metoda, kdy se pacientovi podávají léky, které ničí přímo rakovinotvorné buňky, ale neničí ty zdravé, stojí přibližně desetkrát víc než dosud užívané metody. Zatímco ty vyjdou na statisíce ročně, biologická léčba stojí miliony. Zatím se podává jen deseti procentům pacientů, ale počítá se s tím, že s rozvojem metody jich bude příští rok třetina.

Otázka prestiže

Právě kvůli stále dražším metodám vznikla už před pěti lety v Česku takzvaná komplexní onkologická centra – vyvolená pracoviště, kde se kromě „běžných“ onkologických onemocnění léčí i přibližně osm procent nejkomplikovanějších případů, které vyžadují nejdražší léčbu a zkušené odborníky. Ostatní onkologická pracoviště (v Česku jich je 200) nemají k léčbě těchto případů oprávnění.

Centra prosadili sami onkologové vycházející z jednoduché úvahy, že čím méně bude špičkových pracovišť, tím snadněji se na nich podaří shromáždit drahé přístroje i lékařské profesionály. Až do nynějška bylo komplexních onkologických center v zemi osmnáct, teď se ale má jejich počet ministerským rozhodnutím dále zeštíhlit na jedenáct. Podle ministerských úředníků se tak Česko přiblíží západnímu standardu, kde běžně funguje jedno špičkové onkologické centrum pro milion obyvatel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].