Delfíni a jejich schopnost komunikace - zvuky, hvízdání, ale i pozice jejich těl - nás fascinují dlouhodobě. Proto není divu, že značnou pozornost vzbudila zpráva, že se vědcům podařilo zachytit první skutečnou konverzaci těchto inteligentních kytovců.
Ruští vědci oznámili, že jde o komunikaci, kterou si mezi sebou vyměňovaly dvě samice delfína skákavého. Jáša a Jana spolu v bazénu komunikovaly stylem, který skutečně konverzaci připomínal - jedna třeba čekala, až druhá domluví, a zdálo se, že na sebe reagují. Ruský tým poznatek zveřejnil v magazínu petrohradské techniky.
Jenže magazín National Geographic se zeptal na názor několika respektovaných znalců delfíního světa - a ti zůstávají, mírně řečeno, nepřesvědčeni. „Je to naprostý nesmysl a můžete mě citovat,“ říká třeba americký biolog Richard Connor, který komunikaci delfínů zkoumá třicet let. On i další experti mají kupříkladu problém se způsobem, jakým ruští vědci „konverzaci“ zachytili - „cvakání“ zvířat totiž nahráli z devadesátistupňového úhlu, což se nezdá důležité. Ale právě u tohoto druhu zvuku a způsobu, jakým se šíří vodou, by mohla mít jiná poloha mikrofonu (třeba přímo před delfínem) zachytit zvuk dramaticky odlišně.
„Pokud bychom si to představili u lidí, jakkoliv je to obtížné - tak je to stejné, jako kdybychom z jedné místnosti nahrávali rozhovor dvou lidí v místnosti vedlejší, a navíc by tam ještě mluvili do polštáře,“ říká Marc Lammers z havajského Institutu námořní biologie. „Takto se nový jazyk asi nenaučíte.“
Zachytit a dekódovat delfíní jazyk se vědci snaží desítky let - a stále nepřišli s přesvědčivými důkazy. I když víme, že delfíni rozumí umělému jazyku, jak zvukům, tak gestům; a že mají i abstraktní myšlení.
Vědci oslovení magazínem rovněž projevili pochopitelnou frustraci nad tím, jakým způsobem se zpráva bez jakéhokoliv dalšího ověřování či zjišťování rozšířila světovými médii. Přesně ve stylu povzdechu, který má v nejnovějším Respektu Ján Simkanič.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].