0:00
0:00
Agenda31. 1. 20144 minuty

U nás by opilý ministr přišel o místo

S náměstkem britské ministryně vnitra Normanem Bakerem o drogách

Norman Baker, náměstek britské ministryně vnitra
Autor: Michaela Danelová

Norman Baker má coby náměstek britské ministryně vnitra na starosti boj s kriminalitou mladistvých, násilím na ženách – ale především s drogami. Nedávno navštívil Českou republiku, aby se tu inspiroval k sestavení nových pravidel, kterými bude země postihovat kouření marihuany.

Držení marihuany je ve Velké Británii nezákonné. Pokud je s marihuanou přistižen dospělý člověk, obdrží napoprvé varování, napodruhé může dostat pokutu 80 liber. Napotřetí už ho čeká velmi pravděpodobně zatčení, záznam do trestního rejstříku a soud, kde může vyfasovat až pět let vězení.

↓ INZERCE

Česko se pohybuje pravidelně na předních příčkách v konzumaci marihuany na obyvatele, proč jste se přijel inspirovat v boji proti jejímu užívání právě sem?
Zahájili jsme teď ve Velké Británii studii, která by měla náš boj s marihuanou zefektivnit – a v jejím rámci objíždím různé země a snažím se zjistit, která cesta by byla nejlepší. Váš systém postihování držení jen „většího než malého“ množství marihuany je poměrně unikátní, proto jsem jednal na Vašem ministerstvu zdravotnictví a snažil se zjistit, jak přesně to funguje a jaká je s tím zkušenost. Navštívil jsem i například Švédsko, kde mají naopak nulovou toleranci; bude zajímavé ty systémy porovnat.

Česko loni na podzim zažilo rozsáhlou razii v obchodech, které prodávají zboží, které slouží k pěstování marihuany. Jak je jeho prodej regulován ve Velké Británii?
Je to šedá zóna, také máme obchody, které prodávají zavlažovací nebo osvětlovací zařízení; v momentě, kdy se to zařízení dá použít i na pěstování jiných plodin, je velmi obtížné je nějak stíhat, v Británii se to prakticky neděje. Stejně tak dýmky, v nichž se dá kouřit i legální tabák, nijak postihovány nejsou. Poměrně novým trendem, který nás momentálně trápí víc než prodej lampiček a zavlažovacích pump, je ale rozmach léků na bázi metadonu, které se začaly v těchto obchodech prodávat, často pod lživým označením. V řadě zemí jsou nelegální, v Británii zatím ne - a jejich popularita stoupá.

V Česku bylo vloni legalizováno pěstování marihuany pro lékařské účely, nicméně získat právo bude mít jen několik licencovaných firem. Jak je tento systém nastaven u Vás?
V Británii je v tuto chvíli legální pouze dovážení jednoho nosního spreje, který obsahuje THC a slouží k léčení roztroušené sklerózy. Jinak je používání jakýchkoliv léků na bázi marihuany – i její pěstování pro lékařské účely - striktně zakázáno. I toto je jedno z témat, které mě během cesty do Prahy zajímaly; například které nemoci se mohou podle Vašich informací marihuanou léčit.

V Česku je co do počtu uživatelů větším problémem než marihuana spíš nadměrná konzumace alkoholu. S tím souvisí, že je v řadě měst na vzestupu trend zakazování konzumace alkoholu na veřejnosti. Zažíváte podobný trend?
Existuje několik zón v oblastech, kde se problémy s konzumací alkoholu opakovaly; obecně ale spíš než na lokální vyhlášky spoléháme na zákony zakazující obtěžování okolí, do kterých se dají různé projevy spojené s podnapilostí zahrnout. Myslím ale, že zdaleka není vyčerpán tlak na výrobce alkoholu, aby se více podíleli na následcích, které z konzumace jejich výrobků plynou. Škody spojené s konzumací alkoholu v Británii představují 21 miliard liber ročně: chci proto vyvinout větší tlak na výrobce, aby začali povinně finančně přispívat do fondů, z nichž by se platila prevence alkoholismu a osvěty. Povinné to zatím není, ale rád bych to zavedl.

V souvislosti s několika příležitostmi, kdy se vloni ukázali vrcholní čeští politici na veřejnosti v podnapilém stavu, se v Česku otevřela debata o tom, zda má být pití u politiků tolerováno. Co by se stalo politikovi v Británii, kdyby přišel na nějakou veřejnou událost těžce opilý?
Nevybavuji si situaci, kdy by k tomu došlo, ale stali by se jistě terčem mediální kritiky, a pokud by byli členy nějaké politické strany, zřejmě by byli vyloučeni. Pokud by šlo o vysokého státního činitele, například ministra, jsem si jist, že by přišel o místo. A už naprosto nepřijatelné by bylo, pokud by byli chyceni, jak opilí řídí auto.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].