Jak se brání silné koruně čeští exportéři
Česká koruna stále posiluje. K euru prolomila hranici 25 korun, k dolaru 16,50 koruny. Vrásek na čele exportérů tak přibývá.
Pokaždé, když zlomí koruna další rekord k hlavním světovým měnám, většina Čechů se ještě více začne těšit na levnější dovolenou. Ne tak exportéři. Každé posílení české měny jim ukrajuje kus koláče vydělaného zisku. Na jednotlivé vývozce je ale vliv koruny rozdílný.
Pokud exportér nakupuje většinu vstupů v zahraničí, sílící koruna mu je zlevňuje, a celkový dopad není tak veliký. Firmy se také snaží ztráty omezovat zajištěním u bank, ale to není nikdy stoprocentní. Banka totiž jako všichni ostatní předpokládá, že kurz koruny bude postupně zhodnocovat. Společnosti tak nabídne k zafixování kurz, který předpokládá v budoucnu, a nikoliv ten aktuální.
Ztráta stovek milionů
Zeptali jsme se největších českých exportérů, jaké ztráty jim koruna způsobuje, a jak se je snaží minimalizovat. Největším exportérem je v Česku mladoboleslavská automobilka Škoda Auto. „Posilující koruna nám způsobuje ztráty v řádu stovek milionů korun ročně,“ uvedl pro server Respekt.cz tiskový mluvčí společnosti Jan Černý.
Škoda Auto podle Černého využívá různé bankovní nástroje na pojištění rizik proti výkyvu koruny k euru i dalším měnám. „Kdybychom to nedělali, tak by ta ztráta byla ještě vyšší,“ upozornil. V případě pokračujícího trendu silného posilování české měny ale další opatření společnost nechystá. „Využíváme veškeré nástroje bankovního trhu,“ sdělil Černý.
Na dotaz, zda Škoda Auto nezvažuje přesun výroby více na východ, mluvčí odpověděl: „Přesun výroby nezvažujeme. Posilování koruny nehrálo roli ani u nově otevřeného závodu v Rusku.“ Podle Černého by firmě pomohlo rychlé přijetí eura. „Nejlépe už zítra,“ uvedl. Zvýšených nákladů po přijetí eura se nebojí. „Vstupy máme také v eurech,“ dodal.
Koruna se nás netýká
Dlouhodobě druhým největším exportérem je v Česku společnost Siemens. „Posilování koruny na nás nemá nijak zásadní vliv. Drtivá většina našich smluvních vztahů jak na vstupu tak na výstupu je vázána na euro. Jsme tak do značné míry vůči výkyvům koruny imunní,“ řekl pro Respekt.cz tiskový mluvčí Siemensu Petr Sedláček.
Podle Sedláčka společnost trápí více zvyšující se ceny mědi a dalších surovin než sílící koruna. Přesto by přijetí eura přivítali. „Z našeho pohledu čím dříve tím lépe. Pokud bude ekonomika připravena, jsme pro co nedřívější přijetí eura,“ dodal Sedláček.
Mezi velké exportéry patří také chemická společnost Spolana. Jaké ztráty jí způsobuje sílící koruna, se nám nepodařilo zjistit. „Tohle nemohu říct. Pro minimalizaci ztrát se snažíme využívat bankovní zajištění,“ sdělila pouze finanční ředitelka Joanna Zofia Wisniewska.
Zvyšování cen v zahraničí podle Wisniewské nepřipadá v úvahu. „Bohužel ceny v zahraničí zvyšovat nemůžeme, ceny stanovuje trh,“ tvrdí. Spolaně by ale podle ní pomohlo přijetí eura. „To by nám pomohlo. Růstu cen vstupů se neobáváme,“ uzavřela.
Vliv na ekonomiku
Zatímco velcí exportéři se proti výkyvům kurzu pojišťují, menší a střední firmy toho příliš nevyužívají. Podle nedávného průzkumu Citibank využívá tyto nástroje pouze desetina z nich, i když se na celkovém exportu podílejí téměř z poloviny. Důvodem jsou vysoké náklady na zajištění.
Posilující koruna ale nedělá problémy jen samotným vývozcům. Podle předsedy Asociace exportérů Jiřího Grunda může postihnout celou ekonomiku. „Česká ekonomika může do dvou až tří let kvůli rychle sílící koruně ztratit dech,“ uvedl na podzim Grund. Od té doby koruna poskočila k euru i dolaru přibližně o deset procent.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].