0:00
0:00
Agenda27. 6. 20143 minuty

Gruzínci: Hlavní je ochrana před Putinovým Ruskem

Země v pátek spolu s Moldavskem a Ukrajinou podepsala asociační dohodu s Evropskou unií

Gruzie v pátek spolu s Moldavskem a Ukrajinou asociační dohodu s Evropskou unií. Kromě toho, že jde o předstupeň nutný pro budoucí možné členství v Unii, se výměnou za čerpání evropských fondů zavázala zavádět protikorupční a justiční reformy. Co si o podpisu smlouvy myslí přímo v ulicích Tbilisi a na gruzínském venkově?

Eka Dastušvili, konzultantka Centra pro strategický výzkum a rozvoj Gruzie: Řada Gruzínců si od asociační dohody, potažmo vstupu do EU slibuje především ekonomické výhody, ale já o nich při pohledu na ekonomickou krizi v Řecku, Španělsku či Portugalsku pochybuji - abych uvěřila, potřebovala bych vidět víc ekonomických analýz. Pro mě spočívá hlavní přínos toho podpisu v ochraně před další ruskou okupací. Z bezpečnostního hlediska by sice bylo ještě lepší členství v NATO, ale to by Rusko vyprovokovalo mnohem víc; členství v EU je pro mě prvním krokem k zajištění vyšší bezpečnosti a smířlivější kompromis.

↓ INZERCE

Amalia, prodavačka, Nikozi, vesnice na hranicích s Jižní Osetií: Při válce o Jižní Osetii před šesti lety jsem přišla o dům, Rusové ho vybombardovali. Pracovala jsem v obchodě v Cchingvali, hlavním městě Osetie, pár set metrů od Nikozi. Od té doby, co správu nad Osetií převzala ruská armáda, do Jižní Osetie Gruzínci nesmějí. Přišla jsem tak kromě domu i o práci; za hranicemi žije nyní většina mých přátel. Moc bych si přála, aby tohle asociační dohoda nebo vstup do EU změnila, ale to se nestane. Spíš než dohoda pro mě je tedy důležitý vývoj v samotném Rusku. Ovšem dokud bude Putin u moci, do Cchingvali se asi jen tak nepodívám - a budu se budit každé ráno se strachem, kdy se v Gruzii opět objeví ruská armáda.

Gruzie Autor: Lucie Kavanová

Kacha Gogolašvili, expert na rozšiřování EU z Gruzínské nadace pro strategická a mezinárodní studia: Asociační dohodou se zavazujeme zavádět ekonomické a legislativní reformy. Ale že se do Unie dostaneme, to ještě nijak nezaručuje – Turecko čeká už padesát let. I kdybychom však do EU nakonec nevstoupili, Evropa touto smlouvou Rusku vzkazuje, že o nás stojí. A to je momentálně k nezaplacení, v Putinově hlavě jsme stejně jako Ukrajina pořád ruským územím, Rusové můžou být v Gruzii kdykoli zpět.

Gocha Tabatadze, voják, člen hlídky u jihoosetinské hranice: Od podpisu asociační dohody si mnoho neslibuji, pro Gruzii, která je přímým sousedem Ruska, je zcela klíčovým problémem bezpečnost, a tu nám asociační dohoda ani členství v Unii nezajistí. Spíš než na vstup do EU bychom se proto měli soustředit na vstup do NATO.

Giorgi Mchedlidze, pěstitel ořechových a mandlových stromků, Nikozi: Součástí asociační dohody má být zpřístupnění evropských fondů Gruzii. Problém je, že do Gruzie přiteklo z EU několik desítek milionů už teď, ale ne vždy byly využity nebo přerozděleny právě efektivně. Nedaleko Nikozi dostal jeden podnikavec například evropskou dotaci na místní sýrárnu. Jenomže už se z EU neptali, jestli tu bude taky z čeho sýr vyrábět, protože to po válce o Jižní Osetii skoro žádné krávy nezbyly. V sýrárně nebylo dost mléka na výrobu, do dvou let se zavřela a dnes z ní je rozkradená zchátralá budova. Podobně nepromyšlených projektů je v okolí celá řada, spíš než peníze potřebujeme, aby nám EU pomohla omezit korupci a zefektivnit dohled nad přerozdělováním veřejných financí - aby k podobným přehmatům jako s tou sýrárnou prostě nemohlo docházet.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].