0:00
0:00
Agenda21. 2. 20084 minuty

Lekce z globalizace: Británie znárodňuje banku, co přijde dál?

Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii. Její aktivita v nejrizikovější oblasti „prime“ hypoték byla téměř nulová, přesto doplatila na americkou krizi.

Astronaut
Autor: Respekt

Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii. Její aktivita v nejrizikovější oblasti „sub-prime“ hypoték byla téměř nulová, přesto doplatila na americkou krizi. Potřebné zdroje na financování poskytovaných hypoték si totiž půjčovala od ostatních bank. V momentě, kdy se objevily informace o problémech v USA, banky začaly být ostražitější, a nechtěly si navzájem příliš půjčovat.

↓ INZERCE

Evropská centrální banka i americký Fed řešily problém masivním přílivem dodatečné hotovosti na trh. Britská centrální banka Bank of England (BoE) se k tomu ale neodhodlala. Problémy Northern Rock narůstaly.

Klienti na konci léta v obavách o své peníze začali hromadně vybírat vklady a Británie zažila největší „run“ na banku za posledních více než 100 let. Opticky byl obrázek o to horší, že banka měla pouze 76 poboček, takže se před nimi tvořily dlouhé fronty. Situaci BoE vyřešila až tím, že bance poskytla půjčky a garance v souhrnné výši 55 miliard liber, tedy ve výši téměř poloviny českého HDP.

Jednání o převzetí

Když bylo jasné, že banka nemůže sama fungovat, začali se hledat zájemci o převzetí banky. Vážné nabídky byly dvě. První pocházela od konsorcia společnosti Virgin Group vlastněné miliardářem Richardem Bransonem a druhá od manažerů banky. Vládě se ale nelíbila ani jedna. Důvodem byla hlavně nejistota financování 25 miliard liber, které si banka půjčila od centrální banky.

Britská vláda chtěla problém vyřešit co nejrychleji a jelikož se jí nepovedlo předat banku někomu jinému, v neděli se rozhodla k razantnímu kroku – banku dočasně znárodnit. Rozhodnutí se stalo okamžitě terčem kritiky opozice a hlavně akcionářů. Drobní vlastníci začali ihned sepisovat žaloby. Vláda by jim totiž měla kompenzovat jejich podíly jen v minimální výši. Akcie Northern Rock spadly za poslední rok z 12,51 libry na 90 pencí.

Co bude dál

Názor odborníků na řešení problémů Northern Rock se liší. „Ze všech variant to bylo to nejméně špatné,“ uvedl pro Respekt.cz hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek. Ne všichni s tím ale souhlasí. „Nebylo to nejlepší řešení. Pokud se jedná o menší banku, kde nehrozí systematické riziko, kde nehrozí narušení důvěry v bankovní systém, tak bych to nechal na trhu samotném,“ sdělil pro Respekt.cz analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Znárodnění banky může mít i další důsledky. Jelikož bude Northen Rock dále podnikat, mohou se cítit ostatní banky znevýhodněny, což by mohlo vést k dalším žalobám. Britská vláda by v převzaté bance také pravděpodobně prosazovala své politické zájmy před ekonomickými. Mohla by se tak třeba zdráhat propouštět zaměstnance, i když by to bylo zapotřebí.

Česká zkušenost

Česká republika zažila období státem vlastněných bank v devadesátých letech. „Když měly tehdy potíže menší banky, stát je nechával v poklidu krachovat. Pokud by se dostala do podobných problémů jako Northern Rock česká banka nyní, opět by tedy záleželo na velikosti finančního ústavu, a jestli v něm nemá prostředky nějaký klíčový orgán veřejné správy,“ nastínil potenciální situaci v Česku Jan Bureš.

Podobně to vidí i viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.„V našem případě bychom nejprve zvažovali, zda je banka solventní a jestli nemá pouze likvidní problémy,“ uvedl pro server Respekt.cz Singer. V případě, že by banka byla insolventní, vyhodnocovala by podle Singera ČNB význam banky pro stabilitu finančního systému v České republice. „Pokud by její pád tuto stabilitu ohrožoval, zvažovali bychom zavedení nucené správy,“ dodal.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].