0:00
0:00
Externí hlasy14. 2. 20185 minut

Den nula se blíží. Kapské město čeká návrat latrín

Prvnímu velkoměstu na světě brzy dojde voda; otázka je, na jak dlouho

Iveta le Roux
Kritickou situaci s vodou v Kapském městě by mohlo pomoci vyřešit odsolování
Autor: REUTERS

Vypadá to jako scéna postkatastrofické sci-fi. Z kohoutků nic neteče a voda se vydává obyvatelům pod dohledem ozbrojenců. V jihoafrickém Kapském městě se však hrozba nedostatku pitné vody stává skutečností - a podle všeho půjde o první velkoměsto na světě, kde se tento scénář už brzy naplní.

Několikaleté extrémní sucho a nedodržování limitů vedly až k tomu, že za méně než 90 dní se čtyři miliony lidí ocitnou ze dne na den bez pitné vody, resp. bez přívodu jakékoliv vody. Z kohoutků totiž nebude téct ani tzv. grey water. Nebude tedy možné splachovat toalety, mýt nádobí ani prát - a o horké sprše si budou moct obyvatelé nechat zdát.

↓ INZERCE

V současnosti platí omezení v užívání pitné vody ve výši 87 litrů na osobu. Od února se kvóta snížila na 50 litrů na osobu a budou zavedena další omezení. Jakmile se celkové zásoby pitné vody sníží na 13,5 procenta, bude přívod zastaven. Vody stále ubývá, více než 50 procent obyvatel nedodržuje kvóty a srážek je minimálně. Day zero neboli den nula byl stanoven na 21. dubna 2018; právě nyní sice vláda podle CNN oznámila, že díky opatřením místních farmářů a drobnému dešti se datum odsouvá na půli května, nicméně zdá se, že neodvratnost „dne, kdy přestala téct voda“ to nemění.

Přívod pitné vody zůstane zachován pouze pro zajištění provozu nezbytně nutných zařízení, která zatím nebyla specifikována, ale bude se pravděpodobně jednat především o nemocnice. Některé klíčové oblasti s velkou hustotou zalidnění (v posledních dvaceti letech se počet obyvatel města zvýšil na téměř dvojnásobek) nicméně budou v dodávkách upřednostněny a budou mít nadále přívod vody, čímž chce vláda zamezit vypuknutí epidemií, které by se zde mohly snadno rozšířit. Ale i tady budou platit extrémní omezení, co se potřeby týče. Většina škol bude uzavřena, pokud nebudou mít zásobu dešťové vody nebo možnost čerpat vodu z vlastních vrtů. Stejně tak bude muset zastavit provoz mnoho firem, pokud nebudou schopny zajistit toalety a dostatek pitné vody.

Bude existovat 200 výdejních stanic pitné vody, které budou střeženy ozbrojenci - jedno výdejní místo tak bude připadat na 20 000 obyvatel. Každý si bude moct denně vyzvednout 25 litrů pitné vody, což je doporučené denní celkové množství na osobu podle Světové zdravotnické organizace WHO. Jak to bude vypadat v praxi, je otazníkem. Město přezdívané Jihoafričany Mother City nemá stále dokončený přesný plán krizové distribuce a většina otázek zůstává bez odpovědi. Není jasné, zda si bude muset každý obyvatel vodu přijít vyzvednout osobně, nebo ji bude moct vyzvednout dalším rodinným příslušníkům. Bude však na každém, aby si zajistil nádoby na vodu.

Nicméně jedno jisté je. Do každodenního života obyvatel nepříznivě zasahují zdlouhavé byrokratické procesy všeho druhu – a představa, že by za současné situace jedna výdejní stanice měla denně obsloužit 20 tisíc lidí, se zdá být nereálná. Počínaje už tím, kolik času na výdejní stanici budou obyvatelé denně trávit, než se na ně dostane řada. Avšak i v případě, že bude výdejní systém fungovat, musí obyvatelé najít alternativní řešení pro toalety, protože přidělená voda prostě nebude pro splachování stačit. Takže se blíží čas návratu latrín a užívání suchých toalet.

Asi jen proto, že podle všech oficiálních prohlášení se bude jednat pouze o dočasný stav, nevypukla zatím panika. Lidé sice nakupují ve velkém pitnou vodu, ale i barely a kanystry, nicméně to je zatím jediný viditelný efekt, který nadcházející den nula způsobuje. Litr a půl pitné vody stojí přibližně 11 jihoafrických randů, což je asi 19 korun, 20litrový barel pak lze pořídit za 199 randů, tedy za cenu kolem 340 korun. Ale lze očekávat, že s uzavřením přívodu vody budou ceny stoupat.

Klíčová otázka je, jak dlouho tohle všechno bude opravdu trvat. Zatím se očekává, že opravdu „jen“ několik měsíců. Vše ale záleží na srážkách, které by měly doplnit nádrže pitné vody, a také na alternativních zdrojích pitné vody (odsolování, hluboké vrty). Podle vedení města jsou připraveny z padesáti procent, termíny dokončení jsou nicméně v nedohlednu a srážek je v posledních letech minimum. Nelze tak předvídat, dokdy budou kohoutky vypnuty a jak se vše odrazí v každodenním životě. Je možné, že pokud nebudou alternativní zdroje zprovozněny co nejdřív, zůstane čtyřmilionová metropole bez dostatku pitné vody i několik let.

Autorka je právnička, žije v Jihoafrické republice

Tip na další informace: Reportáž v deníku Guardian. Její autor Jonathan Watts se dlouhodobě zabývá životním prostředím v „neevropském“ světě, napsal třeba knihu o tom, jaký vliv má vzestup Číny na celou planetu z hlediska klimatu a ekologie. V textu z Kapského města mimo jiné popisuje, jak si obyvatelé v noci tajně pouštějí postřikovače trávníků.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].