Série prezidentských debat skončila tou nejlepší
Ve středu večer se na Hofstra University naposledy sešli oba kandidáti na prezidenta Spojených států, aby změřili své síly v devadesátiminutové debatě, tematicky věnované domácí politice.
Ve středu večer se na Hofstra University naposledy sešli oba kandidáti na prezidenta Spojených států, aby změřili své síly v devadesátiminutové debatě, tematicky věnované domácí politice. Jejich duel nabídl asi nejlepší letošní výměnu názorů, na celkový vývoj kampaně však žádný výrazný dopad neměl.
Joe the Plumber
Poněkud překvapivě byla probíhající finanční krizi věnována pouze krátká úvodní část, ve které oba kandidáti stihli pouze zběžně nastínit své plány na její řešení. Zcela nečekanou hvězdou večera se stal Joe Wurzenbacher, instalatér z Ohia, který navštívil jeden z předvolebních mítinků senátora Baracka Obamy a ptal se jej zevrubně na jeho volební program.
Oba kandidáti jej využili jako prototyp Američana, na jehož příkladě důsledně („Joe the Plumber“ byl zmíněn více než dvacetkrát) demonstrovali přednosti svých programů, zejména v oblastech daní a zdravotní péče. Oba senátoři se tentokrát rozhodli oprostit se od běžných klišé a velmi konkrétně se věnovali svým návrhům a postojům, které se lišily v celé řadě otázek – od energetické politicky přes zdravotní péči až po otázku potratů a s ní související volbou soudců Nejvyššího soudu.
Agresivnější McCain
Zcela podle předpokladů působil agresivněji John McCain, který potřeboval oživit své listopadové šance ve světle klesajících preferencí v klíčových státech. Nevynechal snad jedinou příležitost zaútočit na Obamu a ve své snaze zaznamenal několik úspěchů.
Zdařile připomněl, že senátor Obama porušil svůj slib využít federálního financování své volební kampaně, a šikovně svého protivníka pokáral za neustálé spojování své osoby s prezidentem Bushem („pokud jste chtěl vést kampaň proti němu, měl jste kandidovat před čtyřmi lety“).
Na druhou stranu se mu několik výpadů hrubě nepovedlo, např. snaha napadnout senátora Obamu za jeho styky s bývalým teroristou Billem Ayersem nebo McCainova poznámka, jak ho některé nedávné výpady demokratů vůči jeho osobě ranily.
Nejenže Barack Obama kontroval, že republikánská rétorika si s demokraty v ničem nezadá, navíc trefně poznamenal, že americkou veřejnost stiženou značnými hospodářskými problémy budou nejspíše zajímat důležitější otázky. Celkově se senátor McCain snažil svého protivníka vykreslit jako příznivce velkých vládních výdajů, pro které bude třeba navýšit daně.
Klidný Obama
Barack Obama po dobu debaty trpělivě vyčkával na soupeřovy útoky, aby je pak většinou bez větších potíží odrazil. Podařilo se mu zachovat si klid a některé McCainovy útoky obratně otočil ve svůj prospěch, například když v odpovědi ohledně již zmiňovaného Ayerse dokázal zdůraznit, že mezi jeho poradce patří Warren Buffett a Paul Volcker, bývalý šéf Fedu. (Profil Warrena Buffetta čtěte ZDE)
Dále několikrát za večer naznačil, že senátor McCain odvádí pozornost od stěžejních volebních témat, která jsou důležitá pro americké voliče. Hlavním sdělením jeho vystoupení bylo, že případná administrativa Johna McCaina by přinesla další čtyři roky nefunkční republikánské politiky.
Taktika favorita voleb
Středeční debata zastihla senátora McCaina v dobré formě, snažil se věcně argumentovat a aktivně napadal svého oponenta. Barack Obama ovšem rovněž odvedl velmi dobrý výkon a svého soupeře v některých ohledech předčil. Předvedl kvalitní realizaci taktiky typické pro favorita voleb, tj. čekat na aktivitu protivníka a nenechat se vylákat ke zbytečné chybě.
Pro celkovou dynamiku volební kampaně nepřináší výsledek poslední debaty nic nového. Johnu McCainovi se nepodařilo využít poslední velké šance pořádně zahýbat s průběhem kampaně, a tak za delší konec necelé tři týdny před volbami tahá Barack Obama. Jako příjemný závěr debatního maratonu působí fakt, že oba kandidáti se s prezidentskými debatami rozloučili ve velkém stylu.
Autor je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].