Před téměř půl stoletím onen americký voják zmizel při záchranné operaci v džunglích Laosu. V roce 2008 je nalezli živého a zdravého ve Vietnamu, kde založil rodinu, avšak vzpomínky na válku jej neopustily. Přesto v tom příběhu není nic, jak se na první pohled zdálo být.
Pod názvem M.I.A. přináší Matthew Shaer strhující příběh detektivního pátrání po Johnu Hartley Robertsonovi. Poslední zprávy o tehdy šestatřicetiletém příslušníkovi zelených baretů jsou z rána 20. května 1968. Tehdy elitní voják naskočil do vrtulníku, aby se vydal na záchrannou operaci za hranici Laosu, kde se jednotka amerických a jihovietnamských vojáků dostala pod těžkou palbu. Kolem poledne, kdy se k nim blížil, s nimi ještě navázal kontakt, ale vrtulník byl zasažen. Podle očitých svědků se v plamenech zřítil do nedalekého údolí a explodoval. Tělo seržanta Robertsona se nikdy nenašlo.
O čtyřicet let později, v roce 2008, se křesťanský misionář Tom Faunce doslechl zkazky o americkém vojákovi, kterému se podařilo přežít havárii vrtulníku. Měl prý patřit k zeleným baretům, našel si ve Vietnamu manželku a nyní žije v provincii Dong Nai. Lidé ho tu znají pod jménem Dang Tan Ngoc, ale kdysi se prý jmenoval John Hartley Robertson.
Faunce se po stopě okamžitě vydal a muže vypátral. Traumatická událost a zranění způsobilo, že nemluvil anglicky a také neměl žádné vzpomínky z dětství, ovšem přes tlumočníka popisoval havárii velmi přesně. Vyprávěl Fauncemu svůj příběh, ten pak angažoval do hry filmaře. Ti dovezli do Vietnamu ze Spojených států Robertsonovy ještě žijící příbuzné i vojáka, kterého zacvičoval, a všichni se se znovu nalezeným bratrem v slzách objali. „Nikdy jsme na tebe nezapomněli,“ říkala mu jeho sestra v slzách a neměla nejmenší pochybnosti, že ten člověk je její bratr. O celé události byl natočen a v roce 2013 odvysílán oslavovaný dokument.
Až potud by vše bylo idylické, kdyby tomuto Robertsonovi pro jasnou identifikaci nesejmuli otisky prstů…
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].