0:00
0:00
Denní menu7. 10. 20172 minuty

Vývojáři ze Silicon Valley mizí ze sociálních sítí. Nechtějí být závislí na svých aplikacích

Autor: AFP, Profimedia

Vývojáři a zaměstnanci Googlu, Facebooku a Twitteru, kteří jsou zodpovědní za to, že jsou nové technologie tak atraktivní a návykové, startují nový trend: sami mizí z internetu. Paul Lewis přináší na stránkách deníku The Guardian naprosto fascinující a téměř povinné čtení o novém hnutí odmítačů ze Silicon Valley, kteří se obávají, že neustálá honba za pozorností a rozptýlením může skončit pro společnost katastrofou.

Pod titulkem Our minds can be hijacked: the tech insiders who fear a smartphone dystopia se otevírá vhled do prostředí vývojářů, kteří jsou zodpovědní za poslední online trendy a aplikace, ale své děti posílají do elitních škol v Silicon Valley, kde jsou iPhony, iPady, a dokonce i laptopy zakázané. Přesně podle vzoru rappera Notorious B.I.G., který o životě dealera také hlásal: Never Get High on You Own Supply – čili nikdy se nesjížděj svým vlastním zbožím.

↓ INZERCE

„Technologie, které používáme, v nás vyvolávají nutkavou potřebu, ne-li přímo závislost,“ píše Nir Eyal v knize Hooked: How to Build Habit-Forming Products. „Na začátku je impuls zkontrolovat oznámení o nové zprávě či lajku a o hodinu později člověk zjistí, že stále kliká a scrolluje.“ A nic z toho není náhoda: přesně o takovou míru interakce a zapojení uživatelů do služby designéři usilují.

Ilustrační foto Autor: Archiv

Pozoruhodný výzkum například ukázal, že průměrná míra interakcí, které má běžný americký uživatel se svým telefonem, tedy odkliknutí, psaní či přejetí displeje, činí 2 617 denně, což zabere zhruba dvě a tři čtvrtě hodiny. Zapojení do sociálních sítí navíc lidskou mysl provokuje k impulzivním reakcím. Není proto divu, že mnozí z lidí, kteří vidí vývoj technologii z první ruky, se vědomě uchylují k digitální dietě.

Čtyřiatřicetiletý Justin Rosenstein nastavil svůj nový laptop tak, aby měl blokovaný přístup na Reddit a Snapchat, který připodobňuje k heroinu, a omezil si i Facebook. Zároveň s tím nechal svého asistenta, aby mu na iPhonu nastavil rodičovskou kontrolu tak, že si nebude moct stáhnout žádnou aplikaci. Z všeho nejvíc pak mluví o svůdném půvabu lajků, které přináší lidské psychice příjemné pseudo-požitky. A o tom Rosenstein něco ví: je to vývojář a programátoru Facebooku, který je za zrod ikonky se zdviženým palcem odpovědný.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].