Stáli za hypoteční krizí. Teď míří za mříže
Americký Federální úřad vyšetřování pozatýkal více než 400 lidí, kteří prováděli podvody s podřadnými hypotékami.
Skládačka viníků a příčin americké hypoteční krize je opět o něco větší. Americký Federální úřad vyšetřování (FBI) zadržel od začátku března již 400 lidí, kteří se účastnili podvodů s podřadnými hypotékami. Jsou mezi nimi i dva vysoce postavení manažeři americké banky Bear Stearns, kteří vedli fond zaměřený právě na podřadné hypotéky. Samotnou banku to srazilo na kolena a musela být prodána skupině JPMorgan za 10 dolarů na akcii. Na začátku loňského roku se přitom její akcie obchodovaly nad 170 dolary.
Podle FBI připravili zadržení podvodníci majitele domů o více než miliardu dolarů. Přispěli tak i k samotné hypoteční krizi. „Je to špička ledovce. Na tenké vrstvě se tam bruslilo delší dobu, a tohle už bylo za tou hranicí,“ okomentoval situaci pro Respekt.cz analytik ČSOB Tomáš Sedláček. Úvěroví pracovníci tehdy byli odměňováni za objem poskytnutých hypoték a ne za riziko. Sami tak například nabádali klienty, aby uváděli nepravdivé informace o svých příjmech.
V období největšího rozmachu těchto hypoték, bylo získání podřadné hypotéky nejsnadnější. Společnosti nabízely klientům, že je za poplatek fiktivně zaměstnají, dodají falešné výplatní pásky a poskytnou i reference přes telefon, kdyby o to banka měla zájem.
Problém byl ale také v konstrukci produktů. Některé banky přestaly vyžadovat potvrzení o příjmu klienta a požadovaly po něm zpočátku jen platbu úroků. Další splátky se již odvíjely od zhodnocení nemovitosti. Klientům, kteří toto využívali, se říkalo jednoduše NINJA (No Income, No Job, no Assets – bez příjmu, bez práce, bez majetku). V momentě, kdy ceny nemovitostí začaly padat, nebyli je klienti schopni splácet a o svůj dům přišli.
Proč vůbec vznikly
Důvodem vzniku podřadných hypoték ve Spojených státech byla nasycenost trhu. „Tento nový produkt byl namířen na Hispánce a další imigranty, kteří by si nemohli dovolit klasickou hypotéku,“ vysvětlil pro Respekt.cz analytik Next Finance Vladimír Pikora. Díky tomu se podobný druh hypoték nevyskytuje u nás. „V Česku není nasycený trh a vzhledem k tomu, že se dnes ví, kam to vede, tak se u nás ani nerozšíří. V Americe od toho budou také ustupovat,“ tvrdí Pikora.
Český hypoteční trh prožil v minulých letech velký boom. Podle údajů Asociace hypotéčních makléřů poskytly v loňském roce banky více než 83 tisíc nových hypoték za 142 miliard korun. Meziročně se tak objem poskytnutých hypoték zvýšil o 41 procent. „Podobný růst se vzhledem k vyšším úrokovým sazbám a zvýšení DPH již nedá čekat,“ prozradil Respektu.cz analytik České spořitelny Luboš Mokráš.
Hypoteční krize ale český trh příliš neovlivnila. Poměr nesplacených hypoték se i přes vyšší úrokové sazby pohybuje okolo dvou procent. „Banky si více hlídají rizika poskytovaných produktů. Větší problém mají developeři, kterým se díky napětí na trhu ztížila situace při získávání úvěrů,“ tvrdí Mokráš. To se projevilo i na akciích developerských společností, které za necelý rok ztratily více než dvě třetiny své hodnoty.
Konečný účet
Kolik nakonec bude celosvětově hypoteční krize stát, se dá zatím obtížně odhadnout. Některé předpovědi hovoří až o 1,2 bilionech dolarů (18,6 bilionu korun). „Zatím banky odepsaly 400 miliard dolarů. Hospodářské výsledky ale budou teprve přicházet, takže celkový účet hypoteční krize se dovíme tak ode dneška za rok,“ předpovídá Pikora.
Celkové náklady ale mohou být částečně zkreslené. Vzhledem ke krizi hypoték se totiž zhoršila platební morálka domácností a firem také u jiných druhů úvěrů. Banky navíc do svých odpisů mohly promítnout i nekvalitní úvěry z dřívějška. „Je to účetní praktika známá jako big washing. Pokud banka ví, že bude mít špatné hospodářské výsledky, tak se je snaží udělat co nejhorší,“ upozornil Mokráš.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].