0:00
0:00
Agenda25. 1. 20086 minut

Langer proti mafii

Vláda ve středu schválila ministrovi vnitra Ivanu Langerovi (ODS) koncepci boje proti organizovanému zločinu.

Astronaut
Autor: Respekt

V čtyřiapadesátistránkovém materiálu, jejž má redakce Respekt.cz k dispozici, se tvrdí, že navrhovaná opatření nebudou vyžadovat více policistů ani více peněz ze státního rozpočtu. Financování nových opatření se má financovat v rámci reformy policie.

↓ INZERCE

Cílem organizovaného zločinu je dosažení maximálního zisku při vynaložení minimálních nákladů, a to zisku nejen materiálního, ale například i ve formě společenského a politického vlivu,“ vysvětlují úředníci ministerstva.

Ministerstvo vnitra odhaduje, že na území České republiky operuje 50 až 70 mafiánských skupin a mají dohromady asi dva tisíce členů, z toho 15 procent žen.

K typickým činnostem organizovaného zločinu na území České republiky náleží především výroba, pašování a distribuce drog, daňové podvody, útok na státní majetek, organizování prostituce a obchod s lidmi, organizování nelegální migrace, padělání měny, zboží a porušování autorských práv, praní špinavých peněz, vydírání a vybírání poplatků za „ochranu“, korupce, padělání, mezinárodní obchod se zbraněmi a výbušninami, organizované krádeže automobilů, bankovní podvody a loupeže,“ uvádí se v koncepci.

Mafie již pronikla do ekonomické sféry státu, konstatuje ministerstvo. Langerův resort rovněž varuje, že organizovaný zločin částečně pronikl do státní správy a samosprávy a podobné riziko hrozí i v případě médií. Pokud by se dlouhodobě nedařilo bojovat s organizovaným zločinem, mohl by hrozit „nárůst preferencí / volebních zisků antisystémových politických subjektů“.

Co nového Langer navrhuje v boji s organizovaným zločinem?

Lepší koordinaci jednotlivých útvarů, které se zabývají danou problematikou. Práci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Národní protidrogové centrály a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality má koordinovat takzvaná Task Force, kterou Langer založil v srpnu 2007. Jedná se o manažery ministerstva a policejního prezidia a dalších policejních složek. Ministr dále pověřil policejní prezidium, aby vytvořilo Kriminální úřad s celorepublikovou působností.

Jak hodlá ministerstvo zabránit úniku informací k mafiánům? „Komplexní a systémová opatření budou přijata na základě důkladného vyhodnocení stávající praxe,“ uvádí neurčitě koncepce.

Ochranu také pro tlumočníky

Z legislativních kroků navrhuje ministerstvo vnitra rozšířit trestní ustanovení pro propadnutí majetku tak, aby bylo možné nechat propadnout část majetku pachatele ve větším počtu případů než podle stávající právní úpravy.

Koncepce počítá se zavedením beztrestnosti korunního svědka, který usvědčí organizovanou skupinu. Zájem státu na rozkrytí gangu by tak měl převyšovat zájem potrestat jednotlivce, který s usvědčením pomůže.

Langer se odvolává na praxi některých zemí jako USA, Velká Británie, Slovensko nebo Polsko. Dále materiál počítá s ochranou tlumočníků „exotických jazyků“, kteří v současné době odmítají spolupracovat s orgány činnými v trestném řízení.

Větší ochrany by měli rovněž užívat i státní zástupci, soudci a policisté, kteří se na odhalování mafií podílejí.

Langer také navrhuje, aby byly trestně odpovědné i právnické osoby. „Nyní Česká republika patří (spolu se Slovenskem, Lotyšskem a Lucemburskem) mezi několik posledních států euroatlantického okruhu, které neuplatňují žádnou formu odpovědnosti právnických osob za jednání, jež jsou u fyzických osob postihována jako trestné činy.“

V materiálu samozřejmě nechybí ani kapitola o prevenci a dalším vzdělávání policistů.

Podle stínového ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) se v koncepci nejedná o nic nového, jedná se pouze rozpracování materiálu z roku 2000. „Je to možná více dopracováno, má to vývoj, ale že by tam bylo něco nového, to jsem tam nenašel,“ sdělil Respektu.cz Bublan s tím, že koncepci píší stále ti samí úředníci. „Větší ochranu agentů, to jsme tam neměli,“ připustil však Langerův předchůdce.

Větší důraz na odhalování výnosů z nelegální činnosti, to jsme tam měli ještě silněji, nehledě k tomu, že jsme měli ještě finanční policii,“ dodal. Zrušení finanční policie a její sloučení s protikorupční v rámci reorganizace policie je jedním z kroků současného ministra, za který je kritizován. Během své dvouleté existence zabavila finanční policie prostředky za 4 miliardy korun.

Změny podpoříme, tvrdí Bublan

Navrhované legislativní změny by ČSSD podle Bublana ve sněmovně zřejmě podpořila. „Záleží na tom, jaká bude přesně podoba navrhovaných změn. S tím by neměl být velký problém,“ uvedl. Dodal, že trestní odpovědnost právnických osob ČSSD dříve navrhovala, a byla to právě ODS, která tuto změnu nepodpořila.

Podle novináře a odborníka na mediální scénu Karla Hvížďaly je tvrzení, že mafie usilují o ovládnutí médií problematické. „To je opakování výroku, kterého se dopustil premiér Topolánek,“ řekl pro Respekt.cz. Rovněž Bublan si nemyslí, že by toto riziko u českých médií bylo aktuální. „Kromě Respektu to nikde nehrozí,“ řekl se smíchem stínový ministr vnitra.

Jak hodnotí Langrův návrh dlouholetý redaktor Respektu Jaroslav Spurný, který se problematice organizovaného zločinu systematicky věnuje?

Pro začátečníky je vládou schválená koncepce boje proti organizovanému zločinu zajímavým čtením. Zjistí, že organizovaný gang je organizovaný, že „hlavní prvky umožňující rozmach organizovaného zločinu je korupce ve veřejné zprávě, slabá legislativa, slabé orgány činné v trestním řízení a malá průhlednost financování soukromých institucí“. Pro nezasvěcené, tím posledním vláda myslí různé nadace a neziskové organizace, přes které se dá financovat korupce ve veřejné správě. Ale dost ironie.

Zpráva je dobrá. Nabízí tři základní a nepostradatelné instituce, bez nichž se boj proti zločinu neobejde, a které už v řadě zemí roky fungují. V první řadě je to institut korunního svědka, člověka, který výměnou za usvědčení pachatelů dostane nižší trest nebo vyvázne úplně bez trestu. Druhým institutem jsou tajní policisté nasazovaní v přestrojení do podsvětí, a konečně třetí dobře ošetřená síť informátorů. To je základ – jenže první dva instituty nejsou součástí českého právního řádu a je otázka, zda se tam vůbec dostanou – v tuzemsku se o tom vede debata od přelomu tisíciletí a zatím se nic nezměnilo. Tak držme teď palce.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].