0:00
0:00
Denní menu21. 2. 20182 minuty

Vypukla světová oslí krize: Čína nemá dost zvířat pro tradiční medicínu

Populární africký pomocník v ohrožení
Autor: CC-BY-SA 4.0), Moussa Kalapo

Střežte se být zvířetem, je-li v dohledu tradiční čínská (východoasijská) medicína. Případy nosorožčích rohů, které pytláci zabitým zvířatům uřezávají a následně melou na bezcenný, nicméně ve východní Asii žádaný prášek, jenž údajně funguje na mužskou potenci, jsou dobře známé. Ale jak píše server Quartz, požadavky čínských lékárníků a pacientů nyní dohnaly i osly.

Želatina z oslích kůží je jedním z tradičních čínských přípravků. Na rozdíl od rohoviny nejsou její účinky naprostý nesmysl, používá se jako lék proti anémii či proti stárnutí – a také samozřejmě jako afrodiziakum, což už je hloupost. Její účinky jsou totožné jako u téměř libovolné jiné želatiny - třeba hovězí, kterou najdeme v gumových medvídcích, nebo ještě lépe té z mořských řas. Ovšem v očích tradiční čínské medicíny je osel zkrátka starý dobrý osvědčený osel.

↓ INZERCE

Čínská oslí populace se proto za poslední dvě dekády ztenčila na polovinu, z jedenácti milionů kusů na dnešních necelých šest; což částečně souvisí i se změnou zemědělské politiky, ve které začínají převažovat obilniny. Úbytek oslů se ještě zrychluje s tím, jak čínská střední vrstva bohatne a může si dovolit “luxusní” požitky v podobě tradičních přípravků. Čína se proto v posledních letech obrátila k africkým zdrojům - a v Africe následně začala “dosud největší oslí krize”.

Ceny oslů v některých afrických státech vzrostly desetinásobně, což je dobrá zpráva pro jejich chovatele, ale špatná pro prosté zemědělce, pro něž je osel důležitým pracovním pomocníkem. Rozmohly se i krádeže oslů a jejich pašování. Osel začal být nedostatkovým zvířetem, takže Uganda, Tanzanie, Mali či Senegal zavedly zákaz oslích porážek. Jedinou africkou výjimkou je Keňa, která naopak zřídila hned troje oslí jatka - ale aby dostála poptávce, musí zcizovat tanzanské osly.

Čína se proto rozhodla, že se pokusí svou oslí populaci znovu rozhojnit, ale mezitím se dívá i do dalších koutů planety. Oslí krize proto možná brzy čeká i Střední a Latinskou Ameriku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].