Český trh s uměním hlásí rekord, ale prodávají se hlavně špičková díla
Nárůst zaznamenal i prodej čínského umění
Sběratelé a investoři od začátku roku na aukcích utratili více než 550 milionů korun. Podle statistik portálu ART+, který sleduje český trh s uměním, jde o historicky nejvyšší částku za jedno pololetí. Rekordní je i počet statisícových a milionových položek. Za více než milion korun bylo od začátku roku vydraženo 89 obrazů; dalších pět stovek uměleckých děl a starožitností překonalo hranici sta tisíc korun.
V meziročním srovnání celkový obrat trhu povyrostl o 10 procent. Tento výsledek je o to zajímavější, že na výsledcích loňského prvního pololetí se výraznou měrou podílel obraz Františka Kupky Tvar modré, který byl v dubnu 2012 vydražen za rekordních 57,4 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize, jedná se tedy o konečné částky, které musí kupující za dílo zaplatit).
Zatím nejdražší obraz letošního roku, Zátiší od Bohumila Kubišty, stál 18,5 milionu korun. I když v historickém žebříčku nejdražších děl českých aukcí to stačí „jen“ na 9. příčku, šlo o mimořádný prodej. Na trh se totiž toto dílo vrátilo už potřetí. Poprvé se obraz v aukci objevil v lednu 2000. Z vyvolávací ceny 2,24 milionu se na aukci společnosti 1. Art Consulting - stejné aukční síně, která jej dražila i letos - dostal až na 5,15 milionu. Obraz tehdy do své sbírky získali američtí manželé Hascoeovi.
Znovu se toto dílo dostalo na trh na jaře 2011, kdy byla podstatná část jejich kolekce dražena na aukci v Londýně. Obraz byl jedním z mála děl, jež poněkud zaostala za předaukčními odhady. Aukční síň počítala s částkou 300 až 500 tisíc liber. Vítěz aukce, známý pražský starožitník, jej nakonec získal za 330 tisíc liber bez aukční provize; včetně poplatků za něj zaplatil přes 11,7 milionu korun. Za necelé dva roky se tak cena obrazu zvýšila o téměř 60 procent. Vysoká cena se odvíjí především od vzácnosti děl Bohumila Kubištu. V databázi ART+, která eviduje přes 110 tisíc aukčních prodejů za posledních více než deset let, figuruje jen pět Kubištových obrazů; a letos dražené Zátiší je zdaleka nejkvalitnějším z nich.
Kromě děl Emila Filly, Jindřich Štyrského, Františka Kupky či Jana Zrzavého, kteří patří mezi stálice českých aukcí, nejdeme mezi desítkou nejdražších děl letošního roku i dva svitky od nejslavnějšího moderního čínského malíře Čchi Paj-š'e. I to se už pomalu začíná být pravidlem – loni byl právě Čchi Paj-š' po Emilu Fillovi autorem s nejvíce milionovými položkami a čínské umění bylo nejdynamičtěji rostoucím segmentem české trhu. Obrat v této kategorii loni povyrostl z 35 na 120 milionů korun.
V 50. letech probíhala mezi socialistickým Československem a lidově demokratickou Čínou poměrně čilá kulturní výměna a na naše území se tak dostala řada děl od moderních čínských mistrů, jejichž tvorba je dnes v Číně vysoce ceněna. Nejdražší z Čchi Paj-š'ových svitků se na květnové aukci galerie Arcimboldo vyšplhal na 10,8 milionu korun a dohromady povětšinou čínští zájemci na jediné aukci této společnosti utratili 72 milionů korun.
Možná důležitější než souhrnná čísla a celkové žebříčky jsou cenové rekordy v případě jednotlivých autorů, potažmo dílčích kategoriích . Novým rekordem v segmentu poválečného umění je například cena 6 milionů korun za surrealistický obraz Dívka se švihadlem od Mikuláše Medka. Na hranici rekordu za dílo žijícího autora je částka 3,24 milionu za obraz Theodora Pištěka; maximem v rámci starého umění je necelých 6 milionů korun za obraz Diana odpočívající po lovu od rudolfinského malíře Hanse von Aachena.
Obecně lze konstatovat, že současné výsledky jsou pokračováním trendu z minulého roku. Růst trhu táhne zejména nejvyšší cenový segment a špičková díla se prodávají často za rekordní ceny. Střední a nižší cenový segment naopak stagnují či dokonce klesají. Navzdory rekordním výsledkům je tak atmosféra na trhu velmi ostražitá.
Okruh kupců schopných a ochotných utrácet milionové částky je dosti omezený a odchod pouhých dvou tří hráčů se může okamžitě projevit dramatickým poklesem trhu. Milionové položky představují kolem jednoho procenta všech nabízených položek, na celkovém obratu se však podílejí z více jak šedesáti procent. Z hlediska stability a dlouhodobé udržitelnosti české trhu s uměním to není nejlepší zpráva.
Autor je šéfredaktorem časopisu Art and Antiques
Ilustrace: Čchi Paj-š': Vadnoucí lotosy a vážka
tuš a barvy na papíře / 137 × 34 cm. Cena 10 788 000 Kč / Galerie Arcimboldo 21. 5. 2013.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].