0:00
0:00
Denní menu4. 5. 20172 minuty

Zakladatel Wikipedie: Média vylepší spojení novinářů a dobrovolníků

Tvorba zpráv podle Wikitribune
Autor: Wikitribune

Jako by doba, kdy sousloví “fake news” vládlo médiím, byla pryč. Přebil je běh světa, americké bombardování Sýrie, konfrontace v Severní Koreji, pád české vlády – a v neposlední řadě je třeba připomenout i nedávný vyčerpávající speciál tohoto časopisu. Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie, si to ovšem správně nemyslí a dál hledá způsob, jak vylepšit pochroumaný svět médií.

Vymyslel Wikitribune, což má být kombinace žurnalistiky “komunitní” (tedy vytvářené občany neprofesionály) a profesionální. Sama idea je průzračně jasná: víc autorů víc ví a může přinést víc svědectví. Pokud jsou nejen do psaní, ale i do vymýšlení obsahu novin zapojeni jejich čtenáři, zmenšuje se riziko, že některou zprávu médium mylně pomine jako irelevantní - jedním z principů žurnalistiky je takové prvotní třídění informací na důležité a nedůležité. A chyby se dějí.

↓ INZERCE

Wikitribune si slibuje, že žádnou zdánlivě-nedůležitou-ale-přitom-důležitou zprávu nemine. A co se týče důvěryhodnosti takového zdroje: kdo se někdy v životě nespolehl na Wikipedii, ať hodí kamenem nebo svazkem Ottova slovníku. V tomto případě komunita při vytváření obsahu zafungovala. Ostatně fake news, jimž chce Wales čelit, nemají s komunitou nic společného - fungují tak, že jedinec sedí u počítače, vymýšlí si a ostatní jeho výmysly pasivně sdílejí a posílají dál.

Jak bude Wikitribune fungovat v praxi, to už je složitější otázka. Wales chce zaměstnávat deset profesionálních novinářů, kteří se budou o Wikitribune starat. Především oni budou psát zprávy. Občanští podporovatelé a přispěvatelé budou zajišťovat informace z terénu. Zprávy bude moci měnit každý, ale změny se nebudou objevovat okamžitě, musí být schváleny buď profesionálem, nebo moderátorem, další funkcí v systému.

Zkrátka, praxe ještě není rozkreslená jasně. Ale pokud se Walesovi podaří shromáždit dostatečné množství prostředků, bude to fascinující experiment. Jedna věc se mu upřít nedá: svět sdílených vědomostí už se mu změnit podařilo.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].