0:00
0:00
Agenda25. 2. 20085 minut

Čunek míří do vlády

Topolánek zřejmě Čunka do vlády před svým odletem do USA nejmenuje. Podle senátora Štětiny by měli zelení zajistit, aby ve vládě mohl být Čunek i Schwarzenberg.

Astronaut
Autor: Respekt

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se má v nejbližších dnech vrátit do vlády. „Termín mého návratu je v dohlednu,“ řekl v neděli v České televizi. Konkrétní termín návratu Čunka, který v listopadu rezignoval na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj, záleží na premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS).

↓ INZERCE

Ten již před prezidentskou volbou uvedl, že by předseda jedné z koaličních stran měl ve vládě být, pokud si to jeho strana přeje. A stále na tom trvá. Zda to bude ještě před večerním odletem Topolánka do USA mluvčí vlády Jana Bartošová vyloučila. „Určitě to nebude dnes,“ řekla pro Respekt.cz Bartošová.

Podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka nadále platí rozhodnutí celostátního výboru strany ze 4. prosince, které žádá návrat Čunka do vlády. „Je to věc premiéra a následně prezidenta,“ sdělil Respektu.cz Horálek.

S návratem nesouhlasí Strana zelených. Ministři této strany již v prosinci pohrozili demisemi, pokud se vrátí Čunek. Před prezidentskou volbou svou rétoriku mírnili (Více ZDE). Předseda zelených Martin Bursík se před několika týdny sešel s největším kritikem návratu lidoveckého předsedy do vlády Karlem Schwarzenbergem a rovněž Čunkem. Jednali o tom, jak celou situaci vyřešit. Na čem konkrétně se dohodli, však aktéři nechtěli prozradit.

Mluvčí zelených Eva Rolečková připustila, že stanoviska členů strany se různí od „ostřejších vyjádření k méně ostrým“. „Trvá stanovisko, že Strana zelných má pocit, že to (Čunek) ještě uspokojivě nevysvětlil,“ řekla Rolečková pro Respekt.cz.

Schwarzenberg minulý týden pro Respekt.cz uvedl, že jeho stanovisko je známé a nehodlá na něm nic měnit. To znamená, že by měl Čunek hodnověrně doložit, jak získal tři a půl milionu korun v době, kdy pobíral přídavky na děti.

V pátečním rozhovoru pro Hospodářské noviny Schwarzenberg nicméně uvedl, že Čunek mu některé materiály ohledně jeho financí předložil, pochybnosti však přetrvávají. „Na stole musí být usnesení, jímž státní zástupce zastavil jeho stíhání. … Pokud někdo ukládá tolik a tolik milionů, pak mu buďto spadly jako mana z nebe, nebo si na ně vydělal a pak musí na ně míti výplatní pásky. Nebo doklad, že je dědil,“ řekl ministr zahraničí. Rolečková sdělila, že jí není známo, zda tyto materiály Čunek poskytl i některým členům zelených, aby se k tomu mohli vyjádřit.

Čunek tvrdí, že ministr zahraničí zná veškeré jeho rodinné příjmy od roku 1982 až do jeho vstupu do vysoké politiky v roce 2006. Rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova o zastavení trestního stíhání zveřejnit nechce, protože je v něm uvedeno mnoho dalších jmen a tyto osoby se zveřejněním nesouhlasí. Jejich případné začernění by podle Čunka celý dokument zpochybnilo. "Začerněných statí by tam bylo tolik, že to bude nevěrohodné,“ uvedl Čunek.

Kdo řídí ministerstvo?

Dalším aspektem nepřítomnosti Čunka ve vládě je to, že není obsazen post ministra pro místní rozvoj. Pověřen řízením resortu je lidovec a náměstek ministerstva Jiří Vačkář, nemá ale právo hlasovat na jednání vlády. Lidovcům tak při hlasování chybí jeden hlas. Komplikace připouští i Horálek „Je to nestandardní, když v čele ministerstva není ministr.“

Na případné komplikace v řízení resortu, přes které jsou rozdělovány miliony eur z Bruselu, upozornila již dříve v rozhovoru pro Respekt.cz Dana Kuchtová (SZ), která rezignovala na post ministryně školství právě kvůli kritice přípravy programů čerpání peněz z Unie.

Zelení to vyhrotili

Senátor Jaromír Štětina, který sice není členem Strany zelených, ale do Senátu za zelené kandidoval, postoj nejmenší parlamentní strany kritizoval. Podle něj by se Čunek do vlády vrátit měl. „Presumpce neviny platí pro každého,“ řekl pro Respekt.cz Štětina. Nejvíce by litoval toho, že by kvůli postoji zelených mohl z vlády odejít Schwarzenberg. „Strana zelených by měla napomoci, aby se koalice nerozpadla tím, že by odešel pan Schwarzenberg.“ Podle Štětiny je ministr zahraničí „ikonou vlády a nejlepším ministrem, který tam je“.

Bývalý válečný novinář se domnívá, že zelení sami vyhrotili situaci tak, že dostali Schwarzenberga do pozice, kdy prohlásil něco, co jej nyní mrzí. „On jako čestný muž musí dodržet slovo,“ dodal. Štětina navrhl, aby se Schwarzenberg ještě s Čunkem sešel a situaci společně vyřešili, aby mohli v kabinetu zůstat oba.

Šéf české diplomacie se má tento týden ve Švýcarsku podrobit operaci srdce. Bude deset dní hospitalizován a následně v domácím léčení, potvrdila pro Respekt.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Nicméně dodala, že pan ministr pracuje i z nemocnice a nezůstává pouze pasivním objektem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].