Česko má nedostatek elektřiny. Musí ji dovážet
Odstávky elektráren v kombinaci s chladným počasím dostaly Česko do energetického deficitu. Nedostatek tuzemské elektřiny způsobuje komplikace například pražské energetické burze.
Česko se v posledních dnech potýká s nedostatkem tuzemské elektřiny. Kvůli odstávkám řady elektráren tak musí Česko dovážet elektřinu z okolních zemí. „Česká republika skutečně v měsíci září během některých pracovních dnů importuje elektřinu ze zahraničí,“ uvedla v rozhovoru pro Respekt.cz tisková mluvčí společnosti ČEPS Jana Jabůrková.
Deficit prohlubuje mimo odstávek také chladnější počasí, které zvyšuje spotřebu elektřiny na vytápění. Například Energetický regulační úřad pro pracovní dny na konci září odhaduje denní maxima přibližně 9000 MW, skutečnost ale bývá o 400 MW vyšší.
Z velkých zdrojů je mimo provoz jeden blok jaderné elektrárny Temelín (1000 MW), do sítě nedodává také 500 MW blok elektrárny Mělník 3 nebo dva bloky v Dětmarovicích (celkem 400 MW). Situace se nezlepší až do 8. října, na kdy plánuje ČEZ opětovný náběh bloku v Temelíně. O dva dny později sice bude mimo provoz jeden blok v naší druhé jaderné elektrárně Dukovany, ten má ale pouze poloviční výkon. „Odstávky jsou projednávány s operátorem přenosové soustavy ČEPS, který provozuje soustavy a řídí mezinárodní výměnu,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí ČEZ Eva Nováková.
ČEPS koordinuje tyto dohody se zahraničními operátory, kteří mají zase informace o odstávkách tamějších energetických firem. I přes nedostatek tuzemské elektřiny se tak black-outů (rozsáhlých výpadků elektřiny) nemusíme obávat. „ČEPS má zajištěny dostatečné rezervy pro pokrytí neočekávaných výpadků ve výrobě nebo zvýšení spotřeby například z důvodu ochlazení,“ tvrdí Jabůrková.
Nedostatek elektřiny ale způsobuje určité komplikace na pražské energetické burze (PXE). „Většinu poptávky mají odběratelé pokrytou, protože se jedná o plánované odstávky. Na krátkodobých produktech mohou ale klesnout obchodované objemy až o více než třetinu,“ sdělil Respektu.cz tiskový mluvčí burzy Jiří Kovařík. Podle něj také dovoz elektřiny ze zahraničí zvyšuje požadavky na přenosovou kapacitu, a to tlačí nahoru ceny za přenos elektřiny.
Bude to dlouhodobý problém
Aktuální nedostatek elektřiny nezpůsobuje vážnější problémy. Za několik let by se ale mohlo potýkat Česko s trvalejším energetickým deficitem. Podle různých odhadů se má mezi lety 2012 až 2020 vyrovnat spotřeba elektřiny s výrobou. „Podle našich předpokladů dojde k vyčerpání exportních možností kolem roku 2015. Už v letošním roce ale předpokládáme pokles celkového exportu elektřiny až o 2,5 TWh což je meziročně o 15 procent méně,“ upozorňuje Jabůrková.
V neprospěch naší energetické soběstačnosti bude hrát roli především rostoucí spotřeba, vyřazení některých elektráren a pomalá výstavba nových. Například na přelomu let 2015 a 2016 dojde k odstavení elektrárny Prunéřov I. V dalších pěti letech budou odstaveny také elektrárny Mělník 3 a Chvaletice. Částečnou kompenzací by mělo být spuštění plynových elektráren v Počeradech a Úžinách v roce 2013 a 2014.
Ve hře je také dostavba jaderné elektrárny Temelín, pro kterou ČEZ plánuje v nejsilnější variantě dva bloky o celkové kapacitě 3400 MW. V současnosti posuzuje tuto variantu v rámci procesu EIA ministerstvo životního prostředí. „Naše rozhodnutí nepadne dříve než za dva a půl roku,“ uvedl Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. I kdyby ale bylo stanovisko ministerstva kladné a byla zde politická vůle, nebudou nové bloky v provozu dříve než v roce 2020.
Přes nevyhnutelné dorovnávání spotřeby s výrobou na tom ale Česko nebude v regionu nejhůř, právě naopak. „Rakousko je již nyní ve špičkách závislé na dovozech, v Německu je dobře znám stále platný plán na postupné odstavování jaderných zdrojů. Na Slovensku se letos očekává odstavení zdrojů ve výši 1,6 GW a v Polsku lze z environmentálních důvodů očekávat poměrně masivní uzavírání uhelných elektráren, které jsou často v zoufale zastaralém stavu,“ nastínil pro Respekt.cz nepříliš optimistickou budoucnost analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].