0:00
0:00
Denní menu31. 1. 20182 minuty

Zapomenuté antibiotikum může zachránit svět od útoku rezistentních bakterií

Že čím dál víc bakterií začíná být rezistentních na dostupná antibiotika, je pravda vykukující na občany už nějaký čas i ze stránek lehkých zábavných magazínů. Každý měl čas si na ni zvyknout a tak trochu ji přestat brát vážně s důvěrou, že vědci nás přece nenechají umírat po statisících na angínu a něco prostě vynaleznou. A vědci, podle nichž je rezistence na antibiotika bez diskuse zásadní hrozbou, se opravdu snaží.  V nejnovějším čísle žurnálu Cell Chemical Biology je zpráva, že jsou něčemu velkému na stopě.

Jak informaci z vědeckého periodika převyprávěl týdeník Newsweek, naděje výzkumnického světa vzbuzuje antibiotikum octapeptin, u něhož testy na zvířatech odhalily velké úspěchy v potírání rezistentních bakterií. „Octapeptin byl objeven v 70. letech minulého století, ale nikdy se u něj neinvestovalo do dalšího vývoje, protože tehdy byl nových antibiotik nadbytek,“ cituje Newsweek šéfa australského Institutu pro molekulární a biologický výzkum rezistentních bakterií Matta Coopera.

↓ INZERCE

Najít včas nové funkční antibiotikum je kruciální věc za situace, kdy už teď zabíjejí rezistentní bakterie „banálními“¨, dosud bez potíží antibioticky léčitelnými chorobami 23 tisíc lidí ročně jen v USA (jinde, například v Česku, nejsou statistiky na toto téma běžně k dispozici). V současné době se jako poslední instance v zápasu s odolnými bakteriemi používá antibiotikum colistin. A lék octapeptin je podle Coopera této látce strukturálně podobný.

Až na to, že podle dosavadních testů vykazuje v boji s infekcemi větší úspěšnost a zdá se – důvody vědci blíže neuvádějí -, že by mohl být méně toxický pro lidské tělo. Nicméně jak varuje Newsweek, jsme na počátku, teprve u testů na zvířatech, a jásat, že jsme s antibiotiky za vodou, je proto předčasné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].