Jídlo ve Španělsku, Řecku nebo Itálii vždy platilo za nejzdravější v Evropě, takzvaná středomořská strava vynikala tím, že byla bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a olivový olej. To už neplatí, děti z jihu Evropy jsou nejobéznější na kontinentu, všímá si deník Guardian. Středomořská strava se přestěhovala na sever - děti ve Švédsku jedí více ryb, olivového oleje a rajčata než ty z jihu, vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace (WHO).
Na Kypru trpí 43 procent dívek a chlapců nadváhou. V Řecku, Španělsku a Itálii podíl obézních dětí v populaci překračuje 40 procent. Zdravou stravu v těchto zemích nahradily sladké nápoje, sladkosti a tučná jídla. „Středomořská strava už neexistuje. Nejblíže jsou jí švédské děti,“ komentuje pro Guardian výsledky měření Joao Breda z WHO. Dětem z těchto zemí také chybí pohyb. „Člověk žijící na Krétě v 60. letech si mohl dovolit jíst každý den jídlo o 3500 kaloriích, protože celý den slézal kopce,“ míní Breda.
Aktuální data WHO zahrnují celkem 40 zemí a popisují rozmezí let 2015–2017. Nejlépe z průzkumu vycházejí státy ve Střední Asii – Tádžikistán, Turkmenistán a Kazachstán. Tyto země ale právě procházejí „výživovou změnou“ a posouvají se směrem k západnímu způsobu stravování, což může výsledky podstatně změnit. I malí Tádžikové už nyní konzumují hodně sladkých limonád. Nízké množství obézních dětí (5–9 procent) mají také Francie, Norsko, Lotyšsko a Dánsko.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].