0:00
0:00
Denní menu7. 8. 20173 minuty

Chceme zachránit zemi před destrukcí. Venezuelští vojáci se pokusili o vzpouru

Policie vrátila do domácího vězení opozičního politika Leopolda Lópeze
Autor: REUTERS

Situace ve Venezuele dál houstne a podle některých hlasů se země ocitá až na počátku občanské války.  Nejnovější zprávou o vývoji v zemi je pokus o vojenské povstání. Věrohodné zprávy o průběhu a i výsledku nicméně neexistují.

„Čas pro tajné dohody mezi zrádci a tyrany už vypršel!  Ať žije svoboda a zemře tyranie!“ To byla slova kapitána Juana Caguaripana na videu, které se objevilo v neděli brzo ráno na internetu a přivedlo do ulic okolo armádní základny Paramacay několik desítek lidí. Oznámil v něm totiž rebelii proti současné venezuelské vládě a prezidentovi Madurovi a vyzval občany, aby se k protestu připojili.

↓ INZERCE

Zhruba v momentě, kdy bylo video vypuštěno na internet, zahájila už venezuelská vláda útok na tuto základnu v městě Valencia, kousek od metropole Caracasu. Podle The New York Times zaútočila ještě předtím, než kdokoli stihl vůbec vyjít. Události označila vláda za teroristický útok. List The Independent ovšem tvrdí, že členové vládnoucí Socialistické strany používají pojem „terorista“ běžně pro členy opozice a demonstranty.

Vláda následně oznámila, že vzpouru potlačila. Prezident Nicolás Maduro pak ve svém televizním projevu obvinil povstalce z útoku na základnu a označil ho za „akt naprostého zoufalství“.  Informace o tom, jak konflikt dopadl, se přitom různí. Prezident oznámil, že byli zabiti dva rebelové a osm jich bylo zajato. To tvrdí i většina médií. Nicméně Giomar Flores, který dezertoval z venezuelské armády, nyní je uprchlíkem v Kolumbii a tvrdí, že je v přímém kontaktu s povstalci, The Guardianu řekl, že informace o úmrtích jsou lživé. Operace David, jak povstalci sami sebe označují, je podle něj úspěšná. Za úspěšnou ji označil také kapitán Caguaripano na svém Twitteru.

Ve videu, které celý konflikt spustilo, Caguaripano také prohlašuje, že se nejedná o vojenský převrat, ale že jde o občansko-vojenskou akci s cílem znovuobnovit ústavní pořádky a zachránit zemi před „totální destrukcí“. Požadavkem rebelů je okamžité ustanovení přechodné vlády a cílem uspořádat svobodné volby.

Vzpoura následovala poté, co nové, prezidentovi věrné ústavodárné shromáždění jako svůj první krok odvolalo z funkce hlavní prokurátorky Luisu Ortegu. Ta byla loajální k Madurovi, ale v poslední době se naopak stala jedním z nejpřísnějších kritiků vlády. Ortega odvolání neuznala a označila ho za nelegitimní. Odmítají ho také Spojené státy a prezident Trump se nechal slyšet, že Maduro nese osobní zodpovědnost za zdraví a bezpečí dvou opozičních vůdců, které vláda nechala minulý týden v úterý násilím odvléct z jejich domovů. Podle informací jejich rodinných příslušníků jsou oba muži od neděle opět v domácím vězení.

Dění ve Venezuele kritizují i jihoamerického obchodního bloku Mercosur, které oznámily neurčité pozastavení členství Venezuely v této organizaci.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].